Evropští církevní představitelé vyzývají k respektu a soucitu vůči uprchlíkům

Brusel – Desítky církevních představitelů podepsaly společné prohlášení vyzývající Evropskou unii, aby „ctila důstojnost“ uprchlíků.

Zástupci církví vyjádřili přání, aby Evropa byla „laskavou a inkluzivní komunitou“. „Vyzýváme národy a evropský lid, politické vůdce i naše církve: nedopustme, abychom se stali lhostejnými vůči utrpení druhých,“ napsali v prohlášení. „Ctěme důstojnost těch, kteří potřebují pomoc, a uznejme, že vlídnost vůči cizincům je součástí našeho křesťanského a evropského dědictví,“ vyzvali.

Autoři prohlášení vyjádřili znepokojení ohledně evropské reakce vůči přicházejícím migrantům. Každý, kdo hledá útočiště, musí být podle nich ochráněn. „Je nepřijatelné, aby politika řízení migrace vedla k situaci, kdy jsou masivní ztráty na lidských životech po cestě do Evropy považovány za normální a násilí se stává každodenní realitou,“ zdůraznili.

Církevní představitelné uvedli, že ačkoliv je důležité zlepšit podmínky v zemích, ze kterých uprchlíci přicházejí, Evropa by měla, pokud existují důvody pro migraci, uznat svou povinnost tyto lidi přijmout a ochránit – jako jeden z nejbohatších a nejrozvinutějších regionů na světě. To vše místo toho, aby nutila třetí země zastavit migraci do Evropy.

Signatáři také odmítli rozšířenou obavu, že by přijetí vysokého čísla migrantů mohlo ohrozit evropskou společnost. „Politická opatření by měla řešit konkrétní potřeby nově příchozích do Evropy a podporovat jejich potenciál, a zároveň ctít tradice a potřeby obyvatel,“ napsali. „Diskuze o migraci a uprchlících by měla být charakterizována důstojností, respektem, a pokud možno také soucitem. Šíření nepřesných, neověřitelných a kontroverzních zpráv společné soužití pouze komplikuje,“ zdůraznili. „Společný život v rozmanitosti může být obohacující i náročný. Žádáme o ducha toleranci a dobré vůle, a o závazek ke konstruktivnímu zapojení,“ vyzvali zástupci církví.

Dopis podepsal například generální tajemník Baptistické unie Velké Británii reverend Lynn Green, ceremoniářka Valného shromáždění Skotské církve reverendka Susan Brown, pastor John Adegoke, předsedkyně Metodistické konference reverendka Michaela Youngson nebo biskup Jonathan Clark.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: Christian Today  Foto:  Wikipedia Commons, ilustrační

 

 

2 Komentáře

  1. Hlavně by církve neměly podporovat řízenou nelegální migraci organizovanou EU a pašeráky, jejímž výsledkem je islamizace Evropy a zhoršení bezpečnosti.

    Odpověď
  2. Je to povrchní a pokrytecká iniciativa: „naše ruce jsou čisté“. Cíleně vyjádřeno takovým způsobem, aby byla vymýcena jakákoli pochybnost o nějakých negativních dopadech migrace – a už vůbec ne, za strany samotných migrantů. Slovy oněch církevních představitelů: „Ano, my máme přece za povinnost zasazovat se o naplňování Božího přikázání: pomáhat bližnímu svému a to naplňujeme.“ Ještě výstižněji a naléhavěji je to uvedeno v Matoušovi 25. Takže milá EU a její občané, naše ruce, úmysly a svědomí – jakožto církevních představitelů – jsou čisté jako slovo Boží a jestli se vyskytují nějaké problémy, nepochybně jsou z vaší strany a jsou zaviněny vaší tvrdohlavostí a nepochopitelným obhajováním vaší kultury, národnosti, historie, náboženství atd. Spatřujete problémy tam, kde vůbec žádné nejsou, ale naše ruce, naše ruce jsou čisté!

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář