Brno – Diecézní charita Brno ukončuje činnost Textilní banky Baltazar a s ní spojených prodejen oblečení, e-shopu, centrálního skladu i výdejny pro potřebné. Informaci zveřejněnou na webu charity ČTK potvrdila mluvčí Zuzana Horáková.
„Provoz Textilní banky Baltazar a s ní spojených aktivit byl neudržitelný. Nešlo jen o pronájem prostor pro centrální sklad a výdejnu, ale také (o výdaje) za prodejny, provoz internetového obchodu, mzdu pro zaměstnance i provoz a svoz kontejnerů, kterých je v současnosti po Brně asi 70,“ uvedla Horáková.
SOUVISEJÍCÍ – Arcibiskup Graubner zahájí stavbu církevní logopedické školy v Klecanech
Za loňský rok byly náklady na provoz textilní banky 5,8 milionu korun. Charita s financováním Baltazaru bojovala už v roce 2020, kdy musela kvůli pandemii uzavřít prodejny, na portálu Donio tehdy vybrala cílových 156.000 korun. Tehdy také uvedla, že za poslední tři roky sesbírala 1571,7 tun textilního a oděvního odpadu. Posbírané oblečení putovalo do centrálního skladu a zaměstnanci charity jej buďto vydávali potřebným oproti poukázkám od sociálních pracovníků, nebo oblečení prodávali v šesti prodejnách, což pomáhalo financovat provoz textilní banky.
Do roku 2022 měla charita 168 sběrných kontejnerů, jejich počet postupně snižovala. V době největšího množství kontejnerů prošlo textilní bankou 2000 tun textilu ročně, poté to bylo asi 200 tun ročně. Každý rok charita vydala asi 30.000 poukázek 10.000 potřebných. Až 70 procent výdeje oblečení se uskutečnilo od listopadu do dubna.
Provoz e-shopu už byl ukončen, postupně končí i prodejny. Poslední den výdeje šatstva potřebným bude 31. května.
„To platí pro výdej oproti poukázkám pro klienty všech sociálních služeb v Brně. I nadále budeme poskytovat oblečení jednou měsíčně našim vlastním klientům v denním centru v Táborské ulici. Služba je ale určena pro klienty, kteří spolupracují s naší sociální službou,“ dodala Horáková.
Diecézní charita Brno je nevládní nezisková organizace. Katolická církev jejím prostřednictvím poskytuje služby v sociální a zdravotní oblasti, případně v oblasti humanitární a krizové pomoci. Snaží se být oporou v různých životních situacích zejména seniorům, lidem s postižením, lidem v tísni a mnoha dalším. Provozuje více než 150 služeb a zařízení na území Jihomoravského kraje a v části Kraje Vysočina.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 10. dubna 2025 Foto: Wikimedia Commons