Ze všech válečných nebezpečí jsem na rychlou jízdu myslel až v autě evangelikálních kaplanů, kteří odjížděli z obleženého města Bachmut na Ukrajině. Dává to smysl. Pomalé auto je snadným cílem. Naše auto pomalé nebylo.
Ale rychlost také svědčí o naléhavosti, kterou tito kaplani cítí. Je toho tolik, co je třeba udělat. Den nemá dost hodin. A potřeba roste spolu s válkou.
SOUVISEJÍCÍ – Duchovní službu poslancům a zaměstnancům Sněmovny budou poskytovat dva kaplani
Magazín Christianity Today ve svém článku píše, že v ukrajinské armádě dříve žádní kaplani nebyli. Pastoři a kněží se občas zapojili do jednotky jako civilisté, ale nic formálního. To se s invazí změnilo. Tváří v tvář existenční krizi národa se mnozí na Ukrajině obracejí k náboženství. Boje ve městech, na předměstích a na venkově obrátily myšlenky vojáků k nadčasovým věcem, což mnohé přimělo požádat o službu kaplanů. Jsou lidé, kteří mají hlad, trpí a jsou sami. Kaplani i proto nejezdí pomalu.
Ukrajinská kaplanská služba byla zřízena v březnu. Prvních 30 vyškolených kaplanů bylo z pravoslavných, katolických a evangelikálních cirkví. Evangelikálů jsou jen asi 2 procenta populace, ale mnoho baptistických a letničních pastorů po celé zemi se přihlásilo, že budou sloužit jako kaplani.
Do července měla ukrajinská armáda 160 oficiálních kaplanů. Stále je zde také mnoho dobrovolníků. Vasilij Povorozňuk, pastor evangelikálního sboru Kompas v Žytomyru, je dobrovolníkem. Jezdí více než 500 kilometrů na frontu, aby se staral o vojáky a lidi, kteří žijí v blízkosti přesouvajících se bojových linií.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 25. srpna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační