Do Velehradu dorazilo několik pěších poutníků, také cyklopoutníci ze Soluně

Velehrad – Národní pouť na Velehrad láká řadu poutníků, kteří přicházejí individuálně, po menších i větších skupinách, také cyklopoutníky. Dnes na Velehrad na Uherskohradišťsku dorazily tři desítky cyklopoutníků, kteří se 18. června vydali na 1800 kilometrů dlouhou jízdu ze Soluně po stopách sv. Cyrila a Metoděje. Cílem byl Velehrad a Dny lidí dobré vůle. Dálkovou poutí cyklisté oslavili 1160. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

„Bylo nás 34 účastníků. Byla to výzva, nikdo nejsme profesionální cyklisté, ne všichni mají dobrou fyzickou kondici. Musíte strávit horko, vítr, déšť,“ řekl dnes ČTK po příjezdu organizátor Vít Tomaštík. Cyklopoutníci ujeli denně 100 až 150 kilometrů. „Několik etap bylo náročných, hodně času jsme strávili na poměrně rušných komunikacích, bylo i několik pádů,“ uvedl Tomaštík.

SOUVISEJÍCÍVe Velehradu začínají cyrilometodějské Dny lidí dobré vůle

Nejmladšímu účastníkovi bylo 21 let, nejstaršímu 76. Cestu absolvovalo osm žen. Cyklopoutníci pocházejí z různých koutů země. Pouť začala 16. června mší ve velehradské bazilice, poté poutníci odjeli autobusem do Soluně, odkud pokračovali na kole.

Cesta měla i duchovní rozměr, poutníci navštívili významné lokality spojené s cyrilometodějskou kulturní tradicí, jako jsou Ochrid a Skopje v Makedonii, Bělehrad a Novi Sad v Srbsku, Pécs a Zalavár v Maďarsku nebo Nitra a Kopčany na Slovensku. Při jízdě propagovali Cyrilometodějskou stezku – Kulturní stezku Rady Evropy, která spojuje významná místa spojená s cyrilometodějským odkazem. Cyklopoutníci putovali v minulých letech například do portugalského poutního místa Fátima či do Říma, příští rok mají v plánu cestu z Velehradu do Turína a následující rok z Turína do Říma.

Do Velehradu dnes dorazilo také několik pěších poutníků, někteří se zúčastnili poutě ze Svatého Kopečka přes Svatý Hostýn do Velehradu. Absolvovala ji také sedmdesátnice Františka Prášilová z farnosti Svatý Kopeček, pouť šla podesáté. Trasa byla rozdělena do několika etap, poutníci vyšli ze Svatého Kopečka 30. června, trasa je dlouhá přes 110 kilometrů. Před Velehradem se poutníci spojili se skupinou, která šla pouť ze Svatého Antonínku, na Velehrad tak společně dorazilo asi 130 poutníků všech věkových kategorií. Národní pouť je podle Prášilové výjimečná událost. „Národní pouť je vlastenecká, to když slyšíte zvony a proudí to na pódium, to mají lidé husí kůži,“ uvedla Prášilová. „Je krásné, že se tradice opakuje, že se na sebe lidé těší, nikdo je nenutí jít jak do prvomájových průvodů,“ uvedla Prášilová.

Velehradské Dny lidí dobré vůle začaly dnes, vyvrcholí ve středu poutní mší na prostranství před velehradskou bazilikou. Česká republika bude slavit státní svátek připomínající slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje, velehradské cyrilometodějské slavnosti na jejich odkaz poukazují. Patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi, běžně se jich účastní několik desítek tisíc lidí. Hlavním celebrantem slavnostní poutní mše bude arcibiskup a apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Kazatelem bude administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. července 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

1 Komentář

  1. Je zvláštní, jak si pravoslavné věrozvěsty, po řadě historických obstrukcí a šikaně, přivlastnila římskokatolická církev a určila den oslav jejich příchodu, aby zakryla svátek upálení Mistra Jana Husa. Jistě, bylo to v době jednotné církev, dostali papežské požehnání, ale jejich odkaz byl staletí potírán a upozaďován.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář