Karáčí – Umění, a to především kaligrafické, se může stát nástrojem k hlásání evangelia, je přesvědčen pákistánský kněz Arthur Charles. Na zdi kostela sv. Jana v Karáčí, kde je farářem, proto začal vyvěšovat plakáty s biblickými verši, vyvedené v krasopisné úpravě. „Jedním z cílů této iniciativy“, vysvětluje agentuře Fides (18.2.2020), „je přiblížit radostnou zvěst našim lidem, a to zejména muslimům, aby poznali Kristovo poselství a vážili si ho“.
Před dvěma lety, když o. Charles zahájil pastorační službu, všiml si, že naproti kostelu stojí katolické školy, které navštěvuje mnoho studentů. „Jsou tu nejenom katolíci a křesťané jiných vyznání, nýbrž také studenti jiných náboženství, a převážně muslimové. Každý den je sem doprovázejí a poté opět vyzvedávají jejich rodiče, kteří při čekání na děti tráví v okolí školy hodně času. Napadlo mne tedy, že využiju zdi našeho kostela, abych šířil evangelium skrze umění a kaligrafii“, vypráví pákistánský farář.
„Na plakátových pruzích si můžete přečíst biblické úryvky, oblíbené modlitby jako Otčenáš nebo Zdrávas, které jsou tak nádherně kaligraficky vyvedeny, že to kolemjdoucí přitahuje. V této části světa není příliš rozšířené zobrazování posvátných výjevů, a proto se snažíme zprostředkovat křesťanské umění prostřednictvím písma a kaligrafie, které vypovídají o smyslu církve pro krásu“, říká dále o. Arthur Charles a pokračuje:
„Vzpomínám si, k čemu nás papež František vyzval v Evangelii gaudium, tedy abychom užívali umění v evangelizaci, a zaměřili se především na umělecké poklady zděděné z minulosti. Musíme odvážně odkrývat nová znamení a nové symboly, abychom Slovo vtělovali a sdělovali do různých forem krásy. Evangelizace obnáší úsilí o proměnu společenské kultury, v níž žijeme, a její harmonizaci s evangeliem. Je velice důležité přemýšlet o tom, co uchvacuje naše srdce. Je možné užívat slova, avšak vizuální umění je velice účinným nástrojem při poznávání Božího poselství“, uzavírá kněz, jehož nevšední nápad se neminul účinkem:
„V Karáčí nenajdete nic podobného. Pro mne i mnoho dalších lidí je to zcela nová zkušenost, které si velmi cením“, prohlásil pro agenturu Fides Haroon Iqbal, jeden z farníků kostela sv. Jana. Anwar Arshad, dědeček jednoho ze studentů protějšího gymnázia, poznamenává: „Moje děti navštěvovaly tuto školu a dnes sem vodím vnuky. Mám radost, když si mohu přečíst verše z Písma a Boží přikázání. Pomáhá mi to, abych vnímal krásu křesťanské víry“. „Chodím sem a čekám na děti. Četl jsem ty nápisy, které mne podněcují k meditaci. Je to báječný nápad“, souhlasí s ním další z rodičů, Syed Iqbal Mehboob.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 24. února 2020 Foto: Wikipedie – kaligrafie – ilustrační