Dan Drápal: Pár aktuálních poznámek k politice a žurnalistice

Mnozí politici se žurnalistů bojí. Obávám se ale, že ne proto, že by se styděli za své názory, ale z poněkud jiných důvodů – za chvilku je zmíním. Přemýšlím o tom, jaké by to bylo, kdybych byl žurnalistou. Chtěl bych, aby se mě politici báli? A čeho by se měli bát?

Zapnuté mikrofony

Poměrně často se stává, že nějaký politik je přesvědčen, že jeho slova nikdo nenahrává, a utrousí nějakou ošklivou poznámku o jiném politikovi. Nedávno se to u nás stalo, když se ministryně Jana Maláčová vyjádřila nelichotivě o předsedovi vlády.

Vícekrát se to stalo v poslanecké sněmovně. A předsedovi slovenské vlády Igoru Matovičovi se to nedávno přihodilo dokonce přímo v Bruselu.

Trochu se pochválím. Kdybych byl politikem, měl bych v tomto ohledu pokoj. O svých protivnících, či lépe řečeno o lidech, kteří se mnou nesouhlasí, se v soukromí vyjadřuji se stejnou úctou jako ve svých článcích. A dokonce to myslím naprosto vážně. Proto se nemusím bát, jsou-li někde zapnuté mikrofony.

Přistihování

Dalším oblíbeným sportem, který žurnalisté často provozují, je snaha politika při něčem přistihnout. Může to mít takové formy, jako náhodná (?) přítomnost fotografa v noci u Vyšehradské kapituly. Vůbec nejsem rád, že se bývalý ministr Prymula sešel s několika dalšími lidmi v uzavřené restauraci, ale pochopitelně se vtírá myšlenka: Nebylo to cosi jako fotopast? A tak člověka čeká nezvané dilema: Má mi víc vadit způsob, jak se u nás dělá politika, nebo způsob, jakým se dělá žurnalistika? To, co by bylo správné, je nasnadě: Politická jednání by se měla vést na ministerstvu, na úřadu vlády, potažmo v parlamentu, a měl by z nich být pořízen záznam. Předešlo by se tak spekulacím, kdo, co a proč skrývá. Ale nemá mi spíš vadit chování žurnalistů, kteří sice nemohou rozhodnout, kdo do vlády přijde, ale mohou rozhodnout o tom, kdo z ní vypadne? 

Politici si musí dávat hodně velký pozor na maličkosti, které „normální“ člověk vůbec neřeší. O tom by mohl vyprávět Miroslav Kalousek, který si neprozřetelně dal pivo v restauraci svého známého. Škoda, že se před tím otíral o pana Prymulu. 

Přitom tyto dvě události nejsou srovnatelné. Miroslav Kalousek v té restauraci nevedl žádné jednání. Přiznám se, že být já žurnalistou, nechal bych ho žít. Udělal hloupost, které se věnovalo zbytečně moc minut vysílacího času nebo řádků v novinách, a to v době, kdy řešíme mnohem závažnější věci. Jenže… když od pan Kalousek si taky neodepřel příležitost se o pana Prymulu otřít. 

Kdybych já byl politikem, nedělal bych to. 

Vyvozování

Konečně třetí nešvar, který mě netěší, je to, čemu říkám vyvozování. Politik během interview něco řekne, a žurnalista, který se ptá, z jeho slov vyvodí něco, o čem ví, že to tak politik nemyslí. Tím zahání politika do defenzívy, a když ho má v koutě, snaží se z něj vymámit nějaké vyjádření o jiných politicích, ať už z vlastního nebo opačného tábora, a tím rozjitřit vztahy mezi politiky. Je to trochu inteligentnější než onen trik s puštěnými mikrofony, ale hezké to není. 

Proč to tak je?

Já vím, bez těchto triků by byla žurnalistika pro mnohé nudná. Vím, že takto pracující žurnalisté by mně asi poradili, abych četl spíše odborné časopisy. Skandály jsou to, co se dobře prodává a co zvyšuje čtenost. My křesťané bychom se na tom ale přesto podílet neměli. A je dobré si uvědomit, že pod tlakem takto provozované žurnalistiky se do politiky pouštějí lidé určitého ražení. Já bych třeba politikem být nemohl, protože mě vždycky napadne, co jsem měl říci, až když je po všem. Politik musí být pohotový. A pak by mě také nebavilo neustále se bránit nařčení, že jsem veden nějakými nečistými motivy. V politice tedy může uspět spíše člověk pohotový než člověk odborně zdatný.

Občas se někdo takový narodí. Myslím, že takovým člověkem byl T. G. Masaryk. Stojí za to, o takových lidech přemýšlet, takové lidi vyhledávat, za takové lidi se modlit. 

Pravdu mohou mít ti, kdo kterých bychom to neřekli.

Občas se stane, že pravdu má někdo, jehož životní styl nám naprosto nesedí. Kdybych žil v Británii koncem roku 1938, možná bych považoval Nevilla Chamberlaina za úžasného mírotvorce. Tak ho asi chápala snad polovička Britů. A pak přišel Winston Churchill, na jehož životní styl bych hleděl velmi kriticky, a zachránil Británii, ne-li Evropu. S tím se prostě musíme smířit. To neznamená, že takové lidi máme napodobovat v tom, co se nám nelíbí, ale měli bychom být natolik velkorysí, abychom byli schopni přiznat, že náš odpůrce měl pravdu a my jsme se mýlili.

Děkuji vám, že jste tento poněkud moralizující komentář dočetli až sem, a nyní se až do konce tohoto dne pusťme do snahy udělat své okolí příjemnějším. Vždyť tento den je prvním dnem zbytku našeho života!

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 18. listopad 2020 Foto: Wikimedia Commons – Miroslav Kalousek

Tags: ,,,,

18 Komentáře

  1. Škoda že nejsi žurnalista Dane.
    Mohli bychom číst pravdivé a klidné informace a mnoho lidí by se přestalo bát a šílet.
    Kdybys o takovém žurnalistovi věděl motivuj ho prosím k veřejné práci.Bůh ti žehnej.

    Odpověď
  2. Je obvyklé, že hrdinové obvykle nejsou dokonalí. Platilo to o Winstonu Churchillovi a také o králi Davidovi, který svému příteli Uriášovi provedl neuvěřitelnou věrolomnost. Když si uvědomíme, že každý máme nějakého toho kostlivce ve skříni, dokážeme snad těm hrdinům odpustit, že měli také nějaké chyby. Otázkou je, zda můžeme tento přístup zevšeobecnit. Můžeme přehlížet, že Annáš a Kaifáš odsoudili Ježíše k smrti? Ježíš hlásal odpouštění nepřátelům, ale na adresu farizeů a zákoníků se vyjádřil, že jsou plemeno zmijí a jejich otec je ďábel. Proč tak tvrdý odsudek? Vždyť oni věřili v Boha. Proč neodsuzoval pohanské Římany? Proč neodsuzoval napůl pohanské Samařany? Přiznám se, že správnou odpovědí si nejsem jist. Řekl bych, že cílem Ježíšovy mise bylo vymýtit zákonictví (legalismus) tedy stav, kdy lidé se chovají správně ne proto, že to tak chtějí, ale proto, že se bojí postihu. Mohli bychom říci, že Ježíš byl liberál, chtěl lidi osvobodit od zbytečných břemen, které na ně nakládal Zákon. Také apoštol Pavel mluvil o tom, že již nejsou pod Zákonem.

    Křesťané by měli odpouštět, ale to neznamená, že ten, kdo se provinil, má na odpuštění nárok. Minimální podmínkou je, aby se vzdal lži. Donald Trump se chová podobně jako náš Miloš Zeman, ba ještě hůře – jeho lži jdou do tisíců. Aktuálně tvrdí, že volby byly zfalšované. Aby dosáhl zvratu a získal dostatek volitelů, musel by dokázat, že volby byly zfalšované ve 3 státech, kde jsou rozdíly těsné: v Georgii, Pensylvánii a v Arizoně. Ve dvou státech, Georgii a Arizoně, jsou příslušní tajemníci, kteří volby řídí, členy republikánské strany. Oba prohlašují, že volby byly regulérní. Trump je pomlouvá, že jsou RINO (Republican In Name Only) a vypouští neověřené tweety vyfabulované konspirativními weby, jako zde https://manipulatori.cz/hoax-system-dominion-smazal-trumpovi-27-milionu-hlasu/

    Odpověď
  3. Trump velkohubě vyhlašoval, jak soudními žalobami na zfalšování voleb otočí jejich výsledky. Místo toho sám stahuje již podaná obvinění. V Pensylvánii v neděli Trumpova kampaň stáhla hlavní část žaloby, podle níž bylo nelegálním způsobem započítáno přes 682 tisíc hlasů zaslaných poštou. https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3226918-trump-pohrozil-dalsimi-stiznostmi-na-prubeh-voleb-tym-jeho-kampane-vsak-zredukoval

    Trumpovi voliči šíří na sociálních sítích informace o nelegálních hlasech, které měly být demokratům započítány za již zesnulé voliče. A zejména v klíčových státech. Podle generální prokuratury v Pensylvánii soud dosud nezjistil žádný důkaz, že by v letošních volbách hlasoval kdokoliv, kdo je po smrti. Zveřejňované seznamy jsou ukázkou chybovosti v údajích, píše agentura AP. Mnohdy jde například o překlep v datu narození. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/mrtvi-volici-usa-prezidentske-volby-republikani-podvod-manipulace-trump-biden_2011162000_ban

    Nechápu, že nějaký křesťan může podporovat takového lháře.

    Odpověď
    • Obama se stal prezidentem podvodem a Trump byl nejlepší prezident USA za poslední dobu, který nevedl válku. Vy jste příznivec války v souladu s Biblí. Nebo s koránem?

      Odpověď
  4. Více sluší poslouchat Boha než lidi. Izraelci úpěli pod nadvládou cizích vládců. Češi úpí pod nadvládou EU. Zeman nazývá novináře prestituti, a takových je většina. Dříve byla centrem moci Moskva, dnes Berlín a Brusel. A novináři jsou inteligentní lidi a dobře poznají co se od nich požaduje. Takový K.H.Borovský – to byl novinář. ČT hlásá unijní propagandu a tím neplní své poslání. Poplatky by měli platit ti, kteří podporují EU, ostatní by poplatky platit neměli. To je stejné jako kdybych měl povinně platit příspěvky TOP ačkoliv nejsem jejím členem.
    U nás hrozí další únor 48, protože lidé netuší co se děje a tak jak podpořili komunisty tak dnes podporují Piráty a další. Je třeba kontrarevoluce. Je tu dobrý vůdce – Orbán. Je třeba využít demokracie, pokud ještě je a postavit se s V4 na odpor proti diktátu Berlína a Bruselu.
    Apoštolové mluvili svobodně a směle a politik, který pracuje pro svůj národ bude autentický.

    Odpověď
    • Odkud to máte? Rossia Today?

      Orbán je neférový politik. Nejprve cíleně ovládl téměř všechny sdělovací prostředky. Dnes se z nich ustavičně line jeho propaganda tak, jak to dělali komunisté před rokem 89. Podle Orbánem prosazeného volebního zákona se po volbách nepřidělují mandáty úměrně počtu hlasů. Vítěz voleb získá mandátů mnohem více. Z toho důvodu se Orbánova opozice spojuje. Orbán však vymyslel překážku, aby spojení opozičních stran učinil neúčinné. Předložený návrh ministryně spravedlnosti na změnu volebního zákona má ztížit opozičním stranám jejich snahy. Podle ministryně by se nově celostátních voleb směly zúčastnit jen strany, které svého kandidáta postaví alespoň v polovině z více než sta volebních okrsků. To znamená jediné – že celoopoziční primárky nebudou možné. Spolupracujících stran bude nejspíš pět, a pokud by jejich kandidáti uspěli rovnoměrně, vystartuje každá jen zhruba ve dvacítce okrsků, což nově nemá stačit. https://www.respekt.cz/agenda/orban-chce-rozbit-volebni-plany-opozice-na-spolecnou-kandidatku

      Orbán se prezentuje jako konzervativní křesťan. Vezmeme-li v úvahu jeho podrazácké politické metody, je Orbán pro všechny křesťany neštěstím.

      Odpověď
  5. V Georgii řídí volby a sčítání hlasů státní tajemník za republikánskou stranu Brad Raffensperger. Jeho strana na něj činila nátlak, aby volby nějak ovlivnil ve prospěch Trumpa. Podle zákona státu Georgia se hlasovací lístky ručně přepočítávají, když je rozdíl mezi kandidáty méně než 0,5%. To nastalo a Raffensbegerovi bylo vyhrožováno smrtí, pokud přepočítávání nedopadne ve prospěch Donalda Trumpa. Člen Trumpovy kampaně Graham se ptal Raffensbergera, zda by bylo v jeho pravomoci vyřadit část korespondenčních hlasovacích lístků na základě problematické shody podpisů. Raffensberger byl touto podrazáckou otázkou vyveden z míry. V tom samém dni Trump tweetem napadl Raffensbergera, že kvůli podvodům při porovnávání podpisů na korespondenčních lístcích jsou volby v Georgii nespravedlivé a že je ve skutečnosti vyhrál on (Trump).
    Zdroj: https://www.washingtonpost.com/politics/brad-raffensperger-georgia-vote/2020/11/16/6b6cb2f4-283e-11eb-8fa2-06e7cbb145c0_story.html

    Dokáže někdo vysvětlit, jak mohou křesťané podporovat takového ničemu?

    Odpověď
      • Když byl před čtyřmi roky zvolen Trump prezidentem, poslanci ruské Dumy tleskali vestoje.

        Trump se prohlásil vítězem na základě projekcí sdělovacích prostředků, aniž by čekal na dopopčítání všech hlasů. Všechny předchozí volby, nejméně sto let dozadu, byly vyhlašovány na základě mediálních projekcí, konkrétně agentura AP to už dělá od poloviny 19.století. Oficiální výsledky, potvrzené příslušnými úřady jednotlivých států, pak přicházejí až se zpožděním týdnů. Co paměť sahá, nikdy s tím republikáni neměli problém. Před čtyřmi roky, o volební listopadové noci, právě na základě těchto projekcí Trump slavil vítězství. A dvě a půl hodiny po půlnoci vytočila Hillary Clintonová jeho číslo, aby mu pogratulovala. Někteří republikánští politici a komentátoři se tehdy přesto rozhořčili, že veřejný projev, ve kterém přiznala porážku, si Clintonová nechala až na druhý den. Hrůza, hrůza, „crooked Hillary“ neumí přijmout prohru!

        Před čtyřmi roky zvítězil Trump ve třech klíčových státech v Pensylvánii (PA), Michiganu (MI) a ve Wisconsinu (WI) s těmito náskoky: PA – 0,7 procenta (44 tisíc hlasů), MI – 0,3 procenta (11 tisíc hlasů) a WI – 0,7 procenta (23 tisíc hlasů). Letos zvítězil Biden takto: PA – 0,8 procenta (53 tisíc hlasů), MI – 2,6 procenta (149 tisíc hlasů) a WI – 0,63 procenta (21 tisíc hlasů).

        A republikáni? Zatím vesměs dělají Trumpovi věrné pomahače. Až trapně loajální senátor Lindsey Graham se na začátku týdne chytil „svědectví“ poštovního zaměstnance z Pensylvánie, který tvrdil, že jeho šéf instruoval podřízené, aby antedatovali poštovní hlasy, které ve skutečnosti dorazily až po volebním dnu. Jenže ještě ten samý den, kdy ho učinil, se zmíněný poštovní zaměstnanec vyšetřovatelům FBI přiznal, že si své „svědectví“ z větší části vymyslel, že si není jist, co vlastně slyšel.
        https://nazory.aktualne.cz/komentare/trump-ve-svem-labyrintu-muz-ktery-nedokaze-unest-prohru/r~e791107824f111eb9d470cc47ab5f122/

        Republikáni zatím stojí za Trumpem a zahazují tak své dobré jméno. Společně s nimi i evangelikální křesťané – údajně ho volilo 80% z nich.

        Odpověď
        • Co je špatného na tom, že v Rusku tleskali poslanci? Tleskali proto, že byl zvolen rozumný člověk a ne válečný štváč, jejichž Vy jste vyslancem. Křesťan má působit pokoj a rozeštvávat lidi, kteří si nepřejí válku. Ti co volají po válce – předně jim by měla nějaká ta bomba přistát na hlavě.

          Odpověď
  6. Je pravdou, že, jak to popsal pan Drápal, novináři se k politikům nechovají vždy férově. Mohl by vzniknout dojem, že novináři, aby zvýšili náklad svých médií, svou senzacechtivostí politikům zbytečně znepříjemňují život vymyšlenými nebo nafouknutými kauzami. Rád bych se novinářů zastal. Jejich povolání je riskantní a vyžaduje odvahu. Potkávají se s šelmami v lidské podobě, s psychopaty, tedy s lidmi vyznačujícími se absencí svědomí.

    Za totality se ve sdělovacích prostředcích objevovala banalita či lež. Když politik průhledně lhal, žádný novinář se neodvážil ho zahnat do kouta. Říkalo se tomu autocenzura. Autocenzura byla důsledkem takzvané normalizace. Tam platilo, že kdo si pustil ústa na špacír, přestal být novinářem a stal se špatně placeným topičem nebo myčem oken. S nástupem Miloše Zemana a Andreje Babiše se tato doba vrací. Například redaktoři České televize nemají odvahu, jakou měly televize v USA, když vypnuly přímý přenos tiskovky Donalda Trumpa, který bez důkazů mluvil o zfalšování voleb. Proč nedokáže naše televize vypnout Babiše tvrdícího, že se v kauze Čapí hnízdo stal obětí spiknutí policejních orgánů na objednávku blíže nespecifikovaných politiků. Proč s tresně stíhaným člověkem jedná, jako by se nic nestalo? Babiš má Českou televizi v hrsti. Má totiž své lidi v Radě ČT, která má pravomoc odvolat ředitele ČT a dosadit ředitele oddaného Babišovi. Tato okolnost zásadně omezuje svobodu redakce. Aktuálně Babiš, čili jím ovládaná Rada ČT ukázala zuby. Odvolala komisi Rady ČT bez toho, že by předtím jediným slovem vyjádřila nespokojenost s její činností. Iniciátorem byla „křesťanka“ Hana Lipovská navržená do Rady ČT přítelem Miloše Zemana, Dominikem Dukou. https://www.info.cz/nazory/zlom-v-rade-ct Za těchto okolností nelze než hluboce obdivovat Noru Fridrichovou a Marka Wollnera, kteří riskují ztrátu zaměstnání.

    Važme si toho, že čeští novináři mají ještě alespoň část svobody a s ohledem na to, pod jakým tlakem žijí, odpusťme jim pro tentokrát jejich přešlapy. Oni dnes, více než kdy jindy, potřebují naši plnou podporu.

    Odpověď
  7. S nástupem Zemana a Babiše je to naprostý opak než tvrdíte. Každý si do nich rád kopne, protože tak to žádají dnešní soudruzi z EU. Není pravda, že rada ČT byla odvolána bez důvodu. Duka měl právo navrhnout svého kandidáta, a ten byl právoplatně zvolen. V demokracii mají právo svůj názor prosazovat i např. křesťané. Ředitel Janeček našetřil přes 2mld korun a toto vedení to za pár let rozkradlo a teď by chtěli, aby se zvýšily TV poplatky. Kvůli tomu je celý ten poprask – jejich zlodějny jsou v ohrožení.

    Odpověď
  8. Do Zemana a Babiše nikdo nekope (mimochodem Zemana ve svých příspěvcích citujete snad častěji než Bibli), jen – jak je běžné v demokracii -se kritizují jejich kroky).. Žádají soudruzi z EU? Nějak mi to připomíná „vrahy z wallstreetu“ apod. Máte podobnou rétoriku jako Rudé právo (nejsem adorant EU, mám vůči ní silné výtky) Vedení ČT vše rozkradlo? Nějakými důkazy asi nedisponujete?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář