David Novák / Jak fungují někdy politická uskupení, ale i jiná společenství včetně církve postavená na principu guru

Přiznám se, že když sleduji dění na Slovensku, naskakuje mi husí kůže. Vím, že máme jako křesťané občanství v nebi, ale přesto… jsem vděčný, když naše pozemské občanství v naší zemi není ničeno různými demagogy. Tváří v tvář nárůstu nejrůznějších extrémních hnutí a jejich lídrům si dovolím popsat pár bodů, jak fungují různé druhy organizací, ve kterých se projevují sektářské a demagogické rysy a jejichž vliv má dopad na mnoho dalších lidí. Může se jednat jak o politiku, tak pochopitelně i o církevní společenství (mnohé sociologické zákony platí všude). Pokud vám naskočí některá jména či situace, pak je s tím třeba něco dělat. (Vycházím částečně z knihy Populismus pro začátečníky od rakouských autorů W. Ötsche a N. Horaczek) 

Mocenským centrem je guru. Může dělat nebo nedělat, co chce. Organizace ho podporuje, nikdy ho nekritizuje, to, co by jiným neprošlo, jemu bez problémů projde. Kritika je automaticky považována za vzpouru a ta se netrpí.

SOUVISEJÍCÍDavid Novák / Kristovo vzkříšení a kralování 

Kolem guru se soustředí nejužší okruh vůdců. Tvoří jej osoby, které si guru osobně vybral. Jejich nejvyšší „kvalitou“, na základě které byli vybráni, není odbornost, ale poslušnost a loajalita. Proto se jedná o lidi, kteří především bezpodmínečně poslouchají. Nejužší kruh působí jako obranný val a chrání vůdce před nepřáteli (tedy těmi, kdo s guru nesouhlasí či dokonce poukazují na jeho chyby), ale i přáteli, kteří dostatečně nespolupracují nebo dokonce spolupracovat nechtějí. 

Kolem nejužšího jádra rotují jako satelity další okruhy osob, kteří touží po přijetí do nejužšího kruhu. Pobyt v tomto okruhu je časově omezen. Všechny kruhy pak představují hierarchii a všechny jsou přímo podřízeny vůdci, který může kdykoliv na všech rovinách organizace zasáhnout. Oficiálně sice platí pravidla organizace, ale neoficiálně guru stojí nad nimi. 

Všichni členové mají ke guru vztah plný respektu někdy dokonce i vztah láskyplný. Pro lidi mimo organizaci je to zcela nepochopitelné, nerozumí zaslepenosti členů, ale to nic nemění na popisované oddanosti. V očích jemu oddaných je guru vnímán jako veliký, mimořádný, silný, který vše vyřeší. Mnozí proto vyhledávají jeho blízkost, díky jeho proklamované síle se cítí bezpečně. 

Pokud někdo není dostatečně loajální, guru ho okamžitě vyloučí, zároveň se neštítí odpadlíky náležitě ponížit. Nezatěžuje se nějakými sentimentalitami jako je staré přátelství či oddanost. 

Guru často volí velmi silná slova, spojená s verbální agresí, zastrašováním, vyhrožováním. Zdůvodňuje to tím, že bojuje za „svaté cíle“. Za Boha, národ, národní zájmy. Dále často někoho „vyhlazuje“. Mohou to být uprchlíci, Židé, homosexuálové, liberálové, konzervativci, Ukrajinci atd. 

Guru systémově rozbíjí to, na čem společnost stojí. Konkrétně slovy, že se nedá věřit vůbec ničemu. Média lžou, volby jsou zkorumpované (tedy pokud je dotyčný nevyhraje), soudci jsou proti němu a proti jeho partaji atd. Pokud se nedá věřit nikomu a ničemu, je zde ale maják: Guru! 

SOUVISEJÍCÍ – David Novák / Potřebujeme skutečně kouče?

Guru hraje dvojí hru. Směrem dovnitř organizaci stmeluje, disponuje všemi důležitými pozicemi a vyžaduje moc ve všech významných záležitostech. Směrem ven nepřebírá zodpovědnost za to, co dělá některý z jeho vyvolených. Zároveň ale v případě pochybení je taková osoba sesazena nebo vyloučena.

Autoritářská strana, společnost, sekta svěřuje člověku na vrcholu tři monopoly:

Monopol vůle: Vůle guru stanovuje dynamiku organizace, určuje její orientaci a aktuální taktické manévry. 

Monopol vědění: Guru má všechny potřebné kompetence. Není nikomu v organizaci povinen skládat účty a sdělovat důvody svého jednání.

Monopol zdůvodnění: Jen guru, nebo jím pověření lidé jsou oprávnění poskytovat dovnitř a navenek vysvětlení.

Tolik pár myšlenek, které mě napadají v souvislosti… to už sem nebudu psát, každý ať si doplní sám.  A pokud vás nic a nikdo nenapadá, jste šťastní to lidé!

Autor je předseda Rady Církve bratrské Zdroj: blog Davida Nováka Datum: 18. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Jairo Bolsonaro

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,

19 Komentáře

  1. Ano situace na slovensku neni dobra. Urcita skupina lidi neumi uznat demokraticke volby a pomoci neobjektivnich medii se snazi dostat k moci. Fico urcite neni svaty ale jeho politika mi je blizsi bez ta progresivni aktivisticka. Takze vidime jak diametralne krestane hodnoti jednotlive vlady. Za dane situace se krestane neshodnou na dobre vlade, proto nechapu ty agitace na ty preferovane. Je zcela jasne ze s nekterymi krestany bych nikdy nebyl v tomto za jedno.Nastesti jak prijde Jezis tak vsichni poznaji pravdu a ta sjednoti. Zatim bych se politiky na krestanskych webech zdrzel…akorat to rozdeluje a ano chapu ze autor je presvedcen o sve pravde…to i ja…tak uvidime jak prijde Jezis.

    Odpověď
  2. A co s tyce toho ,,Guru,, tak sedi v Bruselu oblopen svazaky. Dokonce nema tu drzost zasahovat do demokracie jinych demokratickych systemu a vnucovat cenzuru svobodnym sitim jako sit je X od Muska. Nastesti Musk neni zadne orezavatko a nenecha si vyhrozovat a diktovat podminky od nekompetentnich totalitnich svazacku.

    Odpověď
  3. „Vím, že máme jako křesťané občanství v nebi, ale přesto… jsem vděčný, když naše pozemské občanství v naší zemi není ničeno různými demagogy.“

    Ono „ale“ však vyjadřuje poměr odporovací. Křesťanům tedy nemá stačit, že mají občanství v nebesích, ale mají ingerovat do neustálých sporů různých stran tohoto světa? Není přece nijak překvapující, že tento svět je pod vládou toho Zlého (1 J 5:19) a že jeho služebníci se chovají tak, jak je v článku barvitě popsáno. Žel, opět je házena špína pouze na jednu stranu, takže to vypadá, jako by kromě Fica ap. ostatní politikové byli učiněnými beránky…

    Odpověď
  4. Když naskakuje husí kůže, tak hrozí, že se stane člověk husákem.
    Mocenským centrem je guru, v našem případě je to třeba EU, Bílý dům nebo NATO.
    Guru ho okamžitě vyloučí – třeba Maďarsko za to, že mají jiný názor na migraci nebo gender.
    Láskyplný vztah ke guru – vzpomeňme na Brežněvovy líbačky a teď se stejně olizují bratři a sestry v Bruselu.
    Článek přesně popisuje situaci v EU.
    Pokud se někdo proti mocným postaví, tak si říká o kulku. Orbán si koleduje.

    Odpověď
  5. Proto i kontrola obsahu siti je jen snaha o manipulovaní informací a a skrytou totalitu. Máme jasný právní stát a pokud někdo poruší zákon v diskuzi je soud od toho aby uznal vinu nebo nevinu. Pokud však nějaká organizace chce regulovat diskuze není to nic jiného než diktatura a skrytá totalita, která je mnohem nebezpečnější než komunismus…protože to byl systém čitelný a méně rafinovaný.
    A celkově když se podíváme, proti komunismu bojovali jen skuteční hrdinové s morálním charakterem. Ti takzvaní dnešní bojovníci – aktivisti – nejsou hrdinou jen se vezou s hlavní vlnou tak stejně jak kdysi ti co komunismus podporovali .

    Odpověď
  6. Ale asi největším překvapením je pro mě to, že i lidé kteří komunismus zažili nevidí tu daleko zákeřnější formu …skrytou formu diktatury a cenzury. Jsem přesvědčen že se nechali ukolébat a usnuli na vavřínech a Satan lev mezitím vybudoval mnohem zákeřnější a hlavně skrytou formu …která se projeví až bude pozdě. Jak by vše ovládl a použije AI už člověk nerozezná pravdu od lži. Jakýkoliv politický oponent pak bude moci byt usvedcen a odsouzen falesne vygenerovanými důkazy atd…

    Odpověď
  7. „Zatim bych se politiky na krestanskych webech zdrzel…akorat to rozdeluje a ano chapu ze autor je presvedcen o sve pravde…“

    Souhlasím s Realtoltekem. Cílem podobných článků se nezdá být nic jiného, než už tak věroučně rozhádané křesťany rozeštvávat proti sobě ještě navíc světskou politikou. Jaký smysl mají takové politicky zabarvené agitační články na křesťanském fóru? Mohou snad nějak posloužit Božímu království? O tom silně pochybuji. Zájem na politizaci křesťanství může totiž mít jedině ďábel, který dobře ví, že tímto způsobem může vnést do Kristovy církve ještě větší rozkol, než jaký tam panuje kvůli odlišným věroukám. Na jeho strategii to však není nic nového. Vzpomeňme třeba jen na to, jak obdobná politizace křesťanství vyústila v třicetiletou válku. Kdo z křesťanů má potřebu si to zopakovat?

    Odpověď
  8. Vladko Oršulík

    Kontrolní otázka pro všechny bigotní náboženské ideology!

    A nebyla právě i ta 30.letá náboženská válka..
    Výsledkem vnitřního vyhnívání té či oné formy
    lokálně monopolní mutace křesťanství!?!?

    Které neumělo zkrotit ani ty své nejhorší vnitřní démony!?!?

    A tak to řešili nakonec i tou krvavou
    bratro
    Sestro vražednou válkou!?!?

    Ježíš by nejspíš i tenkrát..
    Nejednoho náboženského bigotního fanatika..
    Z kazatelny vypráskal !

    Odpověď
  9. Ano přesně tak pane Ašer, Satan je inteligentní a veškeré rozkoly ve výkladu SVatého písma v tom má prsty. Ovšem asi vidí, že časem by dokázali křestané najít společnou cestu a dojít ke stejnému závěru a tak přimíchává politiku, která je samo o sobě nečitelná …minimálně pro ty co v ní nikdy nepůsobili. Je to velmi podobné člověku který nikdo nečetl Svaté písmo ale jen věří pastýři…který ovšem může být falešný.

    Odpověď
  10. Jako příkladem by nám měl být Ježíš. Ježíš se obecně distancoval od politických záležitostí. Ve své době odmítal přímé zapojení do politických hnutí a výzev k revoluci. Například když se ho farizeové ptali na placení daní císaři, Ježíš odpověděl: „Dejte tedy císaři, co je císařovo, a Bohu, co je Božího“ (Matouš 22:21). Tímto výrokem se vyhnul zapojení do politických sporů a zdůraznil, že jeho poslání bylo duchovní povahy, nikoli politické. Jeho učení se zaměřovalo na vnitřní proměnu a království Boží, které není z tohoto světa.

    A samozřejmě není náhodou proč se od politiky Ježíš distancoval…dobře ví, že on je cestou a máme jej následovat. Tedy sám Ježíš je klíčem k tomu jaký máme zaujmout postoj k politice a tedy hrátkám mocných tohoto světa…kteří pracují proti nám.

    Odpověď
  11. Konečný Fr.

    Církev a její představitelé nemohou žít tak, že ignorují to, co se ve společnosti a světové politice děje. Měli by být proroky a pastýři, kteří jsou schopni posoudit situaci a dát radu svým ovečkám. A tak např. v Německu před válkou církevní představitelé se nepostavili proti Hitlerovi. Církve kolaborovaly s Hitlerem a podílely se na vedení národa do záhuby. Byli tam ovšem odvážní křesťané, kteří se dokázali postavit proti zhoubné ideologii i za cenu ztrát. To byla tzv. Vyznávající církev. Tito lidé byli praví proroci na rozdíl od těch falešných, kteří vedli národ do zkázy.

    Odpověď
  12. David Novák / Jak fungují někdy politická uskupení, ale i jiná společenství včetně církve postavená na principu guru

    ten obrázek k článku, umí to někdo vysvětlit? třeba autor novák? to je nějaký guru na obrázku? to aby čtenář věděl na koho si dát pozor?

    Odpověď
  13. Ad Vladko Oršulík

    Křesťané nic neřeší krvavou válkou, to dělají jen pseudokřesťané. A je jedno jakého jsou nominálně vyznání. Avšak politizace křesťanství, tedy vpád světa do církve, s sebou přináší namísto používaní pouze duchovních zbraní (2 K 10:4-5) používaní zbraní ryze světských ze železa a jiných materiálů.

    Odpověď
  14. Ad Konečný Fr.

    Ježíš ovšem ignoroval, co se politicky dělo v jeho zemi. Když mu oznámili, že Pilát povraždil obětující Galilejce (L 13:1-2), nezaujal k tomu vůbec žádný politický postoj, pouze tuto událost využil jako memento pro své posluchače, aby je přivedl k pokání. Nijak za tento masakr Pilátovi nespílal, nikoho nevyzýval k povstání, nezačal organizovat nějakou petici do Říma za účelem odvolání brutálního Piláta atd. Neměli bychom si tedy brát příklad z Ježíše? Na základě Ježíšova apolitického postoje nebyl důvod, aby Ježíšovi následovníci postupovali vůči Hitlerovi jinak než Ježíš vůči Pilátovi.

    Odpověď
  15. Jsem svědkem fatálního pokrytectví ze strany přispěvatelů jako Realtoltek (Ašer mu pak vyslovuje podporu). Na jedné straně tvrdí, že křesťané by se měli distancovat od politiky, na druhé straně ji sami dělají. Autor článku psal obecně o principech zvrhlého společenského jednání.

    Naproti tomu Realtoltek napsal: “ Fico urcite neni svaty ale jeho politika mi je blizsi bez ta progresivni aktivisticka.“ Dále napsal: „A co s tyce toho ,,Guru,, tak sedi v Bruselu oblopen svazaky. To je zcela konkrétní politická agitace.

    Odpověď
  16. President Pavel podpořil eutanazii. No, bylo jasné, že ji podpoří už jsem to říkal dávno. Je směšné, že ti co jej nejvíce obdivovali teď sklízí hořké plody….dobře jim tak :).

    Odpověď
  17. Ad pavel v

    V čem vyslovuji podporu někomu z křesťanů, kdo dělá politiku?

    A já si naivně myslel, že monopol na funkci политического руководителя (politruka) máte na tomto webu Vy… 🙂

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář