Praha – Výzva „Nestůj stranou…!“ je ústředním tématem druhého ročníku lidskoprávní soutěže pro žáky a studenty, kterou společně vyhlásily Českobratrská církev evangelická, Nadace Albatros a organizace Post Bellum.
Soutěž probíhá ve dvou věkových kategoriích. Žáci a studenti od 10 do 15 let mají za úkol napsat dopis svým spolužákům. Tématem je válka na Ukrajině.
„Popište, jak své nově příchozí kamarády vnímáte. Jak přemýšlíte nad nastalou situací, co vám přináší? Co vám bere? Jak vnímáte postoj naší společnosti nebo jednotlivců k ruské agresi na Ukrajině? Co byste chtěli vzkázat svým novým ukrajinským sousedům?“ povzbuzují organizátoři na webu e-cirkev.cz/soutez, kde jsou také vyvěšena kompletní pravidla. Přihlásit se může kdokoli.
A dopisy budou vzájemné: ukrajinské děti mohou sdělit svým českým spolužákům, co mají na srdci, jak se jim v Česku žije, jaké překážky musí denně překonávat.
„Poslední měsíce změnily život tisícům lidí. Mnohým z nás to přineslo nové zkušenosti, setkání, přátele. Události, které jsme dosud znali jen z dokumentárních filmů nebo z vyprávění babiček a dědečků nyní nečekaně sami zažíváme a prožíváme. Od 24. února 2022 jsme všichni plní emocí. Chtěli bychom dát možnost českým, ale i ukrajinským žákům a studentům, vyjádřit se k tomu, co právě prožívají,“ přibližuje motivace k vyhlášení soutěže Valerie Stulíková, která má v Evangelické církvi na starost pomoc lidem z Ukrajiny. Právě ve 120 farních sborech této církve našlo útočiště více než dva tisíce ukrajinských uprchlíků, především maminek s dětmi.
„Tohle je další logický krok. Naslouchat si, ptát se jeden druhého na jeho pocity a prožitky. Poznávat se, mluvit spolu. Je to cenné a důležité, protože situace se týká nás všech, s přicházející zimou dvojnásob. Nesmíme stát stranou a předstírat, že ruská agrese není náš problém nebo odvracet zrak a starat se jen sami o sebe,“ objasňuje vedoucí kanceláře Evangelické církve Martin Balcar.
Druhá soutěžní kategorie není tak úzce spjata s válečným konfliktem na Ukrajině, je určena pro žáky a studenty ve věku od 16 do 21 let a jejich práce mohou mít kromě literární také audiovizuální podobu (dopis, esej, fejeton, foto, video, komiks/strip, audio, podcast, meme, fotomontáž, obraz, koláž aj.)
Téma „Nestůj stranou…!“ mají pojednat v co nejširším lidskoprávním kontextu:
„Kdy jsem nezůstal(a) stát stranou a aktivně se o něco zasadil(a)? Bylo mi to (ne)příjemné? Mělo to nějaký výsledek? Co vůbec pomáhá člověku, aby zvedl svůj hlas, vystoupil z komfortní zóny a angažoval se pro něco? Je u nás někdo, kdo stojí stranou, kdo je opomíjen, koho přehlížíme? Co by pomohlo, aby se situace změnila? Je něco, za co stojí bojovat? Co stojí za to bránit? A má každý člověk dispozice k tomu, aby vystoupil a o něco se zasazoval, někomu nebo něčemu pomáhal…?“ …to vše jsou možné náměty, jak o věci uvažovat a jak téma pojmout.
Soutěž vstupuje do svého druhého ročníku. V roce 2022 se v ní sešlo na 50 prací a vítěze pomáhali vybírat mimo jiné Pavel Fischer, diplomat, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a senátor, bývalá Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová nebo novinářka a moderátorka Nora Fridrichová.
Organizátorský tým se letos rozrostl o organizace Post Bellum a Nadaci Albatros. Základ této spolupráce se zrodil už v červnu roku 2022, když Evangelická církev a Nadace Albatros spolu s organizací Junák – český skaut dovezly do Česka na 5 tisíc knih v ukrajinštině a otevřely v pražském komunitním centru Svitlo první veřejnou knihovnu (nejen) pro ukrajinské děti v Česku.
Úspěšní řešitelé se i letos mohou těšit na hodnotné ceny – elektroniku a knihy v první kategorii, ve druhé pak na první tři oceněné čeká finanční odměna ve výši 5.000, 3.000 a 2.000 Kč. Vyhlášení vítězů proběhne na jaře roku 2023 v rámci Týdnů proti rasismu, které do Česka zavádí Českobratrská církev evangelická.
Autor: Tisková zpráva Datum: 12. prosince 2022 Foto: Pixabay – ilustrační
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Jungmannova 22/9 P. O. BOX 466 111 21 Praha 1
+420 734 170 486 hofman@e-cirkev.cz www.e-cirkev.cz