Jihoafrická republika – “Nemohu dýchat” (I can’t breathe) – tak nazvala jihoafrická Unie katolických ženských organizací (SAUCWO) modlitební den, který je odezvou na neutěšenou situaci žen způsobenou covidovou krizí.
Chtějí “překlenout pocit osamělosti a izolace způsobené uzavřením (lockdown), podpořit se navzájem a posílit vědomí sesterství v této době globálního utrpení” – píší na upoutávce pro tuto online akci. Proč se její heslo odvolává k nemožností popadnout dech? Motto nemá nic společného s protesty za rasovou rovnost, které vypukly po tragické smrti George Floyda v květnu letošního roku říká předsedkyně Unie, Fikile Motsa pro Vatikánský rozhlas.
“Zvolily jsme toto téma s ohledem na situaci vyvolanou Covidem-19. Mnoho našich žen přišlo o zaměstnání, doma zůstávají také jejich manželé a děti nechodí do školy. To všechno je na nás ženy příliš. Stahuje se nám to kolem hrdla. Nemůžeme dýchat, protože se to všechno navrstvilo. A veškerá tato tíže spočívá na nás jako na ženách a matkách.”
Jihoafrická republika patří k zemím obzvláště zasaženým koronavirovou krizí. Na konci minulého týdne byla s více než 90 tisíci případy covid-19 v celosvětovém měřítku na páté příčce co do četnosti výskytu tohoto viru. Paní Motsa upozorňuje, že za této situace dochází k mnoha násilným činům na ženách, včetně únosů a vražd. Vybízí proto jihoafrické ženy i další spolky a organizace ke společné modlitbě (případně k přímému sledování doprovodného programu probíhajícího dnes od 14 do 16 hodin na platformě Zoom).
“Takto se můžeme sjednotit, společně se modlit a podělit se o návrhy jak přežít tyto chvíle zkoušky. Chtěla bych povzbudit všechny ženy, aby se držely Ježíše a nezoufaly si, protože On je tím jediným, kdo může utišit bouři Covidu-19, v níž se v této chvíli svět ocitl. Modleme se, abychom uviděli světlo na konci tunelu, až se tato bouře přežene. Držme se a neztrácejme naději, nebojme se,” povzbuzuje předsedkyně jihoafrické Unie ženských katolických organizací Fikile Motsa.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 25. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační