Holešov – Desítky zbožných židů by měly v příštích dnech přijet do Holešova na Kroměřížsku uctít památku rabína Šacha. Jeden z největších židovských učenců je pohřben na holešovském židovském hřbitově. Na letošek připadá 363. výročí smrti rabína, řekla dnes ČTK Dana Podhajská z Městského kulturního střediska Holešov. Takzvaný jahrzeit se podle ní řídí lunárním kalendářem a tentokrát vychází na přelom února a března.
Židovští věřící by se u Šachova hrobu měli modlit především mezi čtvrtkem 27. února a nedělí 2. března. „Očekává se příjezd desítek poutníků, pro které je Šachovo výročí natolik mimořádné, že se na cestu vydávají i ze zámoří. Věří, že právě v čase připomenutí si rabínovy smrti mají jejich modlitby intenzivnější sílu. Na židovském hřbitově i v synagoze se proto odehrají velmi křehké a intimní situace uzavřené před okolním světem,“ uvedla Podhajská.
SOUVISEJÍCÍ – Syrský rabín po dekádách předčítal v damašské synagoze z tóry
Okamžiky, kdy se židé pohrouží do modliteb, v minulosti mnohokrát zachytil český fotograf Jindřich Buxbaum. Fotografovaní výročí významných evropských rabínů a života židů v diaspoře se věnuje desítky let. Kolekce fotek z jahrzeitu vytvořil i v Holešově a snímky několikrát vystavil na holešovském festivalu židovské kultury Ha-Makom. „Podobný projekt se chystá také letos, kdy si připomeneme jubilejní 25. ročník festivalu,“ doplnila Podhajská.
Šach, vlastním jménem Šabtaj ha-Kohen, se narodil v roce 1621 v litevském Vilnu, dnešním Vilniusu. Na konci svého života působil jako rabín právě v Holešově. Zatímco ještě nedávno se uvádělo, že zemřel v roce 1663, nyní se odborníci podle Podhajské přiklánějí k názoru, že se tak stalo o rok dříve. Bývá řazen mezi nejvýznamnější židovské učence, Šachovy práce věnované především židovskému právu jsou pro židovský svět zásadní. Část knih, které vydal, je možné vidět ve studovně holešovské synagogy, která je po učenci pojmenovaná.
Šachova synagoga a blízký hřbitov s 1500 náhrobky patří mezi nejvzácnější a nejstarší dochované židovské památky v České republice. Výzdoba polského typu se kromě Holešova dochovala jen v několika synagogách na světě. Židovská obec byla v Holešově již v 15. století. Rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století v Holešově žilo přibližně 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu vyvraždili nacisté.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 21. února 2025 Foto: Pixabay