Flek: Násilí ve jménu Ježíše je hrozným rouháním

Biblista, kazatel a překladatel Alexandr Flek v rozhovoru vypráví o nepříjemné události ze začátku roku, která postihla nakladatelství Biblion. Vyjádřil se také k útoku na americký Kapitol nebo ke kontroverzní knize Láska vítězí od Roba Bella. 

Hned začátkem roku se vám stala nepříjemná událost. Vaše nakladatelství bylo vykradeno. Jak jste se vyrovnali s touto nepříjemnou situací?

Skutečně to bylo nepříjemné překvapení. Předcházela tomu jedna zvláštnost, totiž, kolega měl před Vánoci dvakrát za sebou sen, že se to stane, a to není žádný charismatik. A pak mi 7. ledna ráno volal, že jsme byli vykradeni. 

Ještě větším, a mnohem příjemnějším překvapením, ale byla reakce našich fanoušků, čtenářů a podporovatelů. Okamžitě se začali ptát, jak nám můžou pomoci, a tak jsme na našem blogu a na Facebooku zveřejnili číslo účtu, kam nám mohou poslat příspěvek na náhradu škody. Během týdne (do 15. ledna) byla celá škoda přesahující 100 tisíc korun pokrytá. Lidé nám dokonce poslali víc, než jsme potřebovali… 

Mnozí také navštívili náš e-shop www.biblion.cz a podpořili nás nákupem Biblí a dalších našich knih. Díky tomu všemu jsme nakonec z celé situace vyšli bez ztráty. Zloději naštěstí nic nezničili, knihy zůstaly netknuté. Vzali jen počítač, elektroniku a kasu s tržbou. Vlastně to nebylo tak psychicky náročné, jak to bývá třeba při vykradení bytu, kdy dochází ke ztrátě a zničení osobních věcí. Po týdnu jsme díky Bohu a našim úžasným čtenářům opět na nohou.

Vy jste tu kancelář neměli pojištěnou. O to to muselo být pro vás složitější…  

To byla z naší strany chyba, samozřejmě. Do současných prostor jsme se stěhovali asi před rokem a půl, měli jsme spoustu práce se zařizováním a potom se stíháním všem nakladatelských aktivit, a nakonec jsme na vyřízení pojistky prostě zapomněli. Biblion sousedí s několika dalšími obchůdky a jako jediní na noc stahujeme mříže. Mysleli jsme si, že jsme dobře zabezpečeni, ale zlodějům se podařilo překážky překonat. 

SouvisejícíAlexandr Flek / Čtyři důvody: Proč vítám změnu v Bílém domě

Docela často se vyjadřuješ k politickým tématům. Jak hodnotíš poslední události na americkém Kapitolu? Úspěch Donalda Trumpa je častokrát také spojován s podporou evangelikálních křesťanů. Myslíš, že také oni mají podíl na těchto nepokojích?

Nejen u evangelikálních křesťanů, Trump mněl značnou podporu také u některých konzervativních katolíků. Problém je, když právě ten konzervatismus (nebo jakákoli ideologie) vítězí nad křesťanstvím. Když se zapomíná na Ježíše, na jeho učení a hodnoty, které ztělesňoval. Křesťanství se pak stává jen pečetí na potvrzení našich politických, kulturních a společenských názorů. Mnoho evangelikálů volilo Trumpa, ale otázkou je, kdo ti lidé vlastně jsou. Ukazuje se, že řada těch tzv. evangelikálů o evangeliu vlastně nic netuší a nejsou to aktivní křesťané. Označení evangelikál se v Americe stalo sociologickým termínem, který popisuje člověka s konzervativními politickými, kulturními a sociálními názory, bez ohledu na jeho původní teologický obsah.

