Zázrak globální rodiny věřících je výsledkem milosti Boží a úsilí mnoha misionářů, kteří nesou zvěst evangelia do všech koutů světa. Církev, která vznikla před 2000 lety v Jeruzalémě, překonala hranice kultur, národností a jazyků.
Christianity Today informují, že na začátku 20. století žilo 80 procent křesťanů v Evropě a Severní Americe a pouze 20 procent ve zbytku světa. Současná situace je přesně opačná a dvě třetiny věřících žije v jižní hemisféře.
Podle CT tento trend není způsoben ani tak poklesem počtu věřících na Západě, ale explozivním růstem církve ve zbytku světa. Autor komentáře to může vnímat ve vlastní anglikánském církvi, která slábne v bohatých západních zemích a kvete na jihu. Tato realita může být naději pro křesťanství a také značí, že předvoj křesťanského hnutí nyní po Evropě a Severní Americe přebírá Afrika, Asie či Jižní Amerika.
Severoamerická kultura tedy podle Christianity Today neurčuje budoucnost církve. Rapidní nárůst křesťanství v jižní části světa – co by ještě před 100 lety bylo nemyslitelné – nám proto připomíná, že se o budoucnost nemusíme bát a dokazuje, že Bůh stále pracuje.
CT dále argumentuje, že globální evangelikálové často drží pohromadě to, co mnozí američtí evangelikálové příliš snadno oddělují a to je společný závazek k ortodoxní doktríně a péči o chudé a utlačované. Autor jako příklad dává evangelikály ze Singapuru, kteří zakládají sbory v Thajsku, nebo rwandské rodiny sloužící uprchlíkům v Ugandě.
Za nárůstem je oběť misionářů
I když úpadek křesťanství na Západě může vést ke kritice, CT připomíná, že všechny ty rostoucí denominace na jihu byly na začátku malé a za postupným rozvojem stála oběť misionářů z Evropy a Ameriky, kteří i přes utrpení zde sloužili jen proto, aby naplnili Kristovo poslání být svědkem do posledních končin světa.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 12. prosince 2020 Foto: