Počátkem května odmítl honduraský Národní kongres velkou většinou novelizaci trestního zákona z roku 1983, který zakazuje potraty. Stalo se tak navzdory silnému tlaku ze strany OSN a dalších mezinárodních organizací.
Nově mělo být v Hondurasu povoleno zabíjení nenarozených dětí po znásilnění, pokud by nenarozené dítě potenciálně ohrožovalo život matky nebo pokud by bylo považováno za nevyléčitelně nemocné. Kongres hlasoval v poměru 77:5 a osm se zdrželo ve prospěch stávající legislativní ochrany nenarozených dětí.
Většina poslanců deklarovala, že chce chránit lidský život ve všech případech, a odmítla jakékoliv legislativní pokusy potraty povolit, přestože je na Honduras během posledních deset let vyvíjen nebývalý tlak zejména z OSN. Nejrůznější výbory, ač k tomu nemají kompetence, vydávají prohlášení, podle nichž mezinárodní právo údajně vyžaduje po Hondurasu liberální potratový zákon za účelem „pomoci ženám“. K mezinárodnímu tlaku na Honduras se připojily i neziskové organizace jako Amnesty International či Human Rights Watch s výzvou, že „kriminalizace potratů porušuje lidská práva“. Stejné instituce vyžadují také povolení tzv. pilulky po.
Podobný tlak jako na Honduras je vyvíjen i proti zákonům chránícím život nenarozených dětí v Chile, El Salvadoru a Dominikánské republice.
Zdroj: Hnutí pro život
Foto: Creative Common Search