Někdy v roce 2006 se skupinka amerických pastorů shodla, že oslavy Vánoc v jejich sborech by chtěly nějakou změnu. Vánoční příběh je příběhem lásky, naděje, vykoupení a blízkosti. Tak proč náš prosinec bývá časem stresu, shonu a konzumu? Utrácíme stále více, přesto dáváme méně. A méně také Boha uctíváme, když myslíme víc na sebe a vánoční pohodlí.
Nějak jsme vyměnili nejlepší příběh na světě za příběh o tom, co se nejvíc prodává – je načase to změnit, řeklo si tenkrát oněch pět kazatelů. A smluvili se, že nabídnou svým lidem plán na proměnu Vánoc, plán, jak znovu nalézt úžas a bázeň nad příchodem Božího syna na svět.
Advent Conspiracy, „Adventní spiknutí“, tak svůj projekt nazvali. Smluvili se, že budou usilovat o vzpouru proti vánočnímu konzumu a pokusí se budovat zcela jinou kulturu vánočních oslav.
SOUVISEJÍCÍ – David Floryk / Ateismus není tak racionální, jak si mnozí myslí
Aby věci rozhýbali, vyzvali pastoři tenkrát své sbory, ať lidé o Vánocích utrácejí méně pro sebe a více dají ostatním. Výsledkem bylo, že tato koalice sborů dokázala vybrat kolem půl milionu dolarů – dost financí na vyhloubení vysokokapacitního vrtu v Nikaragui a třináct hloubkových vrtů na pitnou vodu v Libérii.
Během let se „Advent Conspiracy“ stalo globálním hnutím lidí, rodin, sborů a komunit, které se brání zaběhnutému prosincovému nakupovacímu bláznění čtyřmi jednoduchými principy, které se však v našem světě mohou stát doslova revolucí: Uctívat naplno. Utrácet méně. Dávat více. Milovat všechny.
Portál „Advent Conspiracy“ je studnicí inspirací a nápadů pro čas adventu i Vánoc: programy pro domácí pobožnosti, příběhy ke sdílení, plány biblického čtení, rady pro domácnost, jak prožít Vánoce levnější a přitom bohatší, příklady „dobré praxe“ z různých křesťanských sborů a komunit, jak duchovně občerstvit návštěvníky sborových akcí… Většina materiálů je na webu k mání zdarma a je určena výslovně ke stažení a dalšímu užití, včetně spikleneckého loga!
Přidejte se ke spiklencům
„Adventní spiknutí je založeno na radikální myšlence, že Vánoce můžeme slavit pokorně, a přitom krásně a velkoryse. Advent je příběhem podivuhodného okamžiku, kdy Bůh vstoupil do našeho světa, aby napravil a obnovil všechny věci. Je to největší příběh, jaký byl kdy vyprávěn, a mění úplně všechno – včetně způsobu, jakým slavíme Vánoce.“
SOUVISEJÍCÍ – David Floryk / Jak hovořit s dětmi o válce na Ukrajině
Adventní spiknutí není jediným pokusem vzepřít se zesvětštělým vánočním zvykům. Podobných iniciativ, ať již v podobě organizovaných projektů či jen neformálních aktivit, existuje napříč křesťanským světem celá řada.
Pomozte proměnit zesvětštělé Vánoce
Možná i vy patříte k těm, které neuspokojuje zažitá lidová představa, že Vánoce znamenají plnou lednici a závody v pečení cukroví. Tak co takhle začít měnit způsob, jak slavíme advent a Vánoce? Chcete prožít adventní čas jinak, možná dobrodružněji, než jsme zvyklí?
„S kterou postavou vánočního příběhu se nejvíce identifikujete? S Marií, Alžbětou, Josefem, pastýři nebo králi?“, ptají se např. v „konspiračním“ úvodu k uctívání. „Každý z nich uctíval Boha svým vlastním, jedinečným způsobem…“ Tohle stojí za zamyšlení, co říkáte? Další otázka je totiž na tělo: Jak nejraději uctíváš Boha ty? Udělej si na to letos během adventu čas!
Co každý den adventu věnovat jednomu dobrému skutku? Co nesoustředit se tolik na dárky, ale na dávání našeho času, naší pozornosti a blízkosti?
Co takhle inspirovat se u „spiklenců“ a zkusit letos prožít advent jako modlitební řetěz za skutečně křesťanské Vánoce?
Proč nezkusit – zvlášť v dnešní době, kdy mnozí opravdu mohou mít hlouběji do kapsy – kupovat méně, ale dávat více? Dříve, než začneme bezhlavě nakupovat a objednávat online, zamysleme se nad každým člověkem na svém seznamu. Co třeba pro každého obdarovávaného vyrobit nějaký speciální dárek na míru, třeba s dětmi?
„Vánoce jsou naší šancí přiblížit se lidem v trápení. Je to čas všimnout si těch, kteří jsou normálně přehlíženi. Vánoce nás staví před úkol milovat lidi tak, jak jsme my sami Bohem milováni.“
Ano, jako křesťané jsme poznali a osobně zakusili radikální lásku Boží. Jakými hmatatelnými způsoby dáváme tuto lásku najevo lidem kolem sebe?
Ať již se rozhodnete tak či tak, pusťte se do toho! Vánoční čas, čas překvapení a zázraků, je za dveřmi!
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor je místopředsedou Aliance pro rodinu. Datum: 21. listopadu 2022 Foto: Pixabay – ilustrační
5 Komentáře
Honza B.
Ježíš se nenarodil na konci prosince. Jde o nebiblický mýtus.
Mirek P.
Proč tak zhurta, pane Jane ? 🙂 Už to zde proběhlo několikrát https://www.pastorace.cz/tematicke-texty/jezis-se-narodil-25-prosince-josef-kolacek Teologové argumentují, že v té době byla zima a pastýři nepásli venku. Jenže i u nás v nižších polohách lze provozovat celoroční chov ovcí na pastvině a ne hnát ze salaší na ustájení do vsi jako pod Tatrami. I prosinec je v okolí Betléma s nočními teplotami nad 0 C a mírnou přepršku ovce snáší dobře.
Dneska děkuji za pěkný článek bez výhrad.
A ať to bylo s datem Ježíšova narození jakkoliv, nezapomeňme, že i královna Alžběta II. je slavila oficiálně v jiném termínu 🙂
Honza B.
1 Nisanu
https://biblearchaeology.org/research/the-daniel-9-24-27-project/4368-pinpointing-the-date-of-christ-s-birth
https://www.youtube.com/watch?v=ptlsXtTf6n0
Mirek P.
Pane Honzo,
děkuji za zajímavé odkazy. Video jsem vstřebal celé, ten první textový odkaz ještě úplně ne. Možná je to zcela pravda, možná ne. Jen mne udivuje, že jste se zpočátku omezil na úsečnéné konstatování o nebiblickém mýtu. Už kvůli čtenářům, které jistě považujete za své sesty a bratry v Kristu, nebo přinejmenším hledající osoby, jste toto vysvětlení mohl poskytnout. A zároveň se vyjádřit, jak tedy podle svého poznání se máme v čase adventním a vánočním zachovat. Ignorovat, jako svědci Jehovovi ? To by asi bylo škoda.
David Floryk
Ano, je docela možné, že se Ježíš nenarodil přesně v době našich Vánoc, nicméně vyloučeno to není. Každopádně Bible datum nezmiňuje, zřejmě tedy z hlediska věčnosti podstatné. Ostatně, řada věcí v Bibli není datováno, oni tu naši dnešní posedlost přesnou datací zkrátka neznali 🙂 Nicméně nepochybné je, že se Ježíš někdy narodil – a že naši dávní církevní otcové to narození dali do kalendáře právě na slunovrat, kdy oči celého světa se obraceli k vracejícímu se Slunci, považuji svým způsobem za geniální. Dali tím slunovratu jeho pravý význam 🙂 Je-li mnohé v Bibli i v přírodě „stínem věcí budoucích a skutečností je Kristus“, pak proč by to nemohlo platit právě o Slunovratu? To je ale jen moje osobní úvaha, nevydávám ji za teologii. Nicméně vtělení je zázrakem, který si zaslouží oslavu. A když už národy (a křesťané s nimi) Vánoce slaví, pak bychom je měli slavit co nejpřiměřeněji jejich podstatě, tedy co nejzbožněji. A o tom byl ten článek, chtěl ukázat, že o tomhle úkolu mnozí přemýšlejí a pokoušejí se o to… Dělejte, jak považujete za správné. Kéž každý dostane to, po čem doopravdy touží…