Dobrá předsevzetí ze začátku roku dostávají v průběhu dnů jinou podobu. Člověk si kupříkladu předsevzal, že bude každý den běhat, vyhne se sladkostem a zvládne přečíst za rok celou bibli podle skvělého čtecího plánu. To přece není nic tak nemožného. Všechno jsou to pěkné užitečné a chvály hodné cíle. Nejpozději kolem sedmého ledna se však jejich snadnost začíná vybarvovat v jiných odstínech. Dvacátého už je jisto.
Každodenní běhání? Nesmysl. Večer i ráno je tma a přes den se vždycky nakupí tolik vyčerpávajících překážek, že to prostě není v lidských silách zvládnout. S tím samozřejmě souvisí ty sladkosti. Člověk by si je ani sám nekoupil, ale odolejte, když vám je dávají! Vždycky to přijde v takové situaci, kdy by odmítnutí působilo urážlivě, necitlivě nebo dokonce pyšně. To nejde. A denní čtení? První týden se těch sedm povinných kapitol ještě dalo učíst. Druhý týden už jen se vzrůstající nechutí, protože čtení připomíná učení do školy. Nic si z toho nepamatuje, jen ví, že nějak splnil povinnost. Tak by to ale přece nemělo být. Tohle si bible nezaslouží. A člověk čtenář také ne.
Co s tím? Naskýtá se otázka po motivaci k takovým předsevzetím, ovšem pokud si ji člověk obhájí, je potřeba upravit intenzitu aktivit. Každodenní dávku běhu si může naplánovat jen otrlý běžec. Ti bez zkušeností a fyzické kondice musí začít s menšími dávkami, nižší frekvencí. Zpočátku dvakrát týdně je až dost. A po běhání nějakou odměnu. Voňavá koupel nebo třeba malé pivo může být žádoucím povzbuzením.
U sladkostí by mohlo pomoci, kdyby se člověk stal opravdu mlsným a vybíravým. V praxi to znamená, že nepozře nic jiného kromě čokolády od sedmdesáti procent výš. Takové mlsání je kvůli obsahu hořčíku dokonce i zdravé a hořké čokolády se nesní tolik.
A s denním čtením bible? I zde je nutné opustit nerealistické dávky textu, ale naopak železně trvat na pravidelnosti. Pomoci by mohlo, kdybyste se s někým spřáhli a navzájem se povzbuzovali a kontrolovali. Přátelská vykazatelnou má velkou moc. A taky pomůže, když si o přečteném textu člověk vede zápisy. Některé mohou vypadat i takhle: „Dnes mě nic neoslovilo. Nuda.“ Nebo: „Jak jen ten Sanbalat mohl?“ Je to, pravda, stručné, ale upřímné.
Každopádně se nenechte porazit. Poupravte své cíle, ale nevzdávejte se. Výsledek určitě bude stát za to.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autorka je spisovatelka Datum: 27. ledna 2020 Foto: Pixabay – ilustrační