Francouzská protestantská federace (FPF) reagovala na obsah série dokumentárních filmů vysílaných televizní stanicí ARTE s názvem „Evangelikálové dobývají svět“.
Na internetových stránkách pořadu se v popisu francouzsko-americké koprodukce uvádí: „Od studené války až po současnost podpořilo šíření evangelikalismu vznik křesťanského fundamentalismu v mnoha zemích světa“.
SOUVISEJÍCÍ – Evangelikálové z Centrální Ameriky předběhli katolíky a stali se dominantní náboženskou skupinou
Portál Evangelical Focus píše, že seriál, který přináší rozhovory s externími analytiky i evangelikálními představiteli, se zabývá „finančním, politickým a mediálním fungováním náboženské ideologie, která hodlá rozšířit své impérium“.
Francouzská protestantská federace ocenila „vysokou kvalitu“ projektu, který je „velmi dobře zdokumentovaný“ a užitečný pro „pochopení složitosti a rozmanitosti evangelikálního světa“.
Podle předsedy FPF Christiana Kriegera je však důležité pochopit, že „francouzští evangelikálové nemají nic společného s pravicově nacionalistickými evangelikály ve Spojených státech“.
Co je na seriálu ARTE „problematické“, uvádí FPF ve svém prohlášení, je stručné shrnutí francouzského evangelikalismu na konci jednoho z dílů. FPF v tom spatřuje „zaujatost, která vytváří šokující spojení mezi nacionalistickým americkým evangelikalismem a francouzskými evangelikály“.
FPF lituje, že „všichni evangelikálové, a zejména ti francouzští, by měli být spojováni s excesy“, jako byl útok na Kapitol ve Washingtonu.
Změna názvu seriálu by byla dobrým nápadem, navrhla FPF. Federace je navíc připravena nabídnout jakoukoli pomoc potřebnou k natočení dalšího dílu o „realitě francouzského evangelikálního světa a doplnit tak tuto dokumentární sérii, která se stane milníkem“.
Tyto církve, „které jsou srdcem protestantismu, si zaslouží, aby byly lépe známy“, aby nebyly neprávem spojovány s „některými projevy tohoto proudu ve Spojených státech a v Brazílii“.
Francouzští evangelikálové a stereotypy
Evangelical Focus v této souvislosti dále uvádí, že to není poprvé, co reprezentativní organizace, jako je FPF nebo Národní rada evangelikálů ve Francii (CNEF), žádá, aby se zamezilo stereotypním představám o francouzských evangelikálech.
V roce 2021 se francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin omluvil za to, že označil evangelikální církve za „velmi významný problém“.
Přibližně ve stejné době ministryně pro občanské záležitosti Marlène Schiappa v televizi uvedla, že „přibývá rodin ovlivněných evangelikálními trendy ze Spojených států, které žádají osvědčení o panenství“.
Ve Francii žije 745 000 evangelikálních křesťanů. Je to jedna z nejrychleji rostoucích náboženských skupin v západní Evropě.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 15. dubna 2023 Foto: Twitter – modlitba za D. Trumpa