WASHINGTON – Americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka Indira má maminku pocházející ze Znojma, chce uctít památku obětí holocaustu tak, že v březnu vezme na palubu ISS obrázky z časopisu Vedem – týdeníku, který si pro sebe za války vytvářeli židovští chlapci v terezínském ghettu.
Časopis tvořili potají, v ubytovnách dětského bloku, a psali do něj básničky, povídky a fejetony, nebo o běžném životě v Terezíně. Ačkoliv nikomu z nich nebylo v té době ještě ani 15 let, dokázali jej v podmínkách ghetta vydávat rok a půl. Vedem přestal existovat náhle, v létě 1944, kdy byla většina obyvatel objektu L417 transporty vzata do plynových komor v Osvětimi. Mezi nimi i zakladatel a šéfredaktor Vedem, čtrnáctiletý Petr Ginz.
Reklama
Právě jeho obrázek měsíční krajiny a titulku časopisu Vedem s vyobrazením rakety si s sebou vezme do vesmíru Feustel. „Je důležité pokračovat ve snu těch dětí, co žily v tak složitých podmínkách. Pro děti tohoto světa existuje vždy naděje,“ řekl astronaut, s nímž už dříve letěly nad oběžnou dráhu Nerudovy Písně kosmické nebo postavička Krtečka.
Feustel má však k vzetí terezínského časopisu do vesmíru ještě další důvod. Chce dokončit úkol, který si vzal na sebe izraelský astronaut Ilan Ramon v roce 2003. I on tehdy letěl do kosmu s kopií Ginzovy měsíční krajiny. Při nehodě raketoplánu Columbia však s celou posádkou zahynul a na Zemi se již nikdy nevrátil.
Zdroj: ztis.cz foto: Wikimedia Commons
Reklama