Odvolací soud v Íránu rozhodl, že manželé Sam Khosravi a Maryam Falahi jsou „nezpůsobilí“ být rodiči holčičky, kterou adoptovali před více než 18 měsíci. Jednoduše jen proto, že nejsou muslimové.
Lydii byly teprve tři měsíce, když ji adoptovali ke křesťanství obrácení Sam a jeho manželka. Měsíc před jejími druhými narozeninami, soud rozhodl, že jim musí být odebrána, protože oba adoptivní rodiče – kteří také čelí soudnímu řízení kvůli členství v domácí církvi – „nejsou způsobilí“ být její rodiči.
Prvostupňové rozhodnutí bylo vydáno 19. července a odvolací soud tento verdikt v úterý 22. září potvrdil.
Podle organizace Article 18 bylo odvolání zamítnuto navzdory tomu, že soudce při prvním líčení uvedl, že dítě má „intenzivní citovou vazbu“ k oběma adoptivním rodičům. Lydia má také zdravotní problémy a soudce připustil, že existuje „nulová šance“, že by ji adoptovala nová rodina. Dále konstatoval, že holčičku čeká „nejistá budoucnost“ a že je velká šance, že zbytek života stráví v péči státu.
Jedná se jen o další příklad nepřátelství Íránu vůči křesťanům, zejména konvertitům od islámu. V očích státu je Lydie muslimka, protože předpokládají, že se původně narodila muslimské ženě, a proto se o ni musejí podle zákona starat muslimští rodiče.
Ředitel organizace Article 18 Mansour Borji tvrdí, že znění, které soudce použil ve svém původním rozhodnutí, naznačuje, že konečné rozhodnutí soudu ve skutečnosti nebylo na něm. „Verdikt jasně prokazuje neochotu soudce tento rozsudek vynést,“ a „že byl vynucen zástupcem ministerstva zpravodajských služeb. Je to další jasný příklad nedostatečné nezávislosti soudnictví v případech týkajících se křesťanů.“
Nyní se očekává, že úřady sociální péče se pokusí odebrat Lydii z péče Sama a Maryam. Aby toho nebylo málo, křesťanský pár také bojuje se svými vlastním soudním řízením. Open Doors uvádí, že Sam byl nedávno odsouzen na rok vězení za „propagandu proti státu“ – což ve skutečnosti znamená, že trest se týká jejich aktivit v ilegálním domácí církvi.
„Odsouzení a věznění těchto lidí kvůli vlastnění Biblí je jasnou ukázkou toho, že íránský ministr zahraničí a další neříkají pravdu, když tvrdí, že v Íránu není nikdo uvězněn jen kvůli své víře, poznamenal Mansour Borji.
Írán je na 9. místě v žebříčku zemí organizace Open Doors, kde je nejtěžší být křesťanem. Tato skutečnost však nezastavila rychlost, s jakou se křesťanství šíří v této muslimské zemi.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 21. října 2020 Foto: Article 18 – manželé s Lýdii