Hradec Králové – Komunistickou Státní bezpečností (StB) umučený páter Josef Toufar patří k mučedníkům jako Jan Palach nebo Jan Zajíc. Je velmi důležité, že Krajský soud v Hradci Králové Toufara, jehož jméno je spojeno s takzvaným číhošťským zázrakem, soudně rehabilitoval. ČTK to řekl církevní historik Vojtěch Vlček z Filozofické fakulty Ostravské univerzity. V České republice je podle něj stále mnoho obětí komunistické perzekuce, které se dosud nedočkaly soudní rehabilitace. Mohlo by jít až o desítky tisíc případů, které bude třeba v této souvislosti zmapovat.
Rehabilitaci soud Toufarovi, který zemřel ve vazbě po krutém mučení 25. února 1950, přiznal 74 let po jeho smrti. „Je to však důležitý krok k očištění jeho památky zvláště v dnešní době, kdy se najdou lidé zpochybňující jeho případ,“ řekl Vojtěch. I v kauzách komunistické zvůle se podle něj absurdně objevují různé manipulace a dezinformační přístupy.
SOUVISEJÍCÍ – Soud rehabilitoval za nezákonné zatčení a stíhání faráře Toufara umučeného StB
Ačkoliv se Toufarovi například dostalo in memoriam státního vyznamenání a církev zahájila proces jeho blahořečení, právní očistou kněze a jeho rehabilitací se dosud nikdo nezabýval. Podle Vojtěcha by zřejmě rehabilitace byla rychlejší a jednodušší, kdyby byl komunistickým soudem odsouzen. K tomu nedošlo, protože zemřel ve vazbě. Případů, kdy nevinně zatčení zemřeli ve vazbě při výsleších, je podle Vlčka mnoho. Jde o složité případy, protože StB taková úmrtí mnohdy vydávala za sebevraždy.
Břímě zkoumání osudů perzekvovaných a jejich rehabilitací je podle Vojtěcha na historicích různých institucí, aby dávali podněty soudům. Případy bude nutné projít a zpracovat a zmapovat z historického a následně i z právního hlediska. Podle Vojtěcha to je ale práce „na několik životů“. „Každý takový případ musí mít svého obhájce a advokáta, který bude kauzu tlačit dopředu. Problém je i to, že soudy jsou zahlcené současnými problémy a kauzami,“ uvedl.
Iniciátorem podnětu k Toufarově soudní rehabilitaci byl zakladatel brněnského Muzea českého a slovenského exilu 20. století Jan Kratochvíl. Podnět státnímu zastupitelství zpracoval advokát Lubomír Müller, který se zabývá rehabilitacemi lidí utlačovaných komunistickým režimem. Protože Toufar neměl žádné potomky či sourozence, kteří by mohli návrh soudu podat, učinil tak jako oprávněná osoba státní zástupce.
Soud se mohl při rozhodování opřít o trestní spis bývalého vedoucího tehdejší vyšetřovací skupiny StB zaměřené na takzvaný číhošťský zázrak Ladislava Máchy. Ten byl v listopadu 1999 odsouzen na dva roky do vězení. Soud měl také k dispozici spis o rehabilitačním řízení bohoslovce Jana Zmrhala, který byl v číhošťském případu mezi zatčenými.
Kněz Toufar se stal nejspíše nejznámější obětí poúnorového komunistického tažení proti církvi. Do soukolí StB se dostal poté, co se v prosinci 1949 při mši v jeho kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku údajně pohnul kříž na hlavním oltáři. Komunisté se rozhodli využít události k diskreditaci církve, v níž spatřovali překážku na cestě ke kolektivizaci venkova.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 11. října 2024 Foto: Wikimedia Commons