Mezi skupinami migrantů v Perském zálivu vzkvétá evangelikální křesťanství, a to díky církvím, které poskytují pomoc pracovníkům, kteří jsou zneužíváni a často pracují za velmi nízké mzdy.
V rámci Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC) žije ve státech Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) zhruba 30 milionů migrujících pracovníků.
V některých státech Perského zálivu tvoří migranti většinu populace a přibližně 80 % z nich je zaměstnáno v pohostinství, v domácnostech a ve stavebnictví.
Guardian vedl rozhovory s pastory a farníky z církví ve všech šesti zemích Perského zálivu.
Z jejich zjištění vyplynulo, že migranti, včetně těch z hinduistických a katolických komunit, konvertují k letničnímu křesťanství, které je s více než 600 miliony stoupenců jedním z nejrychleji rostoucích náboženství na světě.
Pastor John – který používá fiktivní jméno, protože vlády zemí Perského zálivu jsou vůči křesťanským hnutím podezřívavé a proselytismus je často nezákonný – uvedl, že jeho církev pomáhá migrantům, kteří čelí finančním potížím, vykořisťování, domácímu otroctví a sexuálnímu zneužívání.
Pastor řekl deníku The Guardian: „Znásilnění je velmi, velmi častým problémem v celém odvětví domácích prací a nejedná se jen o ženy – muži k nám přicházejí, protože jsou také znásilňováni.“
Zpravodajský server také zjistil, že do letničních církví častěji přicházejí lidé z etnických a národnostních skupin, jejichž vlády se zdržují projednávání případů porušování lidských práv s bohatými státy Perského zálivu, protože se obávají, že by to poškodilo vzájemný obchod.
A tak nyní letniční sbory fungují jako místo první pomoci, kam se v případě krize tito lidé obracejí.
V případě znásilnění se podle pastora dotyčná osoba nejprve obrátí na církev, která pak koordinuje svou činnost s velvyslanectvím, aby zajistila způsob řešení celého případu.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 6. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Bahrain