Hongkong- Hongkongská policie dnes zatkla kardinála Josepha Zena, který je jednou z nejvlivnějších postav římskokatolické církve v Asii, a čtyři další osoby. Obvinila je z „paktování s cizími silami“, informovala agentura Reuters. Podle informací agentury AFP byl devadesátiletý kardinál po několika hodinách propuštěn na kauci, stejně jako další ze zadržených, popová zpěvačka Denise Hoová.
K propuštění zadrženého kardinála vyzvaly Spojené státy a také Vatikán sdělil, že situaci kolem zatčeného kardinála sleduje s velkou pozorností a znepokojením. Správa Hongkongu akci policie nekomentovala.
SOUVISEJÍCÍ – Komunistická Čína v tom má jasno. Protesty v Hongkongu měla organizovat církev a kardinál Zen
Kardinál Zen s ostatními zatčenými pomáhal řídit nyní rozpuštěný humanitární fond pro účastníky protivládních hongkongských protestů. Podle nejmenovaného právního zdroje byli krom devadesátiletého kardinála zadrženi také 74letá advokátka Margaret Ngová, aktivistka a popová zpěvačka Denise Hoová, bývalá poslankyně Cyd Hoová a bývalý akademik Hui Po-keung.
Mluvčí Matteo Bruni uvedl, že Vatikán „se dozvěděl se znepokojením o zprávě o zatčení kardinála Zena a sleduje vývoj situace s extrémní pozorností“.
Kardinál Joseph Zen je dlouhodobým zastáncem demokracie v Hongkongu i pevninské Číně a hlasitým kritikem sílící autoritářské vlády Číny pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga. Kardinál také kritizoval prozatímní dohodu o jmenování biskupů, kterou Vatikán uzavřel s Čínou v roce 2018 na dva roky a prodloužil ji na stejnou dobu v roce 2020. Zen označil dohodu za zaprodání místní katolické církve čínským vládcům.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Zatčen byl jen jen pár dní poté, co byl novým správcem Hongkongu zvolen bývalý policista John Lee. Ten jako šéf bezpečnosti Hongkongu řídil potlačování prodemokratických protestů v roce 2019, čímž si získal důvěru Pekingu. Podle britské lidskoprávní organizace Hong Kong Watch je dnešní zásah signálem, že Peking chystá zesílit své útoky na základní práva a svobody ve městě. Šéf organizace Benedict Rogers vyzval mezinárodní společenství, aby žádalo po Číně okamžité propuštění zadržených.
Bývalá britská kolonie Hongkong přešla v roce 1997 pod správu Číny, která se přitom v rámci principu „jedné země, dvou systémů“ zavázala ponechat Hongkongu řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví. Podle řady kritiků, včetně Londýna, ale Peking tyto svobody čím dál víc omezuje.
Jedním z nástrojů, které přitom Peking a propekingská správa Hongkongu používá, je zákon o národní bezpečnosti přijatý v červnu 2020, na jehož základě může být člověk odsouzen za „terorismus, spolčování s cizími silami a podvratnou činnost“ až k doživotnímu trestu vězení.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 11. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Zen