Několik uživatelů Facebooku uvedlo, že zdánlivě neškodný citát byl odstraněn bez jasného vysvětlení, uvádí Catholic Herald. Výrok sv. Augustina byl zřejmě na Facebooku zakázán.
Pro-life aktivista Domenico Bettinelli z Massachusetts napsal ve svém blogu, že pasáž z knihy O Boží obci byla vymazána, protože porušila „Společenské standardy o nenávistných projevech“ na sociální síti Facebook.
Daný citát říká: „Nikdy nepropadněme myšlence, že pokud budeme žít dobré životy, budeme bez hříchu; naše životy by měly být chváleny jinými pouze tehdy, když budeme prosit o odpuštění. Ale lidé jsou beznadějná stvoření, a čím méně se soustředí na své vlastní hříchy, tím více se zajímají o hříchy druhých. Snaží se jen kritizovat, ale sami se nemění. Nikdy se neomluví, a jsou připraveni obviňovat jen ty ostatní.“
Bettinelli v příspěvku na Facebooku uvedl, že citace „je jen přeformulováním Ježíšových vlastních slov z Matouše 7,3: „Proč vidíš třísku v oku svého bratra, ale trámu ve vlastním oku si nevšímáš?“ Je evangelium nenávistným projevem standardů společnosti Facebook?“ ptal se.
Bettinelli uveřejnil citát poté, co viděl, že dva kněží poslali výňatek z knihy pro čtení a že byl označen Facebookem. Domnívali se, že to jen algoritmus označil daný obsah.
Poté, co byl jeho příspěvek odstraněn, Bettinelli požádal o revizi administrátory Facebooku s odvoláním proti rozhodnutí. Později obdržel oznámení, že jeho odvolání bylo zamítnuto.
Bettinelli ve své odpovědi na neúspěšnou prosbu napsal: „Stále nechápu, proč se jedná o nenávistný projev. Je to citát katolického světce, který vyjadřuje pravý opak nenávistných projevů. V podstatě evokuje slova Ježíše Krista v evangeliích, aby se lidé přestali starat o to, co druhý člověk dělá, nebo ne, a starali se o své vlastní nedostatky.“
Později řekl pro LifeSiteNews, že možná našel odpověď. „Přítel poslal jen text „lidé jsou beznadějná stvoření,“ a to bylo zakázáno, takže se zdá, že to je ta důležitá část, která je projevem nenávisti,“ podotkl.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Datum: 23. července 2019 Foto: Pixabay – ilustrační
1 Komentář
Jan Šafr
Facebook je pod nátlakem psychopatů, kteří nesnesou kritiku např. migrační politiky a islámu. A mají nutkavý pocit spasitlů, kteří ohlídají morální standardy společnosti. Termín nenávistný projev je jen záminkou k prosazení takové cenzury. Na to, aby řešil skutečný smysl textů, které zcenzuruje, nemá kapacity. A nemůžu posoudit, jestli mít může. Co můžu posoudit je to, že pokud by takový požadavek oněch psychopatů byl uzákonšn, odporuje zákazu centzury. Ale takto to nejspíš je na úrovni jakési psychologické hry, kterou tito hrají s facebookem. A ten prohrává. A může být nahrazen něčím jiným. Je to jen otázka konkurenčního boje.