Dan Drápal / Předvolební poznámky

Tentokrát nepůjde o volební agitaci – té jsem věnoval před časem jiný článek. Dnes mi jde spíše o to, co nastane po volbách. 

 Předně si dovolím jednu obecnou poznámku, která se týká technikálií voleb: Dával bych přednost tomu, aby se nezavádělo korespondenční (elektronické) hlasování. Přiznám se, že počítačům příliš nerozumím. A vím, že nejsem sám. Nemám dostatečnou důvěru v to, že do voleb přes počítač nelze nějak nepatřičně zasahovat. A vím, že nejsem sám. Ve Spojených státech je to velké téma, které rozděluje společnost. Prosím, můžete si myslet, že ti, kdo odmítají elektronické hlasování, odmítají pokrok. Může to tak být. Stojí ale za to, mít elektronické hlasování, když miliony lidí k němu nemají důvěru? Vždyť právě férovost voleb je něčím, v co by měly věřit všechny relevantní strany! Skutečnost, že někteří lidé na elektronické volby tak vehementně tlačí, ve mně – a vím, že nejsem sám – vzbuzuje podezření. Proč tak činí? Suma sumárum, možná se zavedením elektronického hlasování ušetří pár milionů. Já bych ale dával přednost tomu, zaplatit si klasiku a hlasovat zásadně „papírově“. Pak je možno hlasy kdykoli přepočítat.

 A teď k volbám. Píšu tento článek 27. září, kdy do začátku „našich“ voleb zbývá 11 dní. Nebudu se věnovat odhadům, jak to dopadne. Je zřejmé, že to může dopadnout nejrůznějším způsobem. Co se mne týče, tak pokračování jakékoli Babišovy vlády znamená „všechno špatně“. Pokud Babiš nevyhraje, je velmi pravděpodobné (mě se zdá dokonce, že téměř jisté), že nějakou vládu bude muset slepit koalice pěti politických stran, a to značně nesourodých. Může to fungovat?

 SOUVISEJÍCÍ Dan Drápal / Předvolební agitace

Domnívám se, že může. Pamatuji na dobu, kdy byli v zastupitelstvu hlavního města Prahy zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice starostů, zelených a lidovců. Zejména této trojkoalici předpovídali skoro všichni brzký konec. Spojenectví zelených a lidovců bylo opravdu svým způsobem bizarní. Přesto se tato koalice po celé volební období nerozpadla. Byl jsem tehdy v pražském městském výboru KDU-ČSL, a tak vím, proč. Bylo to jednoduché: Koalice měla stanoveno, kdo je za co zodpovědný, a nechala jednotlivé zastupitele rozhodovat o rezortech, který jim byly svěřeny. Proto lidovci neprotestovali, ani když zástupkyně zelených Petra Kolínská odvolala ředitele Ústavu pro rozvoj hl. m. Prahy Petra Hlaváčka, ačkoli to byl krok zcela nesmyslný a ačkoli Petra Kolínská neměla připravený žádný další tah. 

 Něco podobného by se mohlo opakovat i na celostátní úrovni. Jde o důsledné dodržování srozumitelně sepsané koaliční smlouvy. Není to sice ideální řešení, ale fungující demokracie zpravidla ideální řešení nenabízí.

  Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Jeden z mých přátel a čtenářů mi napsal, že „politika je kšeft“. Kšeft není hezké slovo, a je to zlé, pokud probíhají kšefty skryté a utajené. Nicméně budiž – pokud se tím myslí, něco za něco, pak demokratická politika „kšeft“ je. Alternativou je diktatura nebo anarchie. 

 Hodně záleží na schopnosti vyjednávat, a hodně záleží i na rétorice. Opoziční smlouva, uzavřená před lety mezi ČSSD a ODS, byla velmi odpudivá mimo jiné proto, že v předvolebním boji se tyto strany navzájem démonizovaly, mobilizovaly proti sobě, aby se pak pokusily zcela změnit politickou mapu země a vymazat z ní menší strany, v čemž jim naštěstí zabránil prezident Havel a Ústavní soud. Je zcela v pořádku, pokud Petr Fiala dává najevo, že vládnout spolu s Ivanem Bartošem by mu nebylo ani trochu příjemné. Je ale dobře, že se zdržuje osobních invektiv. Na rétorice záleží víc, než si myslíme. Je něco zcela jiného, když někomu třeba v televizní debatě řeknete: „Pane, vy lžete“, než když řeknete „vážený pane, o správnosti vašich informací by se dalo s úspěchem pochybovat“. Samozřejmě, jsou voliči, kteří vítají od lídrů svých stran silná (či spíše silácká) a šťavnatá slova – očekávám, že se vyjádří i k tomuto mému článku. Urazit protivníka se může zdát jako skvělý tah. Je ovšem smutné, když se tím připravíte o budoucího koaličního partnera. Demokracii se daří, jsou-li politici umírnění, schopní vyjednávat, dávají-li přednost věcné argumentaci před osobními útoky. Jistě, každý z nás má (nebo má mít) také určité nepřekročitelné meze. Lhát se v demokracii nesmí, přestože se tak někdy děje. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 29. září 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,,

20 Komentáře

  1. Opoziční smlouva bylo podobné řešení jako když Babiš vzal do vlády komunisty. Protože SPD nechtěl a ostatní odmítali nezbylo než vzít komunisty, aby nějaká vláda byla. ODS se považuje za pravicovou stranu a dopředu se domlouvá s ultra levičáky. Správně by Fiala měl říci – S Piráty nikdy. V domnění, že volíte pravici, zvolíte levici. Když pravice – tak Trikolora.
    Také nejsem pro korespondenční hlasování. Jít volit je pro mně krátká procházka a to je zdravé. Není třeba si brát oblek a kravatu, v montérkách by se také dalo odvolit. Ti starší mohou odvolit ze svých domovů.

    Odpověď
  2. Paradoxem je, jak křesťané svěřují svůj život do rukou těch, kteří podle Písma tak jako tak, skončí v ohnivém jezeře. Alespoň podle Písma, jak je právě křesťané interpretují – nebo raději ne?

    Odpověď
  3. Je smutné když politik zaštiťující se vírou v Boha používá totalitní praktiky. Vladimír Putin poskytuje velkolepé investice pravoslavné církvi a patriarcha celé Rusi Kyrill I (Vladimír Gunďajev) mu na oplátku podlézá. Jsou to velcí kamarádi, jezdí spolu společně lyžovat na Putinův soukromý rezort v Soči. Poslední parlamentní volby v Rusku ukázaly v plné nahotě, že Putin trvale změnil Rusko na totalitní stát.

    Putinovým pilným žákem je Viktor Orbán. Podobně jako Putin ovládl veřejnoprávní a regionální média, takže v Maďarsku je opět přichází ke slovu samizdat. Orbán ruší svobodu slova – opoziční novináři nesmí na vládní tiskovky. Jednostrannost oficiálních informací je podobná jako za komunistů. Stejně jako Putin, také Orbán se prezentuje jako hluboce věřící člověk.

    Viktor Orbán je vzorem pro Andreje Babiše. Pokud by Babiš vyhrál následující volby, ovládl by, stejně jako Orbán veřejnoprávní média. Dosud se toho neodvážil, protože má silnou a odhodlanou občanskou opozici ve spolku Milion chvilek pro demokracii. Babiš se jich bojí, vždyť dokázali uspořádat obrovskou demonstraci 250 tisíc lidí na Letné. Ovládnutí veřejnoprávních médií by Babišovi umožnilo neomezené šíření jeho lží, jako například vylhané Babišovo tvrzení ve Sněmovně, že Piráti chtějí lidem do bytu nasadit migranty.

    Kamarád mi poslal ukázku řetězového mailu, kde se tvrdí, že kostel Frauenkirche uprostřed Mnichova je předěláván na muslimskou mešitu. Samozřejmě, že se jedná o nestoudnou lež. Součástí mailu je protest Tomia Okamury proti islámu.

    „Po ovoci poznáte je“, říká Ježíš. Lži Babiše a Okamury jsou pro křesťana jasným vodítkem, koho volit nemají.

    Odpověď
  4. Ano, také jsem se zamýšlel nad schopností případné pětikoalice vládnout dohromady. Na komunální úrovni koalice mnoha stran může fungovat (třeba i teď v Praze), protože rada či zastupitelstvo zpravidla málokdy přijímají zásadní samostatná nevratná rozhodnutí. Vláda, která bude rozhodovat o našem postoji ke Green Dealu, o zavedení eura, o rozpočtové a daňové politice, o přijímání migrantů, o manželství homosexuálů, abych jmenoval jen některá kontroverzní témata, se na nich může snadno rozštěpit. Příkladem a varováním budiž vláda Ivety Radičové 2010-2012, kdy volby na Slovensku vyhrál Fico, ale koalice menších stran poskládala v parlamentu většinu — než se rozpadla na tématu sanování řeckého dluhu.

    Odpověď
  5. martin dolejší

    Milý Dane, pamatuji si Vás jako kazatele, který mne v mnohém oslovil a kterého jsem jakožto mladý křesťan počátkem 90. let velmi obdivoval pro jeho dynamiku a evangelizační nadšení. Dokonce si pamatuji, jak kategoricky jsi mluvil o hříchu a nutnosti pokání, coby nezbytné podmínce pro to, přijít před Boží tvář. Tenkrát jsem se na to konto spolu s Tebou za jisté věci modlil. Dnes jako by se zdá, že kromě (promiň mi to vyjádření) přehršle covido-sociologicko- politických komentářů pochybné hodnoty, z toho kazatele 90. let moc nezbylo. S ohledem na to, (vyplývá to z logiky věci) že příchod Pána Ježíše je mnohem blíže než tehdy, vnímám tvoje současné důrazy jako veliký paradox…. Je mi to líto.
    A nenechme se mýlit, i tento článek je pouhou předvolební agitací. Inu, čeho je srdce plné, tím ústa přetékají….
    S úctou Martin Dolejší

    Odpověď
  6. Hlavní úlohou státu je zajištění zákonnosti, aby justiční systém nebyl v područí nějaké politické strany. Stejně důležité je zajištění bezpečnosti státu, aby se už nikdy nemohla opakovat okupace naší země sovětskými vojsky. Velmi důležitá je i nezávislost veřejnoprávních médií. V těchto zásadních otázkách je pětikoalice zcela jednotná. Kontroverzní témata, o nichž píšete, jsou ve srovnání s tím zcela marginální.

