Hrádek nad Nisou – Evangelický kostel Chrám Pokoje (Friedenskirche) v Hrádku nad Nisou byl zařazen mezi kulturní památky. Je příkladem saské evangelické architektury, postavený je v novogotickém stylu s novorenesančními prvky. Celá stavba se dochovala ve velmi autentickém stylu, a to i s vybavením interiéru, řekla ČTK mluvčí Národního památkového ústavu v Liberci Alžběta Sakařová.
Kostel z přelomu 19. a 20. století stojí v Hrádku na křížení ulic Husova a Lutherova, poblíž Horního náměstí. Spolu s evangelickými kostely v Novém Městě pod Smrkem a kostelem Krista Spasitele ve Frýdlantu představuje podle památkářů pro Liberecký kraj důležitý doklad rozšiřování protestantské víry v regionu v tomto období.
Podobu kostela Chrámu pokoje pro lutherskou církev navrhl německý architekt Johannes Vollmer. Stavět se začal v roce 1900, hotový byl o rok později. Po odsunu německého obyvatelstva v roce 1945 kostel zabavil stát a přidělil církvi československé husitské. „Chrám Pokoje slouží dodnes k liturgickým účelům. Funguje i jako kulturní centrum a je také vyhledávaným turistickým cílem,“ dodala Sakařová.
Kostel není jedinou stavbou z Hrádku a okolí, která letos přibyla na seznam památek. Další byla i takzvaná Grösslerova kaple z roku 1697, která je raně barokním dokladem zbožnosti někdejších hrádeckých obyvatel. Na seznam památek byl letos zařazen i Wohlmannův statek ve Václavicích, jehož současná podoba je z přestavby v letech 1908 až 1933. Podle památkářů je původní venkovská usedlost výjimečným prvorepublikovým objektem svého druhu. Okolí Hrádku je podle památkářů velmi bohaté na zajímavé památkové cíle. Nejznámější je zřejmě hrad Grabštejn, první zmínky o něm jsou ze 13. století.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 30. prosince 2020 Foto: hradek.eu