Odborníci v oblasti misie již dlouho hovoří o explozivním růstu církve v Íránu.
Podle nového průzkumu nizozemské organizace GAMAAN mezi 50 000 Íránci, se 1,5% z dotázaných přihlásilo ke křesťanství. GAMAAN tvrdí, že počet křesťanů je „bezpochyby řádově několik stovek tisíc a roste přes milion“.
Podle nejnovějších vládních statistik je v Íránu arménských a asyrských křesťanů 117 700.
„S nedostatkem přesných údajů většina mezinárodních lidskoprávních organizací vyjádřila určité pochybnosti o tom, jak rozšířený je fenomén konverzí v Íránu,“ uvedl Mansour Borji pro britskou organizaci Article 18, která se zabývá ochranou a podporou náboženské svobody v Íránu. „S potěšením vnímáme, že sekulární organizace dávají poprvé těmto tvrzením váhu.“
Pochybnosti o situaci křesťanů ovlivňují žádosti o azyl v Evropě. „Nepovažujeme za pravděpodobné, že dnes v Íránu tajně praktikuje křesťanství až milion lidí,“ napsal britský soudce v březnovém rozhodnutí, kterým upřel azyl íránskému konvertitovi.
Navzdory rozšířenému skepticismu však informace prováděné křesťanskými lidskoprávnímu organizacemi začaly přinášet výsledky. „Snažíme se budovat vztahy s diplomaty, jak jen to umožňuje situace,“ řekl pro Christianity Today Wissam al-Saliby ze Světové evangelikální aliance, který se zabývá situací pronásledovaných křesťanů. Vysvětlil, že bez informací o křesťanském pronásledování politici „nepocítí žádný tlak.“
„Je důležité, aby Írán začal vnímat rozdíl mezi svými tradičními křesťanskými komunitami a těmi, kdo konvertují ke křesťanské víře,“ dodal al-Saliby.
„Tou důležitou informací není počet křesťanů,“ poznamenal k průzkumu pro CT Johannes de Jong, ředitel think-tanku Sallux. „Je to masivní sekularizace íránské společnosti jako celku.“
Pouze 32 procent dotázaných se označilo za šíitského muslima. Oficiálně Írán uvádí jejich počet 95 procent.
„Islám v Íránu je politický systém, nikoli přijatá víra,“ upozornil de Jong, který za posledních 20 let pracoval s íránskými žadateli o azyl. Vysvětlil, že pokud by Írán byl svobodný, tak by viděl úpadek islámu a významný vzestup křesťanství, zoroastrismu a ateismu.
Podle průzkumu téměř polovina (47%) uvedla, že byla dříve nábožensky založená, ale již není. Pouze 6 z 10 dotazovaných Íránců uvedlo, že se narodili v nábožensky založené rodině a 6 z 10 také neříká své každodenní modlitby.
A 7 z 10 nechce právní předpisy založené na náboženství (68%); státní náboženské instituce (71%); nebo povinnou pokrývku hlavy (73%). Podle průzkumu GAMAAN z roku 2019 by 79 procent populace hlasovalo za zrušení islámské republiky.
I když by se mohla tato situace zdát ideální pro šíření křesťanství, David Yeghnazar z Elam Ministries varuje před „hliněnými nohama“ sekularismu.
„Íránce přitahuje křesťanství, protože si myslí, že je nedílnou součástí svobodného, sekulárního a demokratického Západu,“ řekl pro Christianity Today. „Pro křesťanské misijní organizace je důležité, aby křesťanství vyňaly z tohoto chápání.“
Rovněž byl opatrný při komentování statistik průzkumu jako skutečného odhadu růstu Kristova těla v Íránu. V sekulárním průzkumu může „křesťan“ znamenat cokoli od „vágní přitažlivosti“ po „opravdovou lásku ke Kristu,“ poznamenal.
Yeghnazar se obává, že nedostatečné struktury domácích sborů mohou poškodit rostoucí hnutí. Může to přinést falešné učení, finanční problémy a pastorační diktaturu.
„Existuje velmi reálné riziko, že růst církve předstihne učednictví,“ řekl. Dalším problémem je fakt, že mnoho vůdců církve je nyní ve vězení nebo byli ze země nuceni odejít.
Írán je na 9. místě v řebříčku organizace Open Doors mezi 50 zeměmi, kde je největší pronásledování křesťanů.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 14. září 2020 Foto: Wikipedie Commons – ilustrační