Dan Drápal: Slovenské prezidentské volby

Rovnou se přiznám, že jsem si přál, aby zvítězila Zuzana Čaputová. Přesto, že je rozvedená. Přesto, že hájí liberální názory.

Byl bych mnohem šťastnější, kdyby nebyla rozvedená. A kdyby sdílela mé konzervativní názory.

Vím, že teď bude liberální tábor na Slovensku i v Česku „na koni“. Nastanou bouřlivé oslavy. Obecná levicově-liberální euforie by nám ale neměla zastřít dvě podstatné věci.

Tou první je, že Slovensko na tom není zdaleka tak dobře, jak by mohl naznačovat výsledek sobotní prezidentské volby. Každý desátý Slovák volil v prvním kole Mariána Kotlebu, který opravdu je fašista. (Vím, že tato věta je problematická, protože levicově-liberální tábor označuje za fašisty téměř každého, kdo má jiný názor. Označení fašista jsem si vysloužil i já. Tento termín se používá velmi inflačně, proti čemuž jsem se mnohokrát snažil protestovat, vesměs marně. To, že se tohoto termínu zneužívá, ale neznamená, že žádní skuteční fašisté neexistují. Marián Kotleba je jedním z nich, a jak je vidět, příznivců nemá málo.)

Ještě více příznivců získal v prezidentských volbách Štefan Harabín, který byl do roku 2014 předsedou Nejvyššího soudu. Je vnitřně spjat s nechvalně proslulou dobou Vladimíra Mečiara. Považuji ho za představitele zkorumpovaného establishmentu.

Z toho mi vyplývá, že nejméně čtvrtina Slováků by volila politiky, kteří by deformovali, ne-li přímo rušili demokratické pořádky. To by mělo současnou euforii nad „pokrokovým“ Slovenskem trochu brzdit.

Druhá podstatná věc je pozitivnější. Na vítězství Zuzany Čaputové se výrazně podepsala skutečnost, že ještě před prvním kolem prezidentské volby odstoupil kandidát Robert Mistrík, který by zasáhl více méně stejný elektorát jako Zuzana Čaputová. Národovecký tábor se sjednotit nedokázal, liberální ano – a proto zvítězil. Kdyby Mistrík neodstoupil a kdyby odstoupil Harabín ve prospěch Maroše Šefčoviče, mohli se v druhém kolem utkat Šefčovič s Kotlebou. To by byla jiná káva, že?

Pochopitelně naznačuji, že toto konstatování by mělo být signálem pro českou pravici a český střed. ODS, TOP 09, KDU-ČSL i STAN mají dostatek kvalitních politiků; řekl bych, že podstatně více než slovenští liberálové. Nedokáží se ale domluvit – proto hrozí, že nám po příštích volbách povládnou ANO a/nebo Piráti. Situaci ještě více rozmělní pokusy založit nějakou novou stranu. Nedávno to byli realisté Petra Robejška (s jehož mnohými názory se mohu ztotožnit) a obávám se, že svědky podobných pokusů budeme i v příštích volbách do Poslanecké sněmovny. Česká pravice se prostě neumí sjednotit.

Slovenská politika je od české v mnohém odlišná. Je znát, že žijeme již 26 let v jiném státě. Jeden rys mi ale připadá stejný – ale možná je to jen můj problém: Při rozhodování prožívám obrovské napětí mezi názory a charakterem. Názorově je mi Zuzana Čaputová cizí. Jenže jí věřím, že myslí vážně to, co říká. Používá se pro to již trochu zprofanovaný výraz: Je „autentická“. Pregnantně to vyjádřil Daniel Pastirčák ve svém článku „Maska a tvár“: Zuzana Čaputová má tvář. Šefčovič působí jako maska. Čaputová přináší naději, že obrovské problémy Slovenska – provázanost zločinu s politickou sférou, jež vyplavala na povrch v aféře „Gorila“ a později skrze vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové – nebude snadné zamést pod koberec. Šefčovič byl kandidátem těch, u nichž jsem tuto naději neměl. A tak to možná vnímala i řada Slováků.

Nesprávné názory jsou nebezpečné. Nechci podceňovat nebezpečí liberalismu. Jsem ale přesvědčen, že bezcharakternost je ještě nebezpečnější.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor je teolog a publicista  Foto:Facebook.com Zuzana Čaputová

Tags: ,

27 Komentáře

  1. Zrovna včera jsem napsala svému známému: „Liberální, sekulární a všeobecně svobodná společnost nemůže křesťanům vadit. Vždyť nikdo není nucen být liberálem. Svobodná liberální společnost každému umožňuje svobodně žít svou víru – umožňuje svobodu svědomí. Naopak, spolupráce s populistickými režimy církvi škodí“.

    Odpověď
    • Bohužel, současný vývoj na Západě ukazuje, že liberální společnost nemusí (a není) vždy svobodná. Termínu „liberální“ navzdory.

      Odpověď
      • A proč? Protože není spravedlivá? Protože nevede lidi k zodpovědnosti? Protože lidé nejsou svobodní také vnitřně? Neumějí svobodu správně užívat? Ale to se asi politickým způsobem nedá vyřešit.
        Kdy vlastně, podle vás, byla západní společnost svobodná? Byla-li vůbec.

        Odpověď
      • jana Vágnerová

        Ale vy se tu přeci neradujete z toho, že se někdo nerozvedl, ale spíše to vyznívá tak, že rozvedený stav Zuzany Čaputové berete jako její mínus.

        Odpověď
        • Já jsem pouze anticipoval námitku proti ní vznášenou.
          A propos, rozvod je vždycky velké minus. Vím to z vlastní zkušenosti.

          Odpověď
      • Pokud se někdo rozvede, najde vhodnějšího partnera a je s ním šťastný, tak by měli být i druzí šťastní .. i z toho, že se rozvedl/a a povedlo se mu/jí vytvořit lepší vztah. Je dost chucpe někomu v blahopřání připomínat, že se mu to (jednou nebo víckrát) nepovedlo.
        Předpokládám, že i Vy jste šťastný se svou současnou manželkou.

        Odpověď
  2. A ještě bych přidal vyjádření (katolíka) Štefana Hríba:
    „Ukázalo sa, že hlas [katolické] hierarchie po jej flirtoch s Mečiarom a Ficom stratil autoritu. A ukázalo sa aj to, že kultúrne vojny časti verejne činných katolíkov, ich neochota vidieť dobré stránky liberálov a hlavne hlúpa morálna nadradenosť, ktorá robila zo Zuzany Čaputovej kandidátku hriechu, nie sú na Slovensku cestou k úspechu, ale len diaľnicou k vlastnej izolácii. Toto je zlá správa pre budúce Slovensko, pretože zdravá krajina potrebuje rešpektovaný kresťanský hlas. Prekonanie klerikálneho primitivizmu a mocenského kresťanstva a následná obnova funkcie soli zeme sa pre katolíkov práve stali výzvou desaťročia.“
    https://www.tyzden.sk/stlpceky/54494/stefan-hrib-co-vyhralo-a-co-prehralo/?ref=tit

    Odpověď
  3. Jedna věc mi příjde divná. Autor zde varuje před islamizací, před „liberální“ demokracií, před oklešťováním svobody slova, před vzestupem levice apod. OK, je konzervativní křesťan. Když ale dojde na lámání chleba, kritizuje přesně ty politiky, kteří stojí proti těmto názorům v opozici, a doporučuje politiky, kteří tyto názory zastávají. Ptám se, kde je kořen tohoto paradoxu?

    Odpověď
    • A Vy máte dojem, že Čaputová bude oklešťovat svobodu slova? Nebo že bude podporovat islamizaci? Možná jsem naivní, ale mám stále dojem, že je spíše na straně těch, kterým vadí zabíjení novinářů.

      Odpověď
      • Ano, jsem o tom přesvědčen. Navíc, vzpomínám, jak byl zabit novinář a novináři a tato paní už druhý den v televizi věděli, kdo za to může. Fico! A tak musel odstoupit. Píšete články o presumpci neviny a kritizujete mediální lynč. A paní, která na tom postavila svoji kariéru, doporučujete? Doporučoval jste mainstreamová média a nyní píšete, že se v nich nemluví pravda. Vám u této paní ale snad vadí jen rozvod. Myslíte si, že rozvedení lidé nemohou být politiky? Přiznám se, že Vám nerozumím.

        Odpověď
      • Smutné je, že konzervativci využívají „benevolenci“ liberální demokracie, ale zároveň ji kritizují.

        Odpověď
        • Konečný Fr.

          Pán Bůh je konzervativec,stejně jako Klausové, vše se mění, ale jeho slovo zůstává na věky. Konzervativci jsou řádi a liberálové jsou neřádi a vše zaneřádí.

          Odpověď
  4. Eva Hájková

    Musím souhlasit s Kroupou, který nedávno řekl:
    „Církev se musí zbavit mentality obležené pevnosti obklopené nepřáteli, kteří ji chtějí zničit a proti nimž se musí bránit.“
    Myslím, že se ta věta týká konzervativců obecně.

    Odpověď
  5. Nie je kométou, ktorá sa tu objavila nedávno a onedlho zmizne. Svoje názory na neho nemám z médií, osobne ho poznám od r. 1990. Vždy si profesionálne plnil svoje úlohy na vysokých funkciách, aj ako viceprezident Európskej komisie v Bruseli. V minulosti sme sa stretali, najprv na Ministerstve zahraničia SR, potom pri jeho návštevách v Ríme a mojich v Bruseli.
    Vždy došla na pretras aj otázka viery. Bol a je veriacim katolíkom aj so svojou rodinou. Jeho hodnotové názory zdôrazňoval v kampani, aj KBS to pochopila. Nie „manželstvu“ a adopcii párom rovnakého pohlavia, nie genderovej ideológii, nie právu ženy na rozhodnutie. Uvedomujem si, že v jeho stovkách prejavov, ktoré mu v Bruseli pripravovali iní, sa mohli objaviť aj témy, s ktorými nesúhlasil.
    Šefčovič získal diplomatické vzdelanie v r. 1985-90 na špičkovom „ Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov.“ V lete 1989 ho prijali do KSČ, kvôli nežnej revolúcii preukaz nedostal. Od r. 2004 bol veľvyslancom SR pri EÚ v Bruseli, od 2009 bol v EK, v r. 2010-14 bol viceprezidentom EK. Na niektoré funkcie sa dostal ako kandidát Smeru, aj keď ich členom nikdy nebol. V civilizovanom svete sa vlády menia, ale profesionáli v aparátoch zostávajú. U nás, na vlastnú škodu, to tak nie je. Prekvapilo ma, keď František Mikloško po voľbách odporučil nevoliť MŠ a jeho tím a navrhovatelia sa potom húfne hrnuli k Čaputovej. Koniec Smeru, ktorý má stále 22%, nesúvisí s jej zvolením. Progresívne Slovensko, ktoré kresťan kvôli ich liberálnemu programu nemôže voliť, je momentálne nebezpečnejšie ako súčasný Smer.
    Dnes média a marketingové agentúry rýchlo dokážu urobiť z hocikoho celebritu, z Popolušky kráľovnú. Výsledkom sú neznámi primátori, poslanci, aj prezidentka? Draho sa analyzuje v reálnom čase aktuálne myslenie ľudí z dát na facebooku a potom sa rýchlo reaguje. Vyškolia svojho kandidáta, iní zoženú veľa peňazí, vymyslia Mistríka, ktorý hodí do Dunaja cez 600 tisíc Euro. Pezinská skládka, ako hlavný životný úspech, je málo. Skládok je na Slovensku veľa, drancujú sa lesy, ničí voda a vzduch, zvieratá a deti. Kandidát s viac ako milión Euro, ktorého portrét rok všade visí, môže pokojne tvrdiť, že je za právo ženy na rozhodnutie, za genderovu ideológiu, adopciu detí rovnakým párom, podporu Istanbulského dohovoru, že nepôjde na Pochod za život. Aj keď ju predtým nikto nepoznal, prezident Kiska ju pozval na svoju inauguráciu a teraz ju odporúčal voliť. Dávno pred kampaňou ona a Mistrík za veľa peňazí zasypali Slovensko bilbordami a stali sa „známymi“. Mistrík najprv vyzýval svojich súperov na vzdanie sa v prospech neho a potom sa „veľkoryso“ vzdal v prospech „konkurentky“.
    Toto dianie charakterizuje liberálne heslo „Tu a teraz“, ktoré ničí životy a charaktery mladých: netreba mať svoju históriu, úspechy, prácu, vzdelanie. Treba mať veľký balík peňazí, schopnú agentúru, sponzorov a oligarchov, ktorí nie sú svätí Mikuláši, lebo dávajú, ale budú chcieť niečo za to.
    Kto nemá prachy, neskutočne veľa peňazí, kto bojoval proti komunizmu, Štb, mečiarizmu, korupcii, podvodom, turbokapitalizmu…, ten nemá šance. Ako v USA: ak tvoja tvár nie je na každom stĺpe, nebudeš kongresmanom ani senátorom.
    30.3.2019 dám svoj hlas Marošovi Šefčovičovi. Je zárukou, že do svojho kolektívu pozve odborníkov nielen z jedného hniezda, ako to urobil prezident Kiska. MŠ bude zmenou, Čaputová ňou nebude.
    Môj priateľ, spisovateľ Anton Hykisch, veľvyslanec v Kanade v r. 1993-7, mi včera povedal: „V r. 1993-4 bol mojim zástupcom v Otawe Maroš Šefčovič. Bol to čestný človek, profesionálny diplomat, on a jeho rodina boli veriaci katolíci. Vždy v nedeľu naše rodiny spolu chodili na omšu a na sväté prijímanie do kostola Notre Dame alebo Svätého Patrika.“

    Odpověď
  6. Eva Hájková

    Tak pan Konečný už v tom má, koukám, jasno: Konzervativci jsou prý řádi, kdežto liberálové jsou neřádi.
    Já jsem vlastně obojí. Vnitřně jsem spíš konzervativní, protože mám ráda stabilitu a nepříliš ráda změny. Ale politicky jsem liberální, protože nechci, aby lidé byli k něčemu donucováni nebo jim bylo něco zakazováno. Chci, aby byli svobodní.
    Mimochodem, když už se tu jako ctnost vynáší to, že se někdo nerozvedl, pak musím uvést, že já rozvedená nejsem, nýbrž vdaná už 37 let za téhož muže. A vůbec si myslím, že i jinak bych leckterého „řádného“ konzervativce mohla strčit do kapsy.

    Odpověď
    • Konečný Fr.

      Já Vám rozumím. Jste pro tradiční rodinu, ale v politice podporujete liberály, kteří bojují za manželství homosexuálů.

      Odpověď
    • Eva Hájková

      Nevím, zda jsme tradiční rodina jen kvůli tomu, že jsme muž a žena a vychovali jsme tři děti. Zdá se mi, že v tradiční rodině býval muž nadřazen, což mezi námi není.
      Nejsem pro to, aby se stejnopohlavní svazky nazývaly manželstvím (například ani Tomáš Halík pro to není, protože to vnáší zmatek do pojmů), ale aby byly registrovaným partnerstvím s rozšířením určitých práv. Není ovšem vyloučeno, že manželství „pro všechny“ se nakonec prosadí.

      Odpověď
        • Eva Hájková

          Manžel řídit nemůže a já nemám řidičák, takže nemáme ani motorku ani auto 🙂
          A jinak každý dělá to, co je potřeba, co umí lépe, k čemu je ochoten nebo co ho víc baví. Bez vzájemného porozumění a respektu by to nešlo.

          Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář