Hlad ve světě je podle papeže zločinem proti lidským právům

Řím – Nedostatek potravin a hlad v některých částech světa představují podle papeže Františka zločin proti lidským právům. Hlava katolické církve to v pondělí sdělila účastníkům schůze pořádané Organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v Římě. Podle papeže či generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese se ale výrobci potravin musí zaměřit také na větší ekologickou udržitelnost a lepší pracovní podmínky. Podle poslední zprávy OSN v loňském roce trpělo ve světě hladem či podvýživou přes 800 milionů lidí, informovala agentura AP.

Podle papeže nestačí zvýšit výrobu potravin proto, aby se podařilo ze světa vymýtit hlad a podvýživu. Podle něj je nutné přeměnit zemědělství a výrobu potravin tak, aby byly „udržitelné z ekologického hlediska a respektovaly místní kultury“. Papež ale také řekl, že ve světě existují „mocné ekonomické zájmy“, které znemožňují přeměnu výroby potravin s větším důrazem na solidaritu.

Podle generálního tajemníka OSN Guterrese zhruba tři miliardy lidí nemohou kvůli chudobě, příjmovým nerovnostem a vysokým cenám potravin dosáhnout na zdravou výživu. „Změny klimatu a konflikty jsou důsledkem i hnacím mechanismem této katastrofy,“ uvedl šéf OSN. Zdůraznil, že až třetinu emisí skleníkových plynů způsobují aktivity související s potravinářstvím a zemědělstvím.

V Římě do středy FAO pořádá přípravnou schůzi summitu OSN o zemědělství a systémech výroby potravin, který se uskuteční v září v New Yorku. Jedním z hlavních témat summitu bude podvýživa ve světě. FAO spočítalo, že je zapotřebí 14 miliard dolarů ročně, aby se počet lidí trpících podvýživou snížil o 100 milionů. Částka by byla třikrát vyšší v případě, že by státy chtěly dosáhnout cíle OSN vymýtit hlad do roku 2030.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. července 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

3 Komentáře

  1. https://www.osel.cz/8530-vinikem-vlny-uprchliku-neni-oteplovani-ale-biopaliva.html
    http://trade-off.cz/clanky/globalni-potravinova-krize-zustava-na-urovni-hypotezy/
    Problémem jsou válečné konflikty a nepokoje, které vyhání obyvatelstvo. Se znepokojením teď sleduji Etiopii ( která měla nakročeno k masivní obnově vykácených lesů ), prudký pokles HDP zemí jako Congo či Jižní Sudán, nestabilitu v Čadu, Středoafrické republice, Nigérii. Nejvíce uprchlíků pochází ze zemí rozvrácených ( Somálsko, Afgánistán ) nebo totalitních ( Irán, Eritrea ).
    Zrovna ČR má velkou tradici v pomoci tropickému zemědělství, stejně jako Izrael by v případě normalizace vztahů mohl pomoci svým arabským sousedům a nejvyspělejší země mohou rozšiřovat hydroponické kultury.
    OSN ať zajistí utlumení konfliktů a ostatní vyřeší lidská podnikavost a soucit samotný. Zelené ideologie nejsou řešením. Nechápu jejich odpor k jaderné energetice ani geneticky modifikovaným potravinám ( s výjimkou patentové politiky ).

    Odpověď
  2. Jestliže papež někde vyčetl, že hlad je zločin proti lidským právům, tak ať si také přečte, kolik stojí jedna nejmodernější stíhačka se všemi nejnovějšími technologiemi a další a další nespočetný vojenský arzenál a stejně tak o astronomických nákladech, na vedení různých lokálních válek. Úkolem papeže a církve není zasahovat do chodu tohoto světa, ale odhalovat a usvědčovat jej z falešnosti a bezvýchodnosti. To má skutečný smysl a je základem pro změnu veškerého dění zde na zemi.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář