Praha – V předvečer Památného dne romského holocaustu, ve čtvrtek 1. srpna, se před budovou husitského komunitního centra na pražském Žižkově sešly místní rodiny s dětmi, aby veřejným zapálením svíček a přečtením jmen připomněly romské oběti druhé světové války.
Faráři z Českobratrské církve evangelické a Církve československé husitské Mikuláš Vymětal a Zdeněk Břeň přečetli jména 13 romských dětí, které zemřely v koncentračním táboře v Letech u Písku. Nejmladšímu dítěti – Maxmiliánu Růžičkovi (13.10.1942-28.11.1942) – byl přitom pouhý měsíc. Celkově zde zemřely stovky dětí i dospělých lidí, především hladem a na nemoci z podvýživy.
Za každé přečtené jméno zahynulého dítěte zapálily přítomné děti svíčku. „Připomínáme si tyto děti, které zemřely už dávno, abychom se ujistili, že ani Bůh na ně nezapomněl“, dodal k tomu Mikuláš Vymětal. Další svíčky pak hořely symbolicky i za ostatní oběti násilí na celém světě. Happening uzavřela chvíle ticha. Pod romskou vlajkou zazněla i světová romská hymna Gelem gelem, popisující romský holocaust v Chorvatsku.
„Tuto připomínku organizujeme proto, že chceme, aby se podobné hrůzy již nikdy neopakovaly“, zakončil shromáždění farář.
Na zahradě místního komunitního centra poté následovala oslava poloviny prázdnin společným jídlem, sousedským posezením a programem pro děti.
V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka téměř 2 898 Romů a Sintů. Celkový počet obětí romského holocaustu se jen stěží odhaduje. Někteří byli zavražděni v jiných koncentračních táborech, další postříleni a pohřbeni do masových hrobů. Romové z celé Evropy si proto tento den připomínají jako Památný den romského holocaustu.
Autor: Mikuláš Vymětal Datum: 4. srpna 2019 Foto: Facebook.com