Írán: Křesťanským dětem je odpírána možnost samostatného náboženského vyučování

Letos v září bylo dětem rodičů z denominace „Íránská církev“ ve městech Rašt a Šíráz oznámeno, že buď musí začít navštěvovat hodiny šíitského islámu, nebo ze školy odejít.

Až donedávna měly děti možnost absolvovat vlastní náboženskou výuku navrženou zástupci křesťanské komunity a schválenou ministerstvem školství. (Většinu dětí tvoří křesťané druhé generace, kteří jsou podle ústavy oficiálně považováni za příslušníky uznané náboženské menšiny.)

Pokud chtělo dítě studovat jiné náboženství než islám, stačilo předložit žádost o vynětí z povinnosti studia šíitského islámu podepsanou zástupcem denominace. V současné době však příslušné orgány odmítají tuto žádost akceptovat se zdůvodněním, že je církev „nelegální organizace“. Děti podle nich mohou buď souhlasit se studiem islámu, nebo do školy přestat chodit.

 

 

Podle odstavce 30 íránské ústavy je stát povinen poskytnout všem dětem bezplatné vzdělávání až do dokončení střední školy. Postoj přijatý vzdělávacími institucemi v Raštu a Šírázu toto právo žákům základních škol a studentům škol středních odpírá – pokud nesouhlasí s náboženským vyučováním, které se neslučuje s jejich vlastní vírou.

Írán je členem Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, který přiznává rodičům právo zajistit dětem náboženskou a morální výchovu dětí v souladu s jejich vlastním přesvědčením. Kromě toho země ratifikovala Úmluvu OSN o právech dítěte, jejíž signatáři jsou povinni všem dětem zajistit přístup k základnímu, středoškolskému i vysokoškolskému vzdělání.

 

Zdroj: Hlas mučedníků:
Ilustrační foto: Wikimedia

 

[adrotate banner=“28″]

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář