Zlín – Sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje připravuje na letošek v tuzemsku dvě pěší cyrilometodějské poutě. První povede koncem července Středočeským krajem, a to z Levého Hradce přes Prahu do Kácova. Druhá je naplánovaná na začátek září, kdy poutníci vyrazí ze Zašové ve Zlínském kraji a přes česko-slovenskou státní hranici dorazí do Terchové v Žilinském kraji. V dnešní tiskové zprávě to uvedla ředitelka sdružení Zuzana Vojtová.
Dnes vyrazili ze Slovenska na desetidenní jízdu proti proudu putování soluňských bratří motocykloví poutníci. Projedou osmi státy, na svých strojích absolvují přibližně 3000 kilometrů. „Pouť zahájili symbolicky na Nitranském hradě, v sídle nitranského biskupa Viliama Judáka, který jim požehnal na cestu,“ uvedl Martin Pášma z Centrály cestovního ruchu východní Moravy.
SOUVISEJÍCÍ – V Oldřichovském sedle na Liberecku, nejvyšším místě poutní cesty, obnovili kříž
V Soluni by měli motocyklové poutníky přivítat 4. května účastníci valné hromady členů Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM). Další cyrilometodějskou poutí spojenou s druhým největším řeckým městem bude cyklopouť ze Soluně do moravského Velehradu, kterou pořádá Orel Uherský Brod ve dnech 16. června až 4. července. „Tyto poutě jsou důkazem, že Cyrilometodějské stezka je otevřená všem, kdo chtějí poznávat kořeny slovanské kultury spojené s živým odkazem Konstantina a Metoděje. Někdo preferuje rychlá kola, někdo šetrné cestování vlakem, na kole nebo pěšky,“ uvedla Vojtová.
Město Soluň je členem mezinárodního sdružení EKSCM od roku 2015 a setkání jeho členů hostí letos poprvé. Přivítá zástupce členů z České republiky, Slovenska i Bulharska. „V jubilejním roce, kdy si připomínáme 1160 let od příchodu Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu, jsme se rozhodli využít pozvání města k uspořádání pravidelného setkání právě zde, v rodišti našich věrozvěstů,“ řekl náměstek hejtmana Zlínského kraje a předseda sdružení Lubomír Traub (ODS).
Přestože Soluň podle něj projekt Cyrilometodějské stezky dlouhodobě podporuje, v samotné aglomeraci není stezka mezi obyvateli příliš známá ani jakkoli značená. „To bychom chtěli změnit. Spolupráce zatím probíhala především na odborné bázi, a to s Aristotelovou univerzitou. Proto si velmi ceníme vstřícnosti radnice Soluně spolupráci zintenzivnit,“ doplnil Traub.
Oficiální členskou síť sdružení tvoří členové z České republiky, Slovenska, Řecka, Bulharska, Slovinska, Maďarska a Srbska. Značené cyrilometodějské trasy mají stovky kilometrů. Lákají k putování přírodní krajinou a poznávání stěžejních míst spjatých s velkomoravskou nebo cyrilometodějskou tradicí. Jde většinou o archeologická naleziště a archeoparky, sakrální památky včetně poutních míst a jiné kulturní a historické památky, například hrady nebo muzea.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 28. dubna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační