Dva svitky od Mrtvého moře na výstavě v Denveru uvidí veřejnost vůbec poprvé

JERUZALÉM/DENVER – Na právě otevírající výstavě obsahující 600 artefaktů datovaných od biblického období až po Bar Kochbovo povstání, budou moci návštěvníci Muzea vědy a přírody v coloradském Denveru uvidět například třítunový kámen ze Zdi nářků, který je největším a nejpůsobivějším stavebním překladem kdy objeveným v Izraeli od doby prvního Chrámu a také 20 svitků od Mrtvého moře.

Ty budou vystaveny ve dvou kolech: Nejprve 10 svitků na 3 měsíce, které pak budou odeslány do Izraele a nahrazeny dalšími 10 svitky na další 3 měsíce. Dva svitky, které veřejnost spatří vůbec poprvé, budou svitek zabývající se rituální čistotou (Tohorot) a svitek známý pod názvem Musar le-mevin, obsahující apokalyptické pasáže. Po návratu do Izraele budou delikátní svitky na pět let odpočívat v kontrolovaném simulovaném klimatu, podobném tomu v Judské poušti, kde byly nalezeny a kde byly ukryty v suchu a tmě 2 tisíce let.

Svitek označovaný jako Tohorot se datuje do konce prvního století před začátkem letopočtu a v hebrejštině se zabývá stavem rituální čistoty a nečistoty tak, jak se o tom píše v Bibli. Tento svitek ukazuje, jak byly zákony rituální čistoty pro lidi v době Hasmonejců a celého období druhého Chrámu relevantní. Ve svitku se například píše, že lidé, kteří se rituálně znečistili, mají být izolováni nejen od těch rituálně čistých, ale i navzájem od těch s jinou formou nečistoty. Tento přístup najdeme i mnohem později ve staré rabínské literatuře.

Reklama

Fragmenty svitku Musar le-mevin (Pokyny pro toho, kdo rozumí) obsahují rčení z 1. století před letopočtem, podobná biblické knize Přísloví, avšak obsahují i apokalyptické zprávy. Ve svitku se obrací učitel nebo mudrc na svého učedníka s pokyny o morálním životě (například v manželství nebo při obchodních praktikách), jež mu umožní dosáhnout úspěchu v různých oblastech života i vysoké duchovní úrovně, které dosáhnou jen ti nejspravedlivější. Zprávy v tomto svitku jsou prezentovány jako pocházející přímo od Boha a předávané učedníkům. Jedním ze zajímavých rysů je stálé se opakování hebrejské fráze „raz nyhje“, jejíž výklad je předmětem vědeckých debat. Může to znamenat „tajemství existence“, ale také „blížící se tajemství“.

Další z dvacítky svitků, představených na výstavě v Denveru, budou biblické i apokryfní sektariánské svitky z Kumránských jeskyní a dokument z doby Bar Kochbova povstání (132 – 135 obč. letopočtu). Pergamenové i papyrusové svitky od Mrtvého moře jsou jedním z nejdůležitějších archeologických nálezů 20. století a letos uplyne 70. výročí od jejich objevení. Nalezneme v nich mozaiku širokého spektra religiozních představ ve staré Judeji a také z každodenního života v bouřlivé době druhého Chrámu, včetně nejstarších dochovaných částí Bible.

Všichni po celém světě si ale mohou svitky od Mrtvého moře prohlédnout online, v Digitální knihovně svitků od Mrtvého moře Leona Levyho. Zde jsou obsaženy fotografie a informace o více jak tisícovce starobylých svitků.

 

Zdroj: ztis.cz   Foto: Konzervování svitků v laboratoři Izraelského úřadu pro památky v Jeruzalémě.  © Shai Halevi, Israel Antiquities Authority

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář