Farní kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích podstupuje opravu fasády

Pardubice – Farní kostel svatého Bartoloměje v Pardubicích podstupuje opravu části fasády, odborná firma pracuje na obnově dvou štítů. Práce potrvají do podzimu a další budou pokračovat v příštích letech, až farnost získá další peníze. ČTK to řekl arciděkan Jan Uhlíř.

„V předchozích letech jsme připravili koncepci opravy vnějšího pláště, letos jsme začali s opravou. Postavilo se lešení a odhalují se věci, které nebyly vidět, skrze římsu zatékalo dovnitř. Některé kameny tam jsou uvolněné,“ řekl Uhlíř.

SOUVISEJÍCÍNa obnovu kaple v bazilice v Jablonném v Podještědí dá Liberecký kraj mil.Kč

Průzkum také zjistil, že socha Krista na kříži v horním štítu kostela moc nedrží pohromadě. Je z římského cementu a ten má omezenou životnost. „Nechceme, aby části sochy začaly ohrožovat návštěvníky. První etapa obnovy fasády skončí do konce října nebo půlky listopadu. A na příští rok budeme žádat o dotaci z programu záchrany architektonického dědictví,“ dodal arciděkan.

Loni římskokatolická farnost se žádostí o dotaci ministerstva kultury úspěšná nebyla. Dostala ale dotaci od Pardubického kraje, který přispěl loni a letos dohromady třemi miliony korun. Na celou fasádu bude potřeba odhadem 20 milionů korun.

„Už v minulém roce jsme se na Pardubickém kraji seznámili s průzkumem stavu největšího pardubického kostela svatého Bartoloměje. Vyplývá z něj, že bude třeba opravit jak všechny omítnuté, tak i kamenné prvky na vnějším plášti,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

Kostel je na místě bývalého románského sídla cyriaků, který vypálili husité. Vybudoval ho Vilém z Pernštejna v letech 1507 až 1514 v pozdně gotickém stylu. Jeho kamenicky zdobný portál směřující do Kostelní ulice z roku 1519 je jednou z prvních významných renesančních památek nejen v Pardubicích, ale v Čechách vůbec.

Na čestném místě v kostele je umístěn mramorový náhrobník nad hrobkou Vojtěcha z Pernštejna, který zemřel v roce 1534. V roce 1912 byla ke kostelu dostavěna předsíň, která je dnes hlavním vstupem. „Interiér kostela se dělal před 30 lety. Uvnitř jen potřebujeme upravit liturgický prostor, aby tam více vynikl náhrobek Vojtěcha z Pernštejna. A bude tam nový pevný kamenný oltář,“ řekl Uhlíř.

Na oltář, který navrhl architekt Josef Pleskot, farnost vybírá peníze od veřejnosti. Vybralo se zatím kolem 800.000 korun, potřeba bude asi 2,5 milionu. Podle Uhlíře by se oltář mohl dát začít vyrábět v příštím roce.

„Přijde mi důležité, že v kostele jsou různé architektonické styly, pozdní gotika, renesance, barokní vybavení, přístavba kostela před 100 lety. I v našem století tam zasadíme něco, co bude trvalejší,“ řekl Uhlíř.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář