Olomouc – Na farách a v dalších církevních objektech v olomoucké arcidiecézi našlo ubytování 400 lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Arcidiecéze pokrývá větší část Olomouckého kraje, celý Zlínský kraj a části okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vyškov a Hodonín. Na řadě míst pokračují peněžní i hmotné sbírky, dobrovolníci z řad věřících nabízejí uprchlíkům také pomoc s vyřizováním dokladů a návštěvou úřadů, tlumočením, výukou češtiny nebo při hledání zaměstnání. Lidem prchajícím z Ukrajiny pomáhá i Arcidiecézní charita Olomouc. ČTK to v pátek sdělil mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.
„Více než padesát ukrajinských běženců například přijaly řeholní sestry v kroměřížském klášteře Svatého Kříže. Další stovky získali díky pomoci věřících přístřeší v rodinách a na dvě stě uprchlíků využilo církevních kapacit krátkodobě, než se přesunuli jinam. Asi 25 objektů také nadále nabízí volné prostory k ubytování anebo k nutným úpravám pro tento účel,“ uvedl Gračka.
SOUVISEJÍCÍ – Ukrajinský farář v Pardubicích organizuje pomoc válečným uprchlíkům
Několik běženců nyní bydlí například v Újezdě u Uničova na Olomoucku, kde se farníci do pomoci uprchlíkům pustili hned v prvních dnech po ruské invazi. Se spolkem František, který zdejší faru provozuje, a také s farníky z nedalekého Šternberku se postupně ujali téměř 40 lidí pocházejících z okolí Záporoží a Charkova. „Díky velké štědrosti a ochotné pomoci mnoha dobrovolníků, ale také nám neznámých dárců, se všem podařilo zajistit důstojné ubytování obnášející postele a matrace, oblečení, zásobu potravin a hygienických potřeb i dovybavení prostor,“ uvedla jedna z koordinátorek pomoci Jana Smyčková.
Několik dalších uprchlíků přijali farníci například v Jívové a Hraničných Petrovicích na Olomoucku. Více než měsíc od začátku bojů je podle Smyčkové prioritou pomáhat běžencům s osamostatněním. „Ubytování na faře je pouze provizorní záležitost, hledáme proto vhodné bydlení v regionu Šternberska a Uničovska a také vhodná pracovní místa pro zde ubytované ženy. Některé z nich mají odbornou kvalifikaci, například vysokoškolské vzdělání technického směru nebo jako zdravotní sestry, ale problémem je samozřejmě dorozumění se v českém jazyce. Nicméně i tak se zdá, že všechny ženy brzy získají své první zaměstnání v Česku, což nás velmi těší,“ podotkla.
Farníci v Újezdě u Uničova se také zaměřují na začlenění ukrajinských dětí předškolního a školního věku do tříd místní základní školy. Děti již v polovině března zahájily školní docházku a věnují se češtině. Pomoc ze strany farnosti, místních dobrovolníků, obce i dalších ocenila paní Alona, která před válkou pracovala v Záporoží jako speciální pedagožka ve škole pro děti se somatickým onemocněním. Po ruské invazi ale musela se čtyřletým synem uprchnout. Útočiště po třídenní namáhavě cestě našli právě v Újezdě u Uničova. „Lidé jsou tu moc hodní a já jsem vděčná za všechno, co pro nás dělají,“ uvedla.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 2. dubna 2022 Foto: CC Search – ilustrační