Sretenský klášter v centru Moskvy byl založen před více než 600 lety, během sovětské éry se stal místem věznění a poprav. V 90. letech se do něj opět vrátil život, vedle kláštera církev zřídila moderní ortodoxní teologický seminář a vybudovala impozantní kostel zasvěcený novodobým mučedníkům.
Místo v lednu navštívil generální tajemník Světové rady církví u příležitosti desátého výročí ustanovení patriarchy Kirilla. Název kláštera odkazuje na setkání, které se odehrálo ve stejné oblasti o několik století dříve. Podle historických pramenů jedna z nejznámějších ortodoxních ikon – Bohorodička Vladimirská – byla v srpnu 1395 přesunuta z Vladimiru do Moskvy a zázračně zachránila město před bezprostřední invazí armády vojevůdce Tamerlána. Na místě, kde obyvatelé Moskvy ikonu přivítali, byl postaven dřevěný kostel a založen mužský klášter.
Ačkoliv se Sretenský klášter stal jedním z hlavních ortodoxních moskevských center, v roce 1925 byl zavřen a většina jeho budov zničena. Místo bylo přeměněno ve vězeňský tábor, kde byli mučeni, popravováni a pohřbíváni lidé pronásledovaní sovětským režimem. Kostel jako jediný zůstal zachován. Jedinečné fresky z roku 1707 přežily díky vrstvám barvy a tapet, které je zakrývaly v době, kdy byla budova využívána jako ubytovna.
V roce 1999 byl na území kláštera založen Sretenský teologický seminář, jedna z hlavních vzdělávacích institucí ortodoxní církve v Moskvě. Bývalá budova školy se stala moderním výcvikovým střediskem budoucích kněží ruské pravoslavné církve. Tradice se ve vstupní hale setkává se špičkovými technologiemi, panoramatickou fresku „Kristus a jeho učedníci“ doplňuje dotykový displej, který divákům umožňuje dozvědět se více informací o jednotlivých postavách.
V současné době seminář nabízí akreditované bakalářské i magisterské programy a vzdělává zhruba 200 studentů. Nově postavená budova kostela byla dokončena v roce 2017 a zasvěcena byla novodobým mučedníkům. Světlá katedrála symbolizuje vítězství Kristova vzkříšení nad smrtí a zlem. Vysvěcení kostela se odehrálo v květnu roku 2017, vedl jej patriarcha Kyrill za účasti prezidenta Vladimira Putina.
„Místo, kde byl klášter postaven, je bývalým místem věznění, utrpení a mučednictví mnoha věřících – hierarchů, kněží i laiků. Vybudovat kostel věnovaný jejich věrnosti, odvaze a duchovnímu bohatství bylo naším povoláním,“ uvedl metropolita Tichon, představený Sretenského kláštera.
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?
Kristýna Gillíková Zdroj: Christian Today Foto: Wikimedia Commons – Sretenský klášter