    Pokud by vládu mělo utvořit ANO, SPD a KSČM, spěla by země k totalitě podle maďarského vzoru, kde jsou veřejnoprávní média v rukou jediné strany, novináři šikanováni a znovu je používán samizdat. Byla by otázka času, kdy by si ANO a SPD vjely do vlasů.

    Odpověď
    • Inu, pane Pavle, to je právě otázka, pro koho je které téma marginální. Je to věc názoru. Respektuji, že pro vás jsou důležitá témata, která jste vyjmenoval, ale stejně tak prosím respektujte, že jiní lidé vnímají jako důležité jiné problémy.

      Odpověď
      • Pane Hučíne,

        naše nynější politická konstelace je velmi odlišná od té slovenské, kdy vládla Iveta Radičová, jejíž kabinet se rozpadl. Všechny strany pětikoalice si jsou vědomy, že rozpad a následná spolupráce s ANO či SPD je nemyslitelná. Za prvé se strany pětikoalice veřejně zavázaly, že na takovou spolupráci nepřistoupí. Za druhé obě zmíněné strany mají totalitní charakter a spolupráce s nimi by znamenala „jízdu na tygrovi“. Ani problematika, o níž jste mluvil, na jednotě pětikoalice nemůže nic změnit. Nikdo nebude riskovat, že se u nás usadí ruská či maďarská neliberální „demokracie“.

        Odpověď
  7. Doporučuji web KMS adoptuj si politika.
    První spasený byl lotr po pravici.
    Volme to kdo se nám zdá dobrý ale vezměme za něj zodpovědnost před Bohem a modleme se za něj.

    Odpověď
  8. Pro mě jako neočkovaného, jako odpůrce EU, odpůrce manželství stejného pohlaví atd…je cestou Volný blok nebo SPD.

    Odpověď
  9. Karel Krejčí

    Mě všechny ty mnohačetné zachraňující, solidární aktivity a programy, prezentované a jistě i účelně prosazované především politiky, připomínají ve své podstatě marné a naivní úsilí o odvrácení všeobecně narůstající disharmonie, která se stále čím dál více stává součástí a globální náplní tohoto světa. Snad se to dá přibližně a zjednodušeně připodobnit asi tak, jako když chceme několikanásobně propadajícího žáka – pro jeho „dobro“ – nelegálně přeřadit o jednu nebo více tříd výše, kam by správně měl patřit. Na pohled se tato pomoc jistě bude jevit jako akt dobra – ze všech stran – ale ve skutečnosti bude pouze otázkou času, kdy se začne projevovat ne-realita tohoto zásahu, nerespektující pravidla, řády a především pravdu. Svět sám sebe konejší svou dobrotou a na druhé straně nerespektuje to základní – pravdu o sobě. Ten, kdo si pravdu uvědomuje a řídí se jí, nebude možná viditelný, věhlasný, známý, ale ten bude skutečným vítězem. A to vůbec nemá nic společného s politikou.

    Odpověď
  10. Byly tu 3 světové války: první, druhá a studená. Všechny tři dalekosáhle překračovaly disharmonii stávající. Lze říci, že svět nikdy v historii nebyl tak klidný jako dnes. K čemu je to vaše apokalyptické strašení dobré? Co vám konkrétně v dnešní světě vadí?

    Odpověď
    • Karel Krejčí

      Vaše otázka postrádá logiku. Právě ona disharmonie je příčinou a aktivátorem rozpolcenosti veškerého dění v současném světě. Je naivní, usilovat o jednotu v něčem, co je vystaveno na polopravdách, co jedni spatřují jako dobré a stejně tak druzí za špatné. V tomto bludu se potácí tento padlý svět. Jedinou jednotu je možné uskutečnit pouze v pravdě – v Duchu Svatém. Všechno ostatní je marnost. Dokonce ani mezi církvemi nepanuje skutečná jednota, jak můžeme zjistit v konkrétním komentáři Pavla Černého. Čemu se tedy vlastně divíme?

      Odpověď
    • Ta třetí válka je tu stále, ta studená a rozdmýchává ji NATO a USA. I ve vaší hlavě tato válka zuří. Rusko si hájí svůj prostor a posiluje svou obranu proti agresi. Jsme součástí Západu a ten je v pěkném rozkladu, smradu jako v Cařihradu. Vám to ale nevadí, pro vás je to idylka.

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář