Rozhovor s pastorem Danielem Skokanem o ICF Praha, který tento rok slavil 15 let fungování na území České republiky.
Oslavili jste 15 let fungování, můžete na začátek přiblížit okolnosti vzniku pražského sboru IFC?
Náš zakládající pastor Jirka Zdráhal vedl sbor v Brně. V jeho srdci neustále rostla touha založit sbor, který by sdílel klasické křesťanství, ale v moderním stylu. Nakonec myšlenka přerostla únosnou mez a spolu s dalšími dvěma rodinami se Jirka Zdráhal s rodinou přestěhoval do Prahy.
Trvalo nám to další dva roky než jsme našli nějakou církev, která by odpovídala touze dělat církev s klasickým poselstvím a v moderním stylu. Nechtěli jsme objevovat něco sami metodou facka zeď. Někdo přece musel mít tuto myšlenku už před námi.
SOUVISEJÍCÍ – Jozef Brenkus: Chceme zúročit naše zkušenosti ze zahraniční misie a mobilizovat církev
“Náhodou” jsme narazili na ICF v Curychu díky doporučení staršího luteránského kazatele ze Švýcarska.
Když nám po návštěvě sdělili, že nemají žádný manuál, ale že rádi pomůžou, vydali jsme se do další fáze zakládání církve, a to už pod hlavičkou ICF. Tou dobou už nás bylo pár desítek kamarádů.
Váš sbor se do určité míry stal známý jako “církev na lodi“. Jak dnes hodnotíte rozhodnutí přestěhovat se na takto netradiční místo?
Přestěhování na loď byla unikátní myšlenka. Od začátku do dnes to pomáhá našim věřícím návštěvníkům při pozvání jejich nevěřících přátel. Opravdu hodně nám záleží na tom, jak to děláme. Ale opakovaně se ukazuje, že naše umístění na lodi má také svou nemalou roli na neustálý drobný ale vytrvalý proud nových hostů, kteří se více méně každou neděli objevují na našich bohoslužbách, kterým říkáme celebrations.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Podařilo se vám oslovit mladou generaci. Byl to evangelizační záměr?
Ano, byl to záměr oslovit tzv. mladé dospělé. V tomto směru se nám plní naše touha a jsme za to Bohu vděční, že něčeho takového můžeme být součástí. Dnes už jsme ale také multigenerační sbor.
Jaké prostředky používáte, aby jste oslovili zvěstí evangelia také současnou generaci? Čemu hlavně připisujete tento úspěch?
Nevím jestli to nazvat úspěch. Věříme ve dva rozměry současně. Jedním je rozměr Božího požehnání. Nadarmo staví stavitelé, pokud jim Bůh nežehná. Pak je druhá strana této mince. Připodobňuji to ve své knize Proč dělám církev v rytmu doby k hladomoru na Ukrajině v první polovině 20. století. Ukrajina jako obilnice Evropy zažila hladomor hrozných rozměrů. Požehnání od Boha v podobě obilí a odpovědnost za stav sýpky a metody distribuce padají na bedra nás lidí.
Co se nemění, je záměr a důvod. Ježíš přišel, protože Bůh miloval celý svět. Důvodem je tedy Boží láska a záměrem je pomáhat lidem poznávat Ježíše Krista. Co se mění, jsou metody.
Určitá snaha o základní kvalitu s vědomím že Bůh nám ze svého dává to nejlepší a my můžeme v rámci svých omezených možností napodobovat jeho jednání je pro nás určitým způsobem typická. Snažíme se také filtrovat nesrozumitelné fráze a klišé nebo stereotypy a vracet se k poselství Ježíše Krista tak, aby bylo srozumitelné. Bůh navíc vždy promlouval k jednotlivým generacím v rytmu tehdejší doby. Snažíme se být součástí této hezké tradice církve, kdy se v církvi v průběhu staletí proměňovala hudba, forma bohoslužby, použití uměleckých prvků.
Jak by jste rádi expandovali? Máte připravené nějaké nové projekty do budoucnosti?
Řešíme naše místní “problémy” s růstem počtu dětských účastníků našich dětských programů. Tedy budeme muset najít nějaké řešení tady v Praze. Také se objevují skupiny a jednotlivci po celém Česku, kteří projevují trvalejší a vážnější zájem o to, aby i někde v jejich blízkosti mohla existovat podobná komunita věřících. Díky tomu je nyní ICF v Brně a vzniká ICF v Plzni.
Také máme na facebooku online církev pod názvem ICF Česko. Jejím cílem je poskytnout servis lidem po celém Česku nejen v podobě online přenosu z nedělní bohoslužby. Vzniká zde komunita díky dalším online programům, diskuzím, domácím online skupinkám a dalším aktivitám. To vše se snažíme přenést do možnosti následných fyzických setkání, křtů, skupinek a občasných bohoslužeb v místě, kde nás v online komunitě sleduje více lidí.
Toužíme, aby lidé mohli poznávat Ježíše Krista i v dnešní době. Stojí nás to velké množství peněz a úsilí mnoha dobrovolníků. Ale zdá se, že to všechny baví a dává nám to hluboký smysl vidět znovu a znovu dalšího kamaráda, jak vstupuje do vody aby se pokřtil, a když vidíme nové kamarády, jak začínají následovat Ježíše Krista.
Autor: Michal Nosál Datum: 13. listopadu 2021 Foto: Facebook – Daniel Skokan