Dan Drápal / Pánové, na co čekáte?

Letošní rok byl plný voleb. Před pár týdny se volilo v Rakousku. U nás šlo jen o volby tzv. druhého řádu, tedy ty méně důležité ve srovnání s volbami parlamentními nebo prezidentskými. V Německu se rovněž nekonaly volby do parlamentu (tedy do Bundestagu), ale „jen“ volby zemské (v Sasku, Durynsku a Braniborsku). Nicméně byly ostře sledovány, neboť dávají tušit, kdo v nedaleké budoucnosti posílí nebo oslabí. Slavila opozice, nikoli koalice. Ve Francii byly důležité parlamentní volby, které přinesly velmi problematický výsledek: V parlamentu zasedly tři zhruba stejně silné formace, které ale svorně prohlásily, že s žádnou ze dvou ostatních vládu skládat nechtějí. Britský volební systém se od většiny evropských hodně liší. Labouristé získali velmi pohodlnou většinu v Dolní sněmovně, nicméně volby znamenaly spíš zdrcující porážku čtrnáct let vládnoucích Konzervativců než vítězství Labouristů. A mnozí z těch, kdo volili Labour Party, si patrně pár měsíců po volbách řekli, že šli z bláta do louže. V Nizozemí zvítězil Geert Wilders a na Slovensku Róbert Fico. 

Podtrženo a sečteno, zvítězili… jak je vlastně nazvat? Pravice? Krajní pravice? Protisystémové strany? Národovci? Populisté? Protievropské strany? Nebo dokonce fašisté, nebo alespoň kryptofašisté? Tedy, ať už je nazveme jakkoli, oni vlastně nezvítězili, jen posílili. Ale trend je jasný. Liberální či levicoví publicisté se radují z toho, že ti – no, nazvu je teď populisty, ať se na mne nezlobí – tedy že populisté nezvítězili, a pokud ano, tak nebudou schopni sestavit vládu, bez ohledu na to, zda zvítězili, nebo ne. A antipopulisté doufají, že se tento trend dříve nebo později nějak zvrátí a že populisté zase začnou ztrácet. 

SOUVISEJÍCÍDan Drápal / Láska ke světu

Ke zvratu by mohlo dojít, a to dvojím, diametrálně odlišným způsobem, z nichž jeden se mi vůbec nelíbí, a druhý by se mi velice zamlouval. 

K tomu prvnímu má snad nejblíže Spojené království, kdysi kolébka demokracie. Nyní je Spojené království místem, kde je svoboda slova nejohroženější (mám na mysli státy západního civilizačního okruhu). U nás se málo ví, že v posledním roce bylo ve Spojeném království posláno natvrdo do vězení (tedy žádné podmínečné tresty) hodně přes dva tisíce lidí. Někdy za posty na sociálních sítích, někdy za pouhé re-tweety. Umožňují to gumové zákony o tzv. hate speech. Jistě, mnohé z těch postů a tweetů byly ohavné. Pokud ale nejde o přímé nabádání k násilí, musí to svoboda slova unést.

A víte, kolik z těchto odsouzených bylo jiné barvy  pleti než bílé? Údajně ani jeden. V mešitách se o křesťanech a židech mluví jistě jen velmi laskavě. Současný britský premiér Keir Starmer se prý postará o to, aby pro nespokojence bylo v britských vězeních dost volných míst. Přitom politici a zastupitelé, kteří nejdou islamistům na ruku, jsou ohroženi na životě. 

Toto je tedy jeden způsob, jak „populistům“ zavřít ústa a nenechat je zvítězit. 

A jaké je to druhé možné řešení, to, které by se mi zamlouvalo? To by spočívalo v tom, že by se vládnoucí elity začaly vážně zabývat důvody, proč lidé přestávají volit sociální nebo křesťanské demokraty a přecházejí k „populistům“. 

SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Okolnosti a reakce na ně

V ohnisku zájmu je – a nevěřte těm, kteří to popírají – problém migrace. Nevolám po jejím totálním zastavení, ale po jasném plánu, jak současnou situaci řešit, aniž bychom jen pasivně přihlíželi rozkladu západní civilizace, který již evidentně započal.

To první, co je třeba změnit, je politika dvojího metru. Pokud nebudou platit stejná pravidla pro všechny, v tom našem evropském království veselo nebude.

To druhé je zajistit dodržování platných zákonů a pravidel. Všimněte si, kolik zločinů spