Čínské úřady vtrhly do podzemní katolické církve v provincii Che-pej, přičemž zadrželi několik členů, dva kněze, nejméně tucet seminaristů a jeptišek. Místo jejich pobytu není známé.
Americká křesťanská organizace International Christian Concern (ICC) informovala, že ráno 2. listopadu vládní úředníci přišli a zadrželi členy neoficiální katolické komunity z Baodingu. Ve stejný den úředníci odvezli také bývalého generálního vikáře Lu Genjuna. Místo jejich pobytu policie nezveřejnila.
Kněz z Baodingu řekl Asia News, že k únosu došlo krátce po obnovení čínsko-vatikánské prozatímní dohody o jmenování biskupů. Požádal všechny katolíky, aby se modlili za unesené a za náboženskou svobodu v Číně.
Je pravděpodobné, že jejich zadržení bude použito k nátlaku na členy podzemní církve, aby vstoupili do státem schválené a kontrolované katolické církve.
Diecéze Baoding je jednou z největších a má nejméně 50 000 podzemních katolíků. Její biskup Mons. James Su Žimin je v policejní vazbě již 13 let. Rodina ani věřící nevědí nic o 88letém biskupovi od roku 2003.
Čína a Vatikán minulý měsíc podepsaly prozatímní dohodu o jmenování biskupů, přičemž kritici dohody varovali, že to jen povede k omezování náboženské svobody v komunistické zemi. Hongkongský emeritní biskup Joseph Zen varoval před ústupky Vatikánu vůči Číně.
Zen obvinil kardinála Parolina, že se dialogem s Čínou snaží změnit atmosféru nedůvěry, ale připomíná mu, že to nebyla jen „nedůvěra,“ která ovlivnila vztahy mezi Vatikánem a Čínou, ale hlavně historie pronásledování věřících, kteří byli nuceni pro svoji víru jít do vězení, případně byli nuceni opustit zemi.
„Polovina církve skončila ve vězení a pracovních táborech. Vzpomeňte si na mladé křesťany, kteří vstoupili do vězení jako teenageři a v době propuštění jim bylo téměř 40 let (kromě těch, kteří tam zemřeli),“ argumentuje Zen. „Druhá polovina církve po mučení od Rudé gardy také skončila ve vězení,“ dodal.
Někteří se podle emeritního biskupa ptají, zdali není nejlepší zapomenout na utrpení. „Odpustit se má, ale ne zapomenout,“ tvrdí Zen, protože „historie je učitelkou života.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 19. listopadu 2020 Foto: Wikipedie – činský prezident Si