Vyhlásila jej Sviatlana Cichanouska, respektive její štáb, protože 7. 2. uplyne přesně půl roku od začátku povolebních protestů. Výzvu si můžete poslechnout zde – je v běloruštině s anglickými titulky.
V sobotu 6. 2. bude on-line konference věnovaná Bělorusku. Akce v jednotlivých zemích budou organizovat běloruské diaspory, politici a kdokoliv další, kdo se chce zapojit. Zatím je známo, že akce budou probíhat v Německu, Švýcarsku, Brazílii, Izraeli, Litvě, Lotyšsku, Velké Británii, Polsku, České republice, Švédsku, USA, Belgii, Nizozemsku, Finsku, Francii, Itálii, Portugalsku, Jižní Koreji, Rakousku a dalších zemích. Účastníci Dne solidarity budou pořádat shromáždění a pochody s vlajkami, budou vyvěšovat bílo-červeno-bílé vlajky a nasvěcovat v těchto barvách městské budovy, stavby a objekty, pořádat konference, kulturní akce a flashmoby a posílat dopisy politickým vězňům. Politici a slavní lidé také podpoří kampaň na sociálních sítích s hashtagem #StandWithBelarus, upozorňujícím na téma boje Bělorusů za svobodu. Bělorusy to opravdu velmi povzbuzuje, když vidí, že za nimi stojí nejen Bělorusové v zahraničí, ale i občané jiných zemí.
V neděli se po několika týdnech vrátili demonstranti do centra Minsku. V menších skupinkách se prošli po hlavním prospektu, bez vlajek a bez transparentů. Jinak ale pokračovaly akce na sídlištích. Během víkendu bylo po Bělorusku zadrženo téměř 170 lidí, mezi nimi 6 lékařů. Také byla zadržena Sviatlana Statkievič, běloruská missis 2015.
Proti snaze prohlásit národní symboliku za extrémistickou se koná řada protestů. Proti petici podepsalo už asi 82 tisíc lidí (během necelých 3 dnů!), běloruští „partyzáni“ po nocích vyvěšují vlajky na neuvěřitelná místa (když pak vidíte, jak je komunální služby nebo hasiči pracně sundávají za pomoci vysokozdvižných plošin a jiné techniky, fakt nechápete, jak to lidé po nocích mohou dokázat bez takové techniky…), lidé se s nimi fotí, moderní gymnastka Melitina Staniuta (trojnásobná bronzová medailistka z MS) uvedla svůj protestní flashmob slovy: „Co zakážou příště? Zakážou červené oblečení, když bude sněžit? Zakážou rajčata v bílých bedýnkách?“ A vyfotila se v červeném oblečení na sněhu. Další dámy ji následují. Proti iniciativě zákazu se vyslovují politici, historici, učitelé i obyčejní lidé. Mezitím generální prokuratura oznámila, že chce zavést trestní odpovědnost také za jakoukoli „propagaci extremismu a šíření extremistických symbolů“. Generální prokurátor navrhuje zavést trestní odpovědnost pro členy extremistických skupin a ty, kteří je financují nebo poskytují jakoukoli pomoc.
Za leden proběhlo okolo 50 soudů s politickými vězni, obviněnými z trestných činů. Celkem je vedeno asi 770 trestních řízení! Nejtvrdší rozsudky, které zatím byly vyneseny, jsou 7 let vězení. Jeden takový dostal Dzmitry Dubkau, 29letý řidič kamionu. V noci z 10. na 11. srpna během protestů v Minsku skupina se mužů zmocnila nákladního vozu MAZ, patřícího technické asistenci, a zablokovala jím silnici technice OMONu. Dzmitryho viní z toho, že náklaďák ukradl, což není pravda. Rozsudek 7 let dostal také Uladzimier Haroch v Navahrudku. Byl shledán vinným z přípravy nepokojů ve městě a dalších místech regionu Hrodna.
Buďte rádi, že se máme dobře.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 5. února 2021 Foto: Olga – protesty v Bělorusku