Ostrava – Do letošní Noci kostelů se v ostravsko-opavské diecézi 2. června zapojí 130 kostelů. Diecéze zahrnuje celý Moravskoslezský kraj a Jesenicko. Poprvé budou moci zájemci při této akci navštívit například dřevěný kostel svatého Antonína na hoře Prašivá na Frýdecko-Místecku. Poprvé uvidí i gotické fresky v dosud uzavřeném kostelíku v Javorníku na Jesenicku. ČTK to řekl mluvčí diecéze Ondřej Elbel.
„Poprvé se do Noci kostelů letos přihlásila řada kostelů. Jde o dřevěný kostel svatého Antonína na Prašivé, Španělská kaple v Novém Jičíně, kostel Nejsvětější Trojice v Opavě, kostel svatého Jiří v Třebomi, kostel svaté Markéty v Dolních Bludovicích nebo kostel svatého Cyrila a Metoděje v Dolní Lhotě,“ uvedl za diecézi vedoucí Odboru dotačních projektů a církevní turistiky Miroslav Přikryl.
SOUVISEJÍCÍ – Moravskoslezské chrámy se opět otevřely, lákadlem je dřevěný kostel na Gruni
Největší novinku podle něj odhalí nenápadný hřbitovní kostelík v Javorníku na Jesenicku. „Veřejnost se bude moci při Noci kostelů poprvé podívat na fresky, které byly objeveny a restaurovány v uplynulých osmi letech, kdy byl kostel nepřístupný. Mimořádné je například nástěnné vyobrazení Krista, který má v místě srdce vytvořený otvor, který sloužil jako svatostánek,“ řekl Přikryl.
Ačkoli Noc kostelů začíná běžně až se soumrakem, unikátní kostel v Javorníku se k prohlídkám otevře už v 15:00. „Nejdelší otevírací dobu, od 09:00, pak bude mít kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie v Holčovicích,“ doplnil Přikryl. V ostravsko-opavské diecézi u příležitosti Noci kostelů opět vycházejí také Poutnické novinky, průvodce, který může návštěvníkům Noci kostelů poskytnout užitečnou navigaci.
Novinky nabízejí také reportáž ze staré Karviné, ve které dva muži vzpomínají na dětská léta strávená v kostele svatého Jindřicha. Ten už dnes z rozhodnutí komunistických úřadů podobně jako poddolovaná stará Karviná nestojí. Prostor bývalého kostela ale díky iniciativě spolku Stará Karviná a Římskokatolické farnosti Karviná postupně ožívá. Poutníci se na místě, kde kostel stával, dozvědí něco z jeho historie a také na fotografiích uvidí, jak vypadal.
Tereza Ondruszová ze spolku Stará Karviná řekla, že mnozí pamětníci dodnes na kostel velmi vřele vzpomínají jako na obrovský chrám. „Kostel svatého Jindřicha byl monumentálním dílem. Měl 66 metrů na délku a 34 metrů na šířku, takže opravdu kostel srovnatelný s bazilikou na Velehradě. Byl sice postavený na konci 19. století, ale už v roce 1960 musel být kvůli důlním vlivům zbořen a od té doby na jeho místě je pouze prázdná louka,“ řekla Ondruszová.
Spolek ve spolupráci s karvinskou farností také připravuje vyznačení obvodu půdorysu kostela. „Chceme tak návštěvníkům přiblížit, jak monumentální byl kostel svatého Jindřicha. V plánu je také stavba dřevěného kříže na místě chrámu, aktuálně pro tento účel schne dřevo,“ řekla Ondruszová. Během Noci kostelů bude mít otevřeno na Karvinsku také farní kostel Povýšení svatého Kříže ve Fryštátu, kostel svatého Marka a také šikmý kostel svatého Petra z Alkantary.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 5. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Antonína