V Domově důchodců Dobrá Voda u Českých Budějovic probíhá neobvyklá zábava. Klienti zde testují a zkouší virtuální realitu. Vše se děje v rámci projektu Virtuální realita v aktivizaci seniorů (VIREAS), který bude pomáhat zprostředkovávat zážitky virtuální reality v geriatrických zařízeních v České republice.
Projekt TL02000344 – Virtuální realita v aktivizaci seniorů za finanční podpory TA ČR realizuje Teologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích společně s Českým institutem informatiky, robotiky
a kybernetiky ČVUT a Asociací virtuální a rozšířené reality s.r.o.
Prvním cílem projektu je vývoj sady zážitků virtuální reality, respektujících potenciál i potřeby uživatelů v domovech pro seniory. V současnosti se senioři mohou projít lesem, centrem reálného města, nebo si vybrat z řady tematických výletů. Druhým cílem je vytvoření metodiky pro aktivizační pracovníky.
„Pro to, aby byla metoda úspěšná, je klíčová nejen forma a obsah zážitku, ale také přístup člověka, který seniora ve virtuální realitě doprovází. Metodika poskytuje návod, jak s virtuální realitou smysluplně pracovat, a zejména jak benefity zážitků využít v „reálném světě“ seniora, například při trénování paměti. Letos v říjnu jsme realizovali workshop pro vedoucí geriatrických zařízení a aktivizační pracovníky. Diskuzní skupiny přinesly řadu podnětů, které v metodice určitě využijeme,“ uvádí hlavní řešitelka projektu Věra Suchomelová, TF JU.
V souvislosti s izolací seniorů během pandemie nemoci covid-19 došlo ke skokovému nárůstu významu tzv. chytrých technologií v životě nejstarší generace, a to nejen jako prostředku komunikace s rodinou a přáteli, ale také jako zdroje nových impulzů, zábavy i možnosti úniku z jednotvárné reality. Ve virtuální realitě může člověk prožít i to, co je pro něj v běžném životě nedostupné.
„Jsem ráda, že jsem to podnikla. Protože se tam už nikdy nepodívám,“ říká dojatě klientka domova seniorů ve chvíli, kdy si sundává brýle pro virtuální realitu, které jí daly možnost navštívit místo jejího mládí.
Závěry zahraničních i tuzemských studií ukazují, že využití virtuální reality může být efektivní cesta snižování sociální izolace, negativního emočního ladění či pocitu bolesti.
„Naším velkým cílem je vyvinout nejen zážitky, které mohou pomáhat v domovech seniorů, ale hlavně udělat to v podobě, aby program mohli bez další asistence provozovat zaměstnanci těchto zařízení,“ uzavírá spoluřešitelka projektu Lenka Lhotská, CIIRC ČVUT.
Podrobné informace o projektu naleznete na https://vireas.cz/.