Nicméně, na spoustě fotografií a záběrů z dobývání Kapitolu jsme všichni viděli transparenty a cedule se jménem Ježíš. Dav skandoval: „Zatleskejme Ježíšovi, zatleskejme Trumpovi!“, lidé tam měli trička s nápisy „Ježíš je můj spasitel, Trump je můj prezident“ apod. To je to nejsmutnější, co jsem za dlouhou dobu viděl. Nevím, co chtěli lidé v tomu davu s cedulemi JESUS 2020 říci (navíc už je rok 2021). Nevím, jestli si mysleli, že to je evangelizace…

Ježíš učil nenásilí. Učil lásku k bližnímu, dokonce i k nepříteli. Nezúčastnil se násilného odporu proti vládní moci, nikomu své myšlenky a svou spravedlnost nenutil. Na zlo a nespravedlnost odpovídal láskou. Jakékoli násilí ve jménu Ježíše je proto hrozným rouháním.  Ty transparenty byly ukázkovým příkladem braní Božího jména nadarmo – přesně tohle je v Desateru zakázáno. Ti lidé se zaštiťovali Ježíšovým jménem, ale prováděli (nebo svou účastí podporovali) přesný opak všeho, co Ježíš učil, co svým životem předvedl a co Ježíš navždycky představuje.

Myslím, že v americké církvi, a nejen v ní, teď probíhá čas lámání ledů. Mnozí Trumpa i přes jeho strašné morální poklesky nekriticky podporovali jako vyvoleného Božího služebníka, někteří dokonce v Božím jménu prorokovali, že se znovu stane prezidentem. A někteří teď z toho činí pokání. Sledoval jsem svědectví jednoho z těchto „proroků“, který se za své mylné předpovědi omluvil, a následně dostal doslova tisíce e-mailů s výhrůžkami smrti, nadávkami a proklínáním – od křesťanů! Také například prestižní křesťanská universita Wheaton College vydala prohlášení, ve kterém se distancuje od trumpovského kultu a násilí s ním spojeného. Takže v Americe teď nastává čas určitého prozření, ale zároveň mnozí křesťané se i nadále drží přesvědčení, že Trump je Bohem vyvolený Kýros, který bude 20. ledna určitě inaugurován. A když prý ne tady na zemi, tak „v nebi“! To už má všechny rysy kultu a bludu. Člověk si říká, jestli by následování falešného mesiáše nebo antikrista v dnešní době vypadalo jinak než tohle.

SouvisejícíAlexandr Flek / … a neuveď nás v pozměnění

Takhle vážné to je. Za našich životů jsme se určitě nesetkali s tak velkým zneužitím křesťanství a církev se s tím teď bude muset vypořádat. Pro některé to bude ještě dlouhá cesta. Je velmi těžké si přiznat, že jsem se nechal svést. Že to, na co jsem vsadil svou víru, byl blud. Je těžké ztratit tvář. Ale o tom je pokání, je to změna myšlení. Může to jistě bolet, ale stojí to za to, jiná cesta k životu není.  Věřím, že nakonec i u těch křesťanů, kteří se nechali tímhle bludem strhnout, nakonec jméno Ježíš zvítězí i nad jménem Trump. Jak čteme v evangeliu, „nikdo nemůže sloužit dvěma pánům“.

V tomto kontextu se chci zeptat na Českou republiku. Myslíš, že tady existuje nějaká forma trumpismu i s výhledem na nadcházející podzimní volby do Sněmovny?

Nevím, jestli to bude mít nějakou souvislosti s volbami, ale i v Česku jsou takoví lidé. Na pražské demonstraci proti vládním opatřením se objevily stejné Trumpovy transparenty, jaké jsme viděli na Kapitolu. I v Česku se najdou militantní jedinci, kteří si rádi hrají na vojáky nebo partyzány. Podobné typy se asi najdou všude. Vyhovuje jim vláda pevné ruky, jednoduchá řešení složitých problémů a příležitost vybít si vlastní frustraci na jakémkoli nepříteli, i kdyby si ho měli vymyslet. Takoví lidé se stávají obětmi totalitních lídrů, jako je Donald Trump, ale zdaleka nejen on. I mezi českými politiky má Trump své zastánce, ostatně současný premiér i prezident se dříve k Trumpovi hlásili velmi okatě, teď už si to ale samozřejmě nedovolí. Hrozbou už tedy není Trump jako takový, ale trumpovský styl silové, rozdělující, nenávistné a nedemokratické politiky. Pevně doufám, že české křesťany ani nenapadne takové politiky volit.

Vraťme se zpátky k vašemu nakladatelství. Minulý rok jste vydali knihu Láska vítězí, která vzbudila v USA kontroverzi, hlavně mezi evangelikálními křesťany. S jakým ohlasem se kniha setkala u českých čtenářů?   

Zatím je poměrně brzy to hodnotit. Kniha u nás vyšla koncem roku 2020, takže zatím není tak dlouho na trhu, ale prodává se velmi dobře. Samozřejmě vzbudila velký ohlas i u nás a někteří evangelikálové na ni reagovali kriticky. K tomu je ale dobré uvést, že i autor knihy Rob Bell čerpá z evangelikální tradice a podobně to platí i pro naše nakladatelství. Evangelikální křesťanství je dost široký proud, ve kterém je prostor pro různé názory a pohledy. Spojuje nás ale víra v Ježíše, úcta k Písmu a touha podělit se s celým světem o dobrou zprávu evangelia.

Trefně se k tomu v online debatě nad touto knihou vyjádřil profesor Evangelické teologické fakulty Pavel Hošek. Prý se těšil, jak si v českém vydání vychutná všechny ty nebiblické hereze, o kterých četl v recenzích, ale byl zklamán, žádné nenašel. Při čtení naopak zjistil, jak moc vážně Rob Bell bere Bibli jako autoritu ve věcech víry, o čemž svědčí stovky biblických odkazů v knize. Reakce na ni jsou ale samozřejmě různé. My jsme se setkali hlavně s těmi pozitivními. Lidé nám třeba píšou, že právě tahle kniha je za řadu let nejvíc povzbudila, že je přiblížila k Bohu. Někteří říkají, že právě tohle si intuitivně mysleli a báli se, jestli nejsou „mimo“ – a tahle kniha a její biblická argumentace jim hodně pomohla. Pomohla jim vyřešit vnitřní konflikt mezi jejich svědomím a jakousi doktrínou, kterou předtím automaticky přebírali. Slova, že „láska vítězí“, nejsou jen nějaký slogan, je to vyjádření evangelijní naděje, shrnutí celého poselství Písma.

Samozřejmě ale české vydání vyvolalo i negativní reakce. Kromě řady pozitivních recenzí se na internetu objevilo i pár varovných a odsuzujících článků. Ty ale čerpaly spíše ze starších negativních ohlasů v angličtině než ze samotné knihy. Při jejich čtení jsem dost pochyboval, jestli tito kritici knihu vůbec četli.

V souvislosti s pandemií se mluví o dopadu na ekonomiku. S jakými výzvami jste se museli jako nakladatelství vypořádat?

Od loňského jara jsou většinu roku knihkupectví zavřena, stejně jako řada jiných obchodů. Pro nakladatele je to samozřejmě veliká výzva, ale zatím se nám daří fungovat. V roce 2020 jsme dokonce vydali více knižních titulů než kdy jindy a také jsme distribuovali více Biblí než v předchozím roce. Něco podobného se stalo i v řadě jiných zemí. S první vlnou pandemie přišla vážná atmosféra a lidé se nejspíš začali ptát po smyslu života, smrti atd. Prodej Biblí se v jarních měsících zvýšil skoro na dvojnásobek a podobnou zkušenost mi sdělovali i kolegové ze zahraničí.

Zavřená knihkupectví ale samozřejmě znamenají velké omezení. Museli jsme se tomu přizpůsobit a věnujeme velké úsilí online aktivitám. I akci Celonárodní čtení Bible, na které se v době Velikonoc každoročně podílíme, jsme proto přesunuli na internet. Požádali jsme o čtení různé známé osobnosti a mělo to úžasný efekt, videa sledovaly celkem desítky tisíc lidí. Tedy řádově větší počet, než když se akce konala fyzicky na náměstích apod. Snažíme se tedy knihy nabízet hlavně online, jsme aktivní na sociálních sítích, blogujeme, pořádáme online debaty se zajímavými hosty nad zajímavými knihami atd. Všechno to dáváme na náš web biblion.cz.

Jaké knižní novinky máte připravené pro rok 2021?

Plánů máme spoustu, jen doufáme, že se všechny stanou skutečností. Chystáme hned dvě nová vydání Bible21 – hned v únoru znovu vydáme už vyprodaný „XL“ formát s velkými písmeny a na léto připravujeme úplně novou variantu (anglicky se jí říká Journaling Bible) se širokými okraji, umožňující nejen četbu, ale i psaní poznámek, případně kreslení obrázků apod. Chceme také začít vydávat jednotlivé biblické knihy se vstřícným, aktualizujícím komentářem, který čtenářům pomůže vnímat Bibli jako životodárnou Boží literaturu pro každý den. Začneme starozákonní knihou Ester, autorkou komentáře je spisovatelka Jana Šrámková.

K Velikonocům chystáme český překlad nové knihy Tima Kellera o naději v dobách strachu. Tim Keller je bohužel vážně nemocný, má rakovinu slinivky. V kontextu své vlastní situace i situace světa zasaženého pandemií a dalšími vážnými hrozbami se zamýšlí nad perspektivou vzkříšení, která je jádrem naší křesťanské naděje a měla by orientovat celý náš život na tomto světě.

V dubnu uplyne sto let od narození Johna Stotta, významného anglikánského teologa a pastora, v nadsázce někdy označovaného za evangelikálního papeže. K tomuto výročí chceme vydat jeho poslední knihu s názvem Radikální učedník. Doprovodné slovo k ní píše dr. Pavel Černý, emeritní předseda Ekumenické rady církví a Stottův dlouholetý žák a přítel.

Kromě překladů ale chystáme i původní české tituly, například knihu Adama Borziče o ekologické spiritualitě, tedy o spojení lásky k Bohu s láskou k jeho stvoření. Těšíme se také na další práci literárního historika Martina C. Putny v naší Malé edici klasiků. Na loňský mimořádně úspěšný titul Skoro modlitby, představující duchovní průřez dílem Karla Čapka, naváže letos podobně koncipovaný výbor z díla Ivana Martina Jirouse, legendární postavy československého kulturního undergroundu.

Uvidíme, jak se nám všechny ty plány podaří zvládnout. Vlastně nás ten nepříjemný zásah na počátku roku nakonec spíš vybudil. Chceme v roce, který je před námi, naplnit své poslání a svou službu. Toužíme přinášet našim věřícím i nevěřícím bližním tu opravdu dobrou zprávu – že Boží láska je větší, než jsme si kdy mysleli, že Bible je aktuálnější, než jsme si kdy mysleli, a život s Ježíšem dává větší smysl, než jsme si kdy mysleli.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Michal Nosál Datum: 18. ledna 2021 Foto: Biblion – Alexandr Flek

Tags: ,,,,,,,,,,,

17 Komentáře

  1. Konečný Fr.

    Volby byly zmanipulované v Bělorusku i USA. Věřící člověk nemůže akceptovat podvody. Církve přece nemohou říci, že lhát a krást je možné, když je to pro dobrou věc.

    Odpověď
    • Arnošt Kobylka

      To o volbách v USA je lež. Proč?

      Protože to Trump i jeho příznivci (guvernéři, šéfové vlád států) žalovali na různých úrovních až po Trumpem doplněný Nejvyšší soud USA a odmítali to soudci republikáni i demokraté (v USA se volí soudci i podle strany a federální jmenuje stranický prezident). A v ostrých rozsudcích psali, že nelze žalovat to, pro co nejsou důkazy. Odmítl to nakonec i Trumpův ministr spravedlnosti Baar, který po příkazu pro FBI dohlédnout na volby žádné selhání nenašel.

      Středoví lidé mnohdy volili republikánské kongresmeny a senátory, ale ne Trumpa, který se jim zajedl.

      Odpověď
      • Volby v USA jsou tak na úrovni nějaké banánové republiky – samé podvody. Trump by byl hlupák, kdyby souhlasil s výsledkem voleb. Do historie se tyto volby zapíší nesmazatelně jako volby zmanipulované.

        Odpověď
      • „A v ostrých rozsudcích psali ….“
        No to rozsudky asi nemohly být když to vůbec nesoudili, přede „žaloby odmítly“ …?

        Odpověď
  2. Když už sdílite článek o vystřižení Trumpa z filmu, dočtěte ho aspoň do konce:

    “…televize odvysílanou verzi získala a upravila již v roce 2014, kdy Trump ještě ani neoznámil, že se chystá kandidovat na prezidenta. Podle CBC z filmu zmizelo dohromady osm minut materiálu, který neměl význam pro zápletku filmu a televize tak mohla do snímku vložit více reklamy.”

    A jinak, já jsem ani nemluvil o Trumpovi, ale o křesťanech, kteří ho slepě uctívají a dokonce v jeho (a Ježíšově) jménu páchají násilí. V Kapitolu zemřelo 5 lidí!

    Odpověď
    • Tam není jasné, zda nešlo o Antifu. Nějaký horká hlava se mezi křesťany může vyskytnout kdekoliv, z toho není možné vynit tu šlušnou většinu.

      Odpověď
    • Pokud je to tak, pak se za sdílení odkazu omlouvám. Nelíbí se mi slepé uctívání kohokoliv, nejen Trumpa. A násilí, zvlášť křesťanské, samozřejmě už vůbec ne.

      Odpověď
      • Jinak pane Fleku i v původním odkazu paní Hájkové se píše o současné petici požadující odstranění Trumpa z filmu. Pokud jde o zmiňovanou kanadskou televizi CBC, tak problém je v tom, že v prosinci 2019 odvysílala zcenzurovanou verzi Sám doma, ale tvrdí, že tento cenzurní zásah provedla již v roce 2014, proto to určité haló kolem této cenzury. Je to sice marginální problém, ale krásně ilustruje současnou atmosféru v USA i myšlenkové pochody progresivních neomarxistů. Skoro mi to připomíná situaci v Egyptě po svržení Achnatona.

        Odpověď
    • Chci se vás zeptat a pominu teď otázku, zda je Biden se závažným podezřením – hraničícím s jistotou – korupčního jednání na Ukrajině a v Číně (které teď už samozřejmě nikdo nevyšetří) a se svým padesátiletým působením v politice morálnější osobou než Trump. Jen se budu trochu ptát proč je pro americké evangelikály, po tom, co zažili vládu Obamo – Clintonovského klanu, tak nepřijatelné volit někoho takového jako je Biden, přestože se uplně nezdá, že by vás tato otázka zajímala, ale hlavně se zeptám se na ty vámi kritizované podporovatele Donalda Trumpa. Trumpovo podporovatelé tvoří minimálně 74 mil. osob, kteří jej volili a jejichž hlasy vypadají na rozdíl od hlasů oponenta jako jisté a pravé. Vy se o této skupině vyjadřujete jako o skupině, která je součástí trumpovského kultu a násilí, které je s ním spojeno. Opravduto myslíte vážně? A opravdu se domníváte, že tričko s nápisem „Ježíš je můj spasitel, Trump je můj prezident“ je v americkém prostředí důkazem zbožštění Trumpa? Mluvíte o trumpovském kultu násilí, kolik lidí z těch min 74 mil. jeho voličů se za čtyři roky zůčastnilo či podporovalo nějaké násilné akce? Muž s rohy, který byl i loni jednou z tváří demonstrací proti globálnímu oteplování (což je typické téma Trumpovo voličů, že) a nebo máte na mysli Johan Sullivana, mladého mišenece, znamou to tvař mezi rabujicimi nasilniky z Antify a demonstraci BLM (jejichž násilí podporovali Demokraté a Bidenovi trvalo celých pět dní než je podmínečně a vlažně odsoudil), který byl přítomen zastřelení americké veteránky, nebo někoho dalšího ze 170 zatčených z mnohatisícihlavého davu? Připadá mi to, že se snažíte podsunout těmto lidem, že mají pocit, že volili nového Davida, ale tak to přeci není. Mnoho z těch co volilo se jen rozhodovalo mezi dvěma bílými a starými muži a posuzovali do jaké míry jejich politická rozhodnutí souzní s křesťanskými či aspoň konzervativními hodnotami a jejich odpoveď byla jasná! Už nikdy nikoho takového, kdo hezký mluví a hezky vypadá, ale jehož kroky jsou tak pohrdající křesťanským dědictvím, křesťanskými hodnotami i lidmi pro něž jsou tyto hodnoty drahé a vzácné, už nikdy nic takového jako byl Obama, nic takového jako byla Hillary Clintonová. Proto Trump! Ano je možne, že někteří jej považují za nového Kýra, protože není moci bez Boha a vkládali do tohoto muže větší naděje a očekávání, než byl schopen naplnit, ale tak tomu bylo vždy a všude. Vždyť i do vás samotného v devadesátých letech mnozí vkládali naděje, které jste nebyl schopen naplnit. Znamená to, že to co jste dělal bylo falešné či ta důvěra lidí ve vás byla kultem a bludem? Nebyla to jen známka určité nezralosti a důkaz jejich hledání? Nešlo jen o snahu nebýt v tom sám? A pokud jde o násilí, tak je samozřejmě potřeba být konzistentní, pak je samozřejmě nepřijatelný ještě mnohem násilnější útok na ukrajinský „Capitol“ před šesti lety, pak jsou nepřijatelné i další revoluce, ať se již odehrály kdekoliv, ale to je samozřejmě mnohem kontroverznější téma než odsoudit jeden konkrétní malý útok. Beru vás za přemýšlivého autora a v žádném případě nechci shazovat vaší práci pro Boží království, ale pokud jde o vaše vyjadřování k politice, tak by měně možná bylo více a pokud byste do budoucna rád více, tak by bylo dobré se tomuto oboru trochu více věnovat. Donald trump, podobně jako většina amerických politiků nebude se svým vyjadřováním a způsoby pro evropského voliče nikdy tím správným šálkem čaje, ale to neznamená, že je potřeba jej i jeho voliče neustále dehonestovat a po celé čtyři roky (né vy, ale jiní) napadat, což tak ostře kontrastuje s články o jeho předchůdci i jeho následníku a jejich voličů. Pro mě osobně je stále důležitá věta: „člověk se dívá na to co má před očima, ale Hospodin hledí k srdci“.

      Odpověď
    • Vy máte zřejmě na mysli odstranění, které provedla Kanadská televize CBC v minulosti a nikoliv petici požadující oficiální odstranění od tvůrců filmu a která má bezesporu politický podtext a je motivována odporem k osobě D. Trumpa, čili klasická cenzura ala padesátá léta či neormalizace let sedmdesátých.

      https://cnn.iprima.cz/lide-chteji-odstranit-trumpa-i-z-filmu-sam-doma-kanadani-to-uz-udelali-16884

      https://refresher.cz/93574-Odstrani-Donalda-Trumpa-z-filmu-Sam-doma-2-Petici-podporil-i-Culkin-ktery-ztvarnil-postavu-Kevina

      Odpověď
  3. Volby v každém státě je především duchovní boj o to větší v USA,které vznikly přísahou na Božím Slově.Demokraté chtějí zemi zničit,republikáňi jsou pro život,demokraté Izrael haters,Trump miluje Izrael,demokraté pro potraty,Trump zakázal potraty,demokraté zakázali kazatelům kázat o politice,Trump podporuje svobodu slova..atd.teď mi někdo řekněte jestli tohle není ovoce,které Trump nese jako křesťan..vezmi si jakou máš ty opozici a jakou má on……kdyby byl Trump slabý jako ty,tak to vzdá hned první den…….problém je ten,že se ti nelíbí třeba jeho rétorika,Bůh je s ním ale nadšený protože On vidí za roh a ty jsi jen krátlozraký…..

    Odpověď
    • Arnošt Kobylka

      Problém je, že píšete zpola hlouposti. Republikáni měli za řady prezidentů dostatečnou sílu v Kongresu, v Nejvyšším soudu USA i v konzervativních státech, aby prosadili zákaz potratů a změnili staré soudní rozhodnutí, které je povolilo. Nestalo se to.

      Nejen potraty, ale i péče o slabé, nemocné, chudé, cizince, sirotky a vdovy je součástí evangelia. A v této věci je Evropa před USA.

      Také lze s nadsázkou citovat bonmot, že republikáni chrání život před narozením, demokraté po narození (zdravotní péče o děti atd.) Svobodu slova nikdo nemůže v USA zakázat, je součástí 1. dodatku Ústavy. A soudy ji hodnotí zatím jako jednu ze zásad americké demokracie. Jde o něco jiného: Zda církev dostane daňovou úlevu. Čili o prachy. Politické organizace ji nemají, charitativní ano.

      Odpověď
      • Trochu to doplním, Trump ani republikáni potraty nezakázali, ale odstřihly od federalních financí propotratové neziskovky a odmítli z federálních financí platit zdravotnickým zařízením kroky vedoucí k potratu. Pokud jde o péči o slabé, nemocné, chudé, cizince, sirotky a vdovy, tak tam je USA o parník vpředu před EU, kde je tato otázka řešena státem a to „nedobrovolně“ prostřednictvím daní. v USA se touto otázkou zabývají aktivně církve, filantropové i jedinci, kteří musí vzít své peníze a tyto peníze dobrovolně poskytnout těmto skupinám obyvatel, čili je to rozhodnutí jejich srdce a jejich vlastní peněženky a nikoliv státní automatismus. Samozřejmě, že i v USA se to již prostřednictvím tlaku progresivnělevicových skupin mění a přibližuje modelu EU, důsledkem je, že klesá ochota se v těchto věcech osobně angažovat a u postižených skupin roste pocit nároku na milosrdenství a pomoc. Pokud jde o svobodu slova, tak ústava ji v USA, ale i u nás, zaručuje, ale jaká je praxe to můžete vidět momentálně přímo v přímém přenosu, cenzura, mazání názorů s „nevhodným“ politickým podtextem, vyhazování z práce a ze škol za „nevhodné“ politické názory, vytváření seznamů politických oponentů, vyhrožování těm co mají odlišný politický názor, vyhrožování firmám, které inzerují u firem a vydavatelů „nevhodných“ politických názorů, monopolní blokace sociálních sítí, které chtěji poskytovat platformu pro necenzurované názory, meinstreamová media formovaná po vzoru Pravdy či Rudého Práva, zakázaná slova a věty, atd. atd. Doporučuji níže uvedená videa k seznámení se s aktuálním děním, ale pospěšte si, protože podobná videa jsou odstraňována rychlostí před kterou soudruzi z padesátých let blednou závistí.

        https://www.youtube.com/watch?v=f_2HYRqKEz4&t=1013s

        https://www.youtube.com/watch?v=l71Efj_G-os&t=14s

        Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář