Dohoda mezi Vatikánem a Čínou vedla k většímu pronásledování křesťanů

Washington – Nová zpráva vlády USA týkající se Číny tvrdí, že zde v minulém roce vzrostlo porušování lidských práv a že se po uzavření dohody mezi Vatikánem a Čínou v roce 2018 vystupňovalo pronásledování křesťanů.

„Během sledovaného roku 2019 výkonná komise Kongresu zjistila, že se situace v oblasti lidských práv a právního státu zhoršila, protože čínská vláda a strana ve stále větší míře používají předpisy a zákony k prosazování sociální a politické kontroly,“ uvádí se podle CNA ve výroční zprávě.

Zpráva podotýká, že „poté, co ministerstvo zahraničních věcí ČLR podepsalo v září 2018 dohodu se Svatým stolcem, která připravila cestu ke sjednocení státem schválených a podzemních katolických komunit, vystavily místní čínské úřady katolické věřící zvýšenému pronásledování – ničením kostelů, odstraňováním křížů a zatýkáním duchovenstva podzemní církve.“

Zpráva přináší informace z období od srpna 2018 do srpna 2019, kdy byla monitorována situace lidských práv v Číně.

Zpráva upozorňuje také na rozšiřování hromadných internačních táborů v západní provincii Sin-ťiang, na brutální pronásledování křesťanů, muslimů a dalších neregistrovaných církví nebo náboženských skupin a na potlačování prodemokratických demonstrantů v Hongkongu.

V současné době v zemi probíhá pětiletý plán tzv. „sinizace“, který spočívá v zavádění státní kontroly nad náboženstvím. „Odborníci a mezinárodní lidskoprávní organizace popisují náboženské pronásledování v Číně během uplynulého roku jako nejintenzivnější od dob kulturní revoluce,“ uvádí se ve zprávě.

Mezi nová omezení, která se mají od února 2020 prosadit, patří pověření od státu, že náboženské skupiny „dodržují čínské směrnice o náboženství, uskutečňují hodnoty socialismu“ a prosazují „zásady a politiku Čínské komunistické strany“.

CNA připomíná, že cílem dohody mezi Vatikánem a Čínou z roku 2018 o jmenování biskupů bylo sjednocení čínského katolického vlasteneckého společenství (schváleného státem) a podzemní církve ve spolupráci s Římem. Místo toho však pokračuje pronásledování podzemní církve.

Kritik postupu Vatikánu vůči komunistické diktatuře kardinál Joseph Zen již dříve varoval, že dohoda s čínskou vládou není možná a že povede k nátlaku úřadů na místní církev. V dopisu zaslaném do Vatikánu upozornil, že čínští křesťané si stěžují na zneužíváni dokumentu proti nim.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 14. ledna 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář