Dan Drápal / Země… spálená či kvetoucí?

Před nedávnými volbami do místních zastupitelstev jsem se účastnil kampaně na náměstí. Měl jsem příležitost hovořit s „lidmi na ulici“ a jsem za tuto zkušenost vděčný. Setkal jsem se s řadou lidí usměvavých a docela pozitivně naladěných, ale také s několika lidmi, kteří o naší vlasti hovořili jako o „spálené a rozkradené zemi“. Na tato jejich slova, někdy doprovázená viditelným rozčilením, jsem odpověděl slušně, ale rozhodně: Naše země kvete jako nikdy dříve. Tato má reakce je zjevně zarazila – něco takového nečekali. Skoro jako by přišla z jiného světa. (A vlastně asi z jiného světa skutečně přišla.) Životní úroveň až na drobná zastavení po třicet let stoupala. Město Jeseník se neskutečně proměnilo. V okolních vískách lidé zkrášlili své domky a kdo mohl a chtěl, proměnil svůj domek v penzion. Trávit dovolenou v cizině se stalo normou, nadto už jsme pro Chorvaty přestali být „paštikáři“, kteří si nemohou dovolit utrácet v místních restauracích. Spousta mladých lidí se vypravila na kratší či delší studijní pobyt v cizině.

SOUVISEJÍCÍDan Drápal / Uzdravování dnes 

Čím jsme všechna tato zlepšení doprovázeli? Normou se stalo nadávání na „Brusel“ i na místní vládu. 

A nyní nastal čas, kdy bude hůř. 

Částečně je to dáno okolnostmi, které mají svůj původ za hranicemi naší země. Ano, mám na mysli ruskou snahu zničit Ukrajinu. Je to dáno i koronavirovou pandemií, která na dva roky podvázala život v naší zemi. Je to dáno i klimatickou krizí, která je nejzlověstnější, ale nejhůř se prodává, protože úspěchem v boji s klimatickou změnou bude, když se věci nezhorší. 

 

Pandemie byla další příležitostí nadávat na vládu a klimatickou změnu lze stále popírat, nic to nestojí a popírač klimatických změn je často považován za odvážného mudrce.

  A nemalá část našeho obyvatelstva je naštvaná na Ukrajince, že se nevzdali. Kdyby se vzdali, měli bychom dostatek plynu a byl by levnější. Řešením by prý bylo udělat z České republiky energetický ostrov, protože my máme elektřiny dostatek a produkujeme ji levně.

  SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / O americkém a ruském imperialismu

„Obyčejný člověk“, který naši zemi považuje za rozkradenou, bohužel nepozná, že je to blábol, a vláda či novináři mu to moc nevysvětlují. Tak to zkusím: Představme si, že by ze sebe udělalo energetický ostrov Norsko. A průmyslový ostrov Německo. A zemědělský ostrov třeba Polsko nebo Španělsko. Rázem bychom přišli o osmdesát procent exportu. Ano, do dvou let bychom dosáhli jakés takés potravinové soběstačnosti, ovšem ceny v obchodech by byly třikrát vyšší. Ne – lék, který nabízejí ekonomičtí a mezinárodněpolitičtí „léčitelé“, znamená rychlou cestu do propasti.

Ti lidé, kteří hovoří o „rozkradení“, považují za rozkradení už to, že zde působí zahraniční firmy. Mnohdy nevědí, že podobně Češi „rozkrádají“ jiné země. Takový Křetínský se pustil do „rozkrádání“ předních francouzských médií (hodně mu fandím). Jiní Češi úspěšně „rozkrádají“ ukrajinské zemědělství nebo rumunský průmysl. 

  Termíny jako „spálená“ nebo „rozkradená“ země výborně slouží emocionálnímu nabuzení. K pochopení naší situace nám ovšem nepomohou. 

 Když jsem začal brát rozum a začal se zajímat o ekonomiku a politiku, přinášelo Rudé Právo občas zprávy o tom, že v USA nebo v Německé spolkové republice muselo v určitém roce xx firem vyhlásit bankrot. Mělo to dokládat ekonomický úpadek těchto zemí. Zdálo se mi, že krach západu je na spadnutí, a divil jsem se, že nepřichází. Když jsem toho později o ekonomice dost přečetl a když jsem měl možnost v roce 1968 ony upadající Spojené státy navštívit, zjistil jsem, že je všechno jinak. Že je dobře, že firmy krachují. Někteří Američané dokonce hlásají, že dobrý podnikatel za svou kariéru alespoň jednou zkrachuje. Správně vyhlásit bankrot totiž také vyžaduje určité umění. 

U nás tehdy nikdo nekrachoval. Za to byly obchody plné neprodejného zboží. Pamětníci, vzpomínáte si, jak pár let šla veškerá produkce jízdních kol na export? Jediné kolo, které se tehdy dalo v obchodech koupit, se jmenovalo „Ukrajina“ a byl to výrobek přímo děsivý. Podle toho také (ne)šel na odbyt. 

  Tehdy jsem pochopil vtip, který se v oněch dobách vykládal: „Víte, proč je kapitalismus na okraji propasti? Nevíte? No přece aby na nás lépe viděl.“

Chybějí nám elity. Statečné elity. Důvěryhodné elity. Politici, kteří by se nebáli vysvětlovat, co se děje, a že následující rok či dva nebudou snadné. Každý případ korupce snižuje náš sociální kapitál. A vládní strany s opozičními se rády častují obviněním z korupce. Jistě, proti korupci je třeba bojovat, ale ještě důležitější je přinášet vizi. Přinášet naději. Proč lidé u nás – a nejen u nás – volí často strany, které slibují změnu? Protože po změně touží. Bohužel, často volí šarlatány. Slibují změnu, protože slibem neurazíš. A pak se ukáže, že nejsou lepší než jejich předchůdci. Dobrá pověst se buduje těžko, za to zhroutit se může jako domeček z karet prakticky okamžitě. 

Mariane Jurečko, Petře Hlaváčku, Jane Čižinský, všem vám držím palce!

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 19. října 2022 Foto: Wiikimedia Commons – Praha

Tags: ,,,

351 Komentáře

  1. Hlavní příčina drahých energií spočívá v boji USA o hegemonii ve světě. Ještě před válkou USA jasně řekli, že si nepřejí plynovod severním mořem. Nepřáli si spolupráci Německa a Ruska. Němci odebírali od Ruska plyn někdy od 60-tých let až dosud naprosto bezproblémově a to byly doby studené války. I na tom ruském plynu byla založena prosperita Německa. Evropa doplácí na politiku USA, to je zřejmé.

    Odpověď
  2. O tom kole „Ukrajina“ kolovala dokonce taková básnička: „Chceš-li poznat, co je dřina, kup si kolo „Ukrajina“.
    Pamatuji si to, poněvadž mám na básničky mimořádnou paměť.

    Odpověď
  3. „Nezaměstnanost v jednotlivých mikroregionech našeho okresu byla k 31. 3. 2010 následující: Jesenicko 14,4 %, Zlatohorsko 15,4 %, Žulovsko 21,9 % a Javornicko 23 %. Srovnáním vývoje v každém mikroregionu v předchozích pěti letech jsem došel k závěru, že mikroregiony Jesenicko a Javornicko se dostaly k hodnotám téměř totožným jako před 5 lety, což není určitě dobrá zpráva. Obecně lze konstatovat, že všichni co v mikroregionu Jesenicko a Javornicko v průběhu posledních 5 let získali práci, tak o ní díky hospodářské krizi taky přišli. Samozřejmě je to zjednodušený pohled, ale v mikroregionech Žulovsko (27,8 %– 21,9 %) a Zlatohorsko (22,2 % – 15,4 %) se naštěstí tento trend vývoje nezaměstnanosti neprojevil.“ ( autor Radek Brnka na webu hledamucetni, dle oficiálních dat ). Dále se nezaměstnanost v okrese vyvíjela tak, že v roce 2017 klesla pod 5%, aby se nad tuto hranici v roce 2020 opět vyšplhala. Obecně lze tedy říci, že mezi lety 1990 – 2022 asi pětina obyvatel měla problémy s nezaměstnaností ( menší část si za to jistě může svými postoji, zatímco jiná naopak zpřetrhala s rodným krajem vazby a odstěhovala se jinam ). Tipoval bych pak, že další pětina měla potíže s nedůstojně nízkými platy. Řada z nich je dnes již v důchodu, v jehož výši se uvedené okolnosti odrazili. Dokáže se autor do situace těchto lidí vcítit ? Pátral vůbec po tom, kolik penzionů a zrekonstruovaných bytů patří starousedlíkům a kolik koupili lidé odjinud ?
    Další témata ( klimatická „krize“, suverenita států versus zahraniční obchod ) raději komentovat vůbec nebudu. M. Pinkas

    Odpověď
  4. „Je to dáno i klimatickou krizí, která je nejzlověstnější, ale nejhůř se prodává, protože úspěchem v boji s klimatickou změnou bude, když se věci nezhorší. Pandemie byla další příležitostí nadávat na vládu a klimatickou změnu lze stále popírat, nic to nestojí a popírač klimatických změn je často považován za odvážného mudrce.“

    Inu milý čtenáři, to snad autor nemyslí vážně, třeba to je jen nějaký hloupý a zlomyslný vtip… anebo opravdu věří v tu „klimatickou krizi, změnu“ (dřív to bylo oteplování, teď to je, protože se neotepluje, změna, krize…)? Proč obelhává důvěřivé čtenáře?
    Ale třeba tomu coby levicový intelektuál opravdu věří, podobně jako ti zpitomělí a médii vydráždění ekoteroristé („aktivisté“) v cizině (a také už i v ČR …). Ti dokazují svou víru v „klimatickou krizi“ tím že vypustí někomu kolo od auta, přilepí se k silnici nebo nějakému vzácnému obrazu, samozřejmě to vše pro vyšší dobro boje s tou „klimatickou krizí“ … a to je vznešený účel který posvěcuje ty revoluční prostředky…

    Odpověď
  5. To je tedy „zřejmé“:
    USA zavedly v Německu a EU grýndýl, emisní povolenky, USA zavřely německé jaderné a uhelné elektrárny? USA kácí v Německu staleté lesy aby tam postavily větrné eko-elektrárny s nicotným výkonem. USA zatáhly Německo do naprosté závislosti na Ruském plynu…???
    Konečnému Fr. je to zřejmé …

    Odpověď
  6. Ano, je nám třeba politiků, kteří se nebojí vysvětlovat 🙂 Ovšem skutečnost je poněkud odlišná, domnívám se, že k NEBOJÁCNÉMU vysvětlování toho moc není a pokud ano, pak by možná bylo záhodno doplnit a upřesnit, jaké že konkrétní vrstvě či nesvéprávné kategorii lidí má být toto nebojácné vysvětlování adresováno? Nezavání to na jedné straně povýšením a na druhé straně ponížením? Na jedné straně právo nebo monopol na „moudrost“ a na druhé straně právo na pouhé mlčení?

    Odpověď
  7. Země … spálená či kvetoucí? Ani jedno ani druhé, to by bylo příliš laciné.
    Země tak pokřivená, jak ještě snad v její historii nikdy nebyla.

    Odpověď
  8. Životní úroveň jistě setrvale stoupá. Problém je ovšem v tom, že statisticky, ne pro všechny. Určité skupiny se měly za komunizmu ekonomicky lépe. Třeba typicky horníci. S nutným tlakem na efektivitu také byla zrušena vysoká umělá zaměstnanost různých málo kvalifikovaných či méně schopných lidí. Některé regiony se propadají do chudoby a stagnace – třeba mnohé oblasti severních a západních Čechy. Není to vidět v celostátních statitikách, nemusí to být vidět podle opravených budov. Jistě může být nespokojenost falešná, ale mnoho lidí posuzuje celkovou situaci podle té své. Nynější krize vyvolaná vysokými cenami energií mnoho lidí vede k špatné náladě. Bude zřejmě ještě hůře a dost dlouho. Myslím, že mluvit o tom, jak země vzkvétá, se může u některých posluchačů podobat známému výroku Marie Antoanety- Nemají chleba? Ať jedí koláče!

    Odpověď
  9. Plně souhlasím s tímto článkem. Dovoluji si připojit poznámku, že pokud v naší novodobé historii někdo rozkradl naši zemi, byli to komunisté s jejich znárodněním. Tomu se nevyrovnalo žádné „tunelování“ po roce 1989. Po znárodnění jsme v soutěži se svobodnými zeměmi stále více zaostávali.

    Odpověď
  10. Pocházím z velmi chudé rodiny. Můj otec odmítal za totality chodit k volbám a komunisté se mu mstili nízkou výplatou. Ač jsem jako dítě nemohl mít totéž co mí spolužáci, nejsem při vzpomínce na dětství nešťastný. Dnes takovou bídu nemá nikdo. Přesto lidé naříkají, jakoby jim hrozila smrt hladem či mrazem. Psal jsem zde také, že i lidé s minimální mzdou patří mezi 20% nejbohatších lidí na světě. V naší zemi nejsou chudí lidé! Ten, kdo si stěžuje, by měl jít na ozdravný pobyt do Severní Koreje nebo na ruský venkov. Měl jsem na mysli duševní ozdravení, aby se dotyčný stěžovatel naučil vážit dobrého bydla.

    Odpověď
  11. Pavle v.,
    Stal jste se solným sloupem, stejně jako autor tohoto komentáře. Oba dva se stále ohlížíte dozadu a nedokážete se zbavit minulosti – zkostnatělé minulosti. Oslepli jste a přestali spatřovat skutečnou pravdu, která je skryta pod povrchem. Zabarikádovali jste se na dobře zažitých a pohodlných názorech a hodnotách a přestali jste v reálu žít. Jste mrtví. Ten, kdo je příkladný bude příkladný navždy a ten kdo je zavrženíhodný bude jím také navždy. To je skutečná nemoc, nemoc tohoto světa …

    Odpověď
  12. Potřebujeme nejen důvěryhodné politiky. Ale i důvěryhodné teology, kteří na rozdíl od pana Drápala budou schopni vidět k Bohu a vzývat Jeho. Teologové, kteří nebudou nadávat ani na minulou vládu. Kteří budou umět přinášet naději.

    Bůh jediný může a umí pomoci, na rozdíl od osob, vzývaných v poslední větě článku. Podobné texty k pochopení naší situace nám ovšem nepomohou.

    Odpověď
  13. Budu subjektivní.
    Za komunistů jsem měla dobrou práci,jistotu bydlení.
    Ale také maminku ve vězení protože nahlas říkala co si myslí.
    Teď mám slušný důchod a ještě mohu pracovat.
    Sedím v Tescu na kase.
    Vidím nacpané vozíky za tisíce a seniory přepočítávající drobné i bezdomovce.
    Naše země jistě vzkvétá.
    U nás v Praze i jinde opravené památky,svobodná víra.Regály plné zboží.
    Ale naši vládu chválit nemůžu.
    vIDÍM I TEN RUB.

    Odpověď
  14. Paní Urbanová,

    jsem také senior. V Tescu nakupuji na platební kartu, takže tam drobné nepřepočítávám. Žiji na vesnici. Žádní bezdomovci zde nejsou. Jeden můj kamarád byl takovým bezdomovcem napůl. Byl to inteligentní člověk povoláním elektrikář. Hodně četl. Na stará kolena si přivedl domů kamarádku. To byl jeho konec. Uchlastal se k smrti. Nikoho ani nenapadlo, že by na jeho konci měla vinu vláda. České domácnosti utratí ročně přes 200 miliard Kč za alkohol a tabák. Dají za něj více peněz než za zdraví a vzdělání dohromady. České domácnosti podle nejnovějších dat Eurostatu za rok 2018 dají ročně na alkohol, tabák a narkotika 7,9 procenta svých výdajů.

    V době velkých mrazů postavila Armáda spásy v Praze pro bezdomovce útulky. Ne všichni tuto možnost využili. Televize s jedním takovým natáčela rozhovor a ptala se ho, proč tam nejde. Řekl, že se mu tam nelíbí (nesmí se tam konzumovat alkohol). Je správné takového člověka zachraňovat proti jeho vůli?

    V ČR existuje sociální síť. Nikdo nemusí v zimě mrznout nebo mít hlad. Není chybou vlády, že lidé sociální síť nevyužijí. Levicově zaměření lidé by asi chtěli, aby stát pečoval o lidi na sociálním dně intenzivněji. Zdánlivě bohulibý požadavek má svou odvrácenou stránku. Opečovávaní lidé ztrácejí schopnost postarat se o sebe sami – zůstanou mentálně po celý život dětmi. Takoví lidé pak při jakémkoliv společenském otřesu propadají strachu a ustrašení lidé snadno podléhají manipulaci.

    Hlavním úkolem vlády je bezpečnost státu. Řekl bych, že stávající vláda sev tomto směru opravdu činí.

    Odpověď
  15. pro Karla Krejčího

    ad „Oba dva se stále ohlížíte dozadu a nedokážete se zbavit minulosti – zkostnatělé minulosti.“

    Máte pravdu, ohlížím se do minulosti, protože v ní lze spatřit budoucnost. Totéž činil Ježíš, když řekl: „Běda vám, znalci Písma a farizeové! Pokrytci, stavíte hroby prorokům, zdobíte náhrobky spravedlivých a říkáte: ‚Kdybychom žili za dnů našich otců, neprolévali bychom s nimi krev proroků.‘ Tím sami sebe usvědčujete jako syny těch, kdo vraždili proroky. Dovršte tedy dílo svých otců! Hadi! Plemeno zmijí! Jak byste mohli uniknout pekelnému trestu?“

    Známé přísloví říká, že kdo nezná historii, bude nucen prožít si ji znovu.

    Odpověď
  16. Pavle v.,
    je dobře, že jste vděčný a vážíte si životní úrovně, ve které se nyní nacházíte, v porovnání s tou, ve které jste vyrůstal. Přeji Vám to.

    K citovanému výňatku z Písma bych podotkl, že Ježíš naopak naznačuje potřebu zásadní změny myšlení a postojů, proti minulosti a tradici otců. Na to vlastně navazuje i Vaše přísloví, že kdo nezná historii, bude nucen prožít si ji znovu. Jenomže i tuto nepochybně praktickou moudrost lze chápat opačně a to v tom smyslu, že pod vlivem určité cykličnosti se děje stále opakují, pouze v jiné době a jiné podobě, ale ve stejných principech. A o to právě jde. Na základě opakující se historie pochopit, že se svět chronicky zmítá v nekonečných bolestech, ze kterých není úniku. Současná kritická situace ve světě je výzvou pro každého člověka, aby si uvědomil svou svéprávnost, zodpovědnost za svůj život, aby prohlédl falešnost a jednoduchost toho, co je vidět na povrchu, ale že daleko důležitější je to, co je skryté pod onou falešností. Ale stále máme na vybranou, buď věřit Stvořiteli nebo světu …

    Odpověď
  17. Pro pana Krejčího,

    myšlenka cykličnosti historie (opakování téhož) je křesťanství cizí. Ve skutečnosti se svět vyvíjí lineárně, lidstvo prodělává evoluci. Tak například v Ježíšově době neplatila rovnost lidí – urození a bohatí měli více práv. Otroci neměli práva žádná. Dnes je ve většině zemí otroctví zrušeno. Před dvěma sty lety žilo na zemi 80% obyvatel v extrémní chudobě. Před sto lety 36%. Dnes je to cca 8%. Jde to pomalu, ale není pravdou, že bolesti ve světě jsou nekonečné – ubývá jich. Svět nestojí v opozici vůči Stvořiteli, ale jen jeho část.

    Odpověď
  18. Svět se zmítá v porodních bolestech a jak je vidno, má na rukách krve stále více a více – ať přímo, či nepřímo a nebo zcela skrytě.

    Odpověď
  19. https://www.thegatewaypundit.com/2022/10/monet-painting-germany-latest-target-unhinged-climate-activists/
    Vida, stačily 3-4 dni a jsou zde další „aktivisté“ (čti ekoteroristé) vydráždění mediálním lhaním o globálním oteplování – klimatické změně – klimatické krizi, zpitomělá mládež stejně jako ti sekerníci v 50. letech, bojující za „dobro“. A to je vznešený boj, který ospravedlňuje cokoliv. Že by je stihnul přiměřený trest je velmi nepravděpodobné, jsou to „užiteční idioti“ nové společnosti.

    Odpověď
  20. „klimatickou změnu lze stále popírat, nic to nestojí a popírač klimatických změn je často považován za odvážného mudrce“

    Velmi břitký satirický šleh! Mělo by si to přečíst oněch 30.000 „odvážných mudrců“ kteří podepsali „Oregonskou petici“, to by jim hned spadnul hřebínek!

    Ta petice je tady:
    http://www.petitionproject.org/
    Ať to nikdo nečte, je to v cizí řeči, jsou to „popírači“ ti „odvážní mudrcové“… jsou to štvavé řeči, chtějí jen rozvracet ten „vědecký konsenzus“…

    Odpověď
  21. vida vida
    _http://pollution.news/2023-04-20-rice-latest-target-of-climate-change-cultists.html
    tak vida! nejen odvážní mudrcové ale i rejže … stačí oboje zakázat (to autora nenapadlo? má přece v oblibě rázná řešení ze strany úřadů, přece to myslí dobře i s těmi neuvědomělými) a klimatická změna bude zažehnána.

    Odpověď
  22. https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/zem%C4%9B-je-zamo%C5%99en%C3%A1-oxidem-uhli%C4%8Dit%C3%BDm-alarmuj%C3%ADc%C3%AD-video-nasa-v%C3%A1m-zvedne-%C5%BEaludek/ar-AA1cOQi2?ocid=entnewsntp&pc=U531&cvid=e8cb6229782642068fc0f2cfad4c8123&ei=12#image=1

    no to je ale hůza!, hotová pohroma, to vydráždí všechny užitečné idi-intelektuály a experty a médija a aktivisty a vjedce co studují tu změnu … zkrátka všechny b… a lháře klimapodvodu, zkrátka všechny kdo mají zálibu v této klimatické lži

    … a pokud to nikomu nedojde, ten článek o tom kysličníku, … tak je to marné marné marné

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář