Irácký arcibiskup při svém projevu na konferenci G20 věnované úloze náboženství při řešení globálních problémů varuje, že křesťanství v jeho zemi je „na pokraji zániku“.
Reverend Bashar Warda, chaldejský katolický arcibiskup z Erbílu, vystoupil minulý týden na náboženském fóru skupiny G20 na indonéském Bali, kterého se zúčastnilo více než 300 náboženských představitelů z celého světa.
Přednesl projev s názvem „Budoucnost náboženského pluralismu: Varování z Iráku“. Přepis jeho projevu obdržel deník The Christian Post.
SOUVISEJÍCÍ – V Iráku byla zavražděna 20letá křesťanská konvertitka
Během svého vystoupení arcibiskup zdůraznil, že „sektářské násilí“ je v Iráku velkým problémem. Země v posledním desetiletí čelila vzestupu Islámského státu, při němž byly tisíce příslušníků iráckých náboženských menšin zabity, zotročeny nebo donuceny k útěku ze své vlasti.
Warda prohlásil, že „bez ukončení tohoto sektářského násilí nemá náboženský pluralismus v Iráku ani kdekoli jinde na Blízkém východě budoucnost“.
„Brutální logika spočívá v tom, že nakonec dojde ke konečnému bodu, kdy už nebudou žádné menšiny, které by bylo možné zabíjet, a žádné menšiny, které by bylo možné pronásledovat,“ řekl podle Christian Post Warda.
„Taková je bezútěšná budoucnost náboženského pluralismu v dnešním Iráku. Když se s vámi o tuto zkušenost dělím, modlím se, abyste v naší zkušenosti našli jasné varování pro vás všechny,“ dodal.
Warda poznamenal, že nyní, po přibližně 1900 letech existence v regionu, „se my, iráčtí křesťané, nacházíme na samém pokraji zániku“.
„Naši křesťanští předkové sdíleli s muslimskými Araby hlubokou myšlenkovou a filozofickou tradici a vedli s nimi uctivý dialog od osmého století n. l. Arabský zlatý věk, jak poznamenal historik Philip Jenkins, byl postaven na chaldejské a syrské vzdělanosti,“ pokračoval.
„Nyní v Iráku čelíme konci, stejnému konci, jakému čelili iráčtí Židé před námi, a stejnému konci, jakému nyní čelí jezídové, s nimiž jsme společně vytrpěli tolik bolesti.“
Existuje „hluboká krize násilí uvnitř islámu“, kterou „již nelze ignorovat“, řekl Warda a která, jak dodal, „nadále ovlivňuje celý Blízký východ, Afriku, Asii i další země“.
„A pokud tato krize nebude uznána, řešena a napravena, pak křesťané ani žádná jiná forma náboženského pluralismu na Blízkém východě nemohou mít budoucnost,“ varoval arcibiskup.
Organizace Open Doors, která monitoruje pronásledování ve více než 60 zemích, řadí Irák na 14. nejhorší místo na světě, pokud jde o pronásledování křesťanů.
Přestože kdysi v Iráku žilo kolem 1,5 milionu křesťanů, dnes jejich počet klesl pod 200 000, protože od zahájení vojenské intervence Spojených států v roce 2003 se situace křesťanů zhoršila.
Přestože byla v roce 2017 zlikvidována bašta Islámského státu na Ninivských pláních, zemi nadále sužují konflikty, které „vážně postihují menšinové křesťanské obyvatelstvo země“, uvádí Open Doors.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 9. listopadu 2022 Foto: screenshot YouTube – arcibiskup Warda