Pěstounské rodiny jsou nedílnou součástí naší společnosti. Často pečují o vícero dětí, včetně svých biologických, přičemž některé z dětí má výrazné specifické potřeby. Někdy se v roli pěstounů ocitnou i vlastní prarodiče či dospělí sourozenci dětí.
Z mnoha důvodů tak pěstouni oceňují odlehčení v podobě pravidelných návštěv dobrovolníků – získají více času volného času na regeneraci či na jiné povinnosti.
Pěstouni vítají také to, že dobrovolníci přinášejí dětem nové přístupy, zážitky a perspektivy, které rozšiřují možnosti rozvoje dítěte, a na které by pěstouni kvůli věku či z jiných důvodů neměli kapacity.
Dobrovolníci dokážou dětem poskytnout vzácný individualizovaný čas a pozornost, kterou věnuje zpravidla jeden dobrovolník jednomu dítěti.
Dobrovolnické činnosti zahrnují pestrou škálu aktivit přizpůsobených věku a potřebám dětí. Nejčastěji jde o společné hraní her, procházky, sportovní aktivity, četbu, výtvarnou činnost, návštěvy kulturních a vzdělávacích akcí nebo pomoc s přípravou do školy. Pro řadu dětí je to nová zkušenost umět trávit kvalitně a smysluplně volný čas.
Tyto aktivity nejen rozvíjejí schopnosti a dovednosti dětí, ale také přispívají k jejich psychické pohodě. Tím, že je tam dobrovolník jen pro něj, tak podporuje i sebedůvěru dítěte, že jako jedinec má osobní hodnotu a není jen součástí celku mnoha dětí.
V roce 2024 jsme do programu Dobrovolnictví v pěstounských rodinách zapojili 50 dobrovolníků a dobrovolnic, kteří pravidelně navštěvují 55 pěstounských rodin (někteří dobrovolníci navštěvují více než 1 rodinu).
Důležitou součástí projektu je výběr a příprava dobrovolníků. Zájemci o dobrovolnickou činnost procházejí výběrovým řízením, s cílem zjistit jejich motivaci, možnosti a schopnosti. Všichni dobrovolníci absolvují vstupní školení a následně koordinátoři ADRA zajišťují pravidelnou podporu dobrovolníků i pěstounských rodin formou supervizí a pravidelné metodické podpory.
A co taková služba přináší samotným dobrovolníkům?
„Mám přidělený čas, který věnuji pouze ‚zábavě‘ a mám k tomu novou úžasnou kamarádku,“ říká dobrovolnice Katka, která dochází do pěstounské rodiny na Znojemsku.
Jonáš je dobrovolník u chlapce Denise, který se nachází v pěstounské péči u svého staršího bratra. Jonáš se s Denisem ve společném čase věnuje školní přípravě, povídají si hlavně o zeměpise a dějepise. Jonáš má velký přehled a dokáže historii ozvláštnit různými zajímavými detaily, které si pak Denis lépe pamatuje.
„Moc děkuji, že jste mi přidělili Romana, je úplně super, je moc hodný. Když jsem měl prázdniny, vzal si kvůli mně dovolenou a jeli jsme na prohlídku výrobní linky Hyundai v Nošovicích. Večer jsme šli do kina na animovaný film „Nerozlučná dvojka“. Celý den jsme si moc užili. Jinak podnikáme další různé akce!“ Ondra žijící v pěstounské rodině, Ostravsko
Na závěr připojuji i jeden příběh pěstounské rodiny, kde dobrovolnictví není jen příjemnou „zábavou“, právě naopak.
V jedné z pěstounských rodin v Brně pečují pěstouni o malou dívku M. trpící středně těžkou mentální retardací. Dívenka byla z původní rodiny odebrána pro zanedbávání a špatné zacházení. Trpěla hlady, nikdy nechodila do školky a následně ani do školy, prostředí bylo naprosto nepodnětné, výrazně zanedbávající. Dívky zřejmě byla svědkem násilí v rodině páchané na její mamince. To vše se odráží na duši malé dívenky.
Pěstouni se snaží dívku rozvíjet. Nyní je M. ve 4. třídě, má k sobě asistentku pedagoga, 2x týdně dochází za speciální pedagožkou a má individuální plán vzdělávání. Přes všechna tato opatření je její vzdělávání náročné. Odmítá spolupracovat při přípravě do školy i ve škole samotné.
Do rodiny začala docházet paní Jiřina Horká, dobrovolnice ADRA. Jiřina je pro pěstouny i dívku M. velkou pomocí. Holčičce pomáhá s přípravou do školy, která je velmi náročná. Pomoc s každodenními povinnostmi je tak úlevou i pěstounům a moc oceňují na paní Jiřince její laskavý a podporující přístup.
Děkujeme všem dobrovolníkům a dobrovolnicím, s jakou ochotou a trpělivostí investují svůj volný čas do těch, kteří by snadno mohli zůstat opomenuti. Dětem přinášejí nenahraditelný radostný pocit a vědomí, že je má někdo rád, někomu na nich záleží, někdo „obětuje“ svůj volný čas, aby s nimi mohl být.
Díky i vám, pokud dobrovolnictví ADRA jakkoliv finančně podporujete nebo o tom uvažujete.
Chtěli byste se také zapojit do služby dětem jako dobrovolník? Přihlaste se zde.
Amen, říkám vám, že cokoli jste udělali pro nejmenšího z těchto mých bratrů, to jste udělali pro mě. Mt 25:39
Martina Špinková