Praha – Situace v Evropě v souvislosti s válkou na Ukrajině a s ní spojená humanitární a uprchlická krize a také krize energetická budou tématy návštěvy Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církvi (CEC) v Praze. Jejich členové se dnes setkají s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS) a členy sněmovního výboru pro evropské záležitosti.
Na programu dvoudenní návštěvy České republiky je také setkání s vedením České biskupské konference včetně pražského arcibiskupa Jana Graubnera a Ekumenické rady církví, kterou bude zastupovat její generální sekretář Petr Jan Vinš. Delegaci povedou předseda COMECE arcibiskup Jean-Claude Hollerich a prezident CEC Christian Krieger.
SOUVISEJÍCÍ – Evropští biskupové: Rezoluce Evropského parlamentu zkresluje drama potratu
Na konci letošního října se už zástupci obou organizací setkali s českou velvyslankyní při EU Editou Hrdou, které představili společný dokument, v němž vyjadřují svá očekávání a perspektivy ohledně současného vývoje a politiky Evropské unie. Apelovali v něm na to, aby české předsednictví přispívalo k pokojnému a udržitelnému řešení války, podporovalo vyhlídky Ukrajiny na přistoupení k EU a přispělo k zajištění vyšetřování zodpovědnosti za všechny válečné zločiny.
V případě humanitární krize vyvolané válkou církev připomíná nutnost solidarity zemí EU s těmi členskými státy, které přijímají většinu lidí hledajících ochranu. Požaduje také garanci rovného zacházení s každým jednotlivcem, který hledá mezinárodní ochranu, a za nutné označuje zabránit obchodu s lidmi, zejména se ženami a dětmi prchajícími před válkou na Ukrajině.
Církve v dokumentu adresovaném českému předsednictví uvedly, že by Rada EU měla přispět k zajištění přístupu každého k dostupnému vytápění, podpoře místních energetických společenství v členských státech, snaze o odpojení od fosilních energií, aby se posílila nezávislost na autoritářských režimech, a urychlení přechodu k dekarbonizaci prostřednictvím Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) a souvisejících opatření.
COMECE reprezentuje katolické biskupské konference členských zemí Evropské unie při orgánech EU. Monitoruje unijní politiku a legislativu, zejména z pohledu sociální nauky katolické církve. CEC sdružuje 113 evropských církví protestantské, anglikánské a ortodoxní tradice. Organizace vznikla po druhé světové válce ve snaze podpořit mír a sblížení evropských zemí s odlišnými politickými, ekonomickými a společenskými systémy díky spolupráci jejich církví.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 7. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Praha