Hlasitý zvuk otevírání železných dveří každou sobotu označuje odchod Jorgeho Anguilanta z věznice Pinero. Míří na 24 hodin domů, aby sloužil v malém evangelikálním sboru, který založil v garáži v nejnebezpečnějším městě Argentiny. Než projde dveřmi, strážci mu sundají pouta a mlčky se dívají na nájemného vraha, který se stal pastorem.
Evangelikální magazín Christianity Today přináší příběh tohoto statného muže, jehož tetování jsou pozůstatkem z doby v jeho životě, kdy se mu platilo za to, aby zabíjel lidi. Teď se po uplynutí stanoveného času musí vrátit do vězeňského bloku nazývaného „kostel“.
SOUVISEJÍCÍ – V Argentině roste počet evangelikálů, ale také nevěřících
Příběh odsouzeného zločince, který za mřížemi přijal víru v Krista zde není žádnou výjimkou. Mnozí začali prodávat drogy jako teenageři a uvízli ve spirále násilí, která některé přivedla do hrobu a jiné do přeplněných věznic rozdělených mezi dvě síly: drogové bossy a kazatele evangelia.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Během posledních 20 let argentinské vězeňské úřady v té či oné míře podporovaly vytváření jednotek, které by efektivně řídili vězni přicházející k evangelikálnímu typu zbožnosti. Často to bylo několik zvláštních privilegií, jako je více času na čerstvém vzduchu.
Bloky jsou podobné těm ve zbytku věznice – čisté a natřené pastelovými barvami, světle modré nebo zelené. Mají kuchyně, televize a rádia, s tím, že zde tyto prostory slouží k modlitbám. Jsou navíc bezpečnější a klidnější než běžné vězeňské jednotky.
Porušení pravidel proti rvačkám, kouření, užívání alkoholu nebo drog může dostat vězně zpět do normálního vězení.
„Přinášíme smíření do věznic.“ Uvnitř evangelikálních cel se nikdy nestaly nepokoje. A to je pro úřady lepší,“ řekl Christianity Today pastor David Sensini ze sboru Redil de Cristo v Rosario.
„Mnohokrát se stalo, že vězeň požádal o přesun do evangelikálního bloku, aby se ho pokusil převzít. Musíme mít trvalou kontrolu nad tím, kdo vstoupí,“ konstatuje pro CT Eric Gallardo, jeden z vedoucích ve věznici Pinero.
Související – Globální rozměr církve dokazuje nárůst křesťanství na jižní polokouli
Rosario je nejlépe známé jako významný přístav, rodiště revolucionáře Ernesta „Che“ Guevary a továrna na fotbalové talenty, včetně Lionela Messiho. Metropole s přibližně 1,3 miliony obyvatel má však také vysokou míru chudoby a kriminality. Násilí mezi gangy, které se snaží ovládnout trh s marihuanou a drogami, pomohlo naplnit jeho věznice.
Anguillante říká pro Christianity Today, že jeho život nájemného vraha je za ním. Tvrdí, že Boží slovo z něj udělalo „nového člověka“.
V roce 2014 byl odsouzen k 12 letům vězení za zabití 24letého Jesúse Triga, kterého střelil do obličeje. Anguillante říká, že ho ta tvář v noci pronásleduje, a on se snaží vzpomínku zahnat modlitbami ve své malé vězeňské cele.
Asi 40 % ze zhruba 6900 vězňů v provincii Santa Fe žije v evangelikálních jednotkách, poznamenal pro CT Walter Gálvez, náměstek tajemníka pro vězeňské záležitosti v Santa Fe, který je také členem letniční církve.
Související – K evangelikálnímu hnutí se podle analýzy hlásí kolem 660 milionů věřících
Stejně jako v jiných latinskoamerických zemích se šíření evangelikální víry v Argentině zakořenilo zejména v „nejzranitelnějších sektorech, včetně vězňů,“ uvedla pro CT Verónica Giménez z Národního ústavu pro vědecký a technický výzkum.
V domovské zemi papeže Františka je římskokatolická církev stále dominantním náboženstvím. Průzkum vědeckého ústavu však ukázal, že procento argentinských katolíků mezi lety 2008 a 2019 kleslo ze 76,5 % na 62,9 %, zatímco podíl evangelikálů vzrostl z 9 % na 15,3 %.
Giménez poznamenala, že se to odráží i v jiných částech Latinské Ameriky, například v Brazílii, kde má megasbor Univerzální církev Království Božího 14 000 lidí, kteří pracují s vězni.
Během nedávné bohoslužby ve sboru Redil de Cristo v Rosariu požádal pastor David Sensini ty, kteří byli uvězněni, aby zdvihli ruce. Byla to asi třetina z přítomných lidí v místnosti. Potom zavřeli oči a sklonili hlavu v modlitbě.
Z reproduktorů se ozývaly chvály v popovém stylu, zatímco tři televizní kamery zaznamenávaly obřad pro ostatní věřící, kteří jej sledovali doma, prostřednictvím YouTube.
„Nikdo další nepůjde do vězení. Ne vaše děti, ne vaše vnoučata,“ křičel pastor do davu věřících. „Změna je možná!“
Ti, kteří se odmítají změnit, jsou brzy nuceni odejít z evangelikálních cel, řekl CT Rubén Muñoz, 54letý pastor z Puerta del Cielo, který si odseděl dva roky za loupež.
Uznal, že několik členů gangu Los Monos žilo v těchto jednotkách a řekl, že někteří, kteří přicházejí, hledají spíše ochranu než touhu následovat svou víru. „Pracujeme se všemi,“ řekl a dodal, že také žije v neustálém ohrožení. „Obchodníci s drogami chtějí převzít moc nad evangelikálními jednotkami, protože je to pro ně byznys,“ řekl. „Odtud lze řídit zločiny a prodávat drogy.“
Nedávno pastor Chávez objal 37letého Josého Pedra Muñoze, který očekával, že bude po odpykání 18letého trestu podmíněně propuštěn. „Teď musíš být silnější než kdy dřív,“ řekl mu Chávez. Muñoz, kterému podmínečné propuštění bylo zamítnuto, byl nájemným vrahem gangu Los Monos a jeho tělo je důkazem drogové války v Rosario. Na hrudi má jizvy po dvou výstřelech z brokovnice. Další z 9mm kulky má na břiše.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 31. ledna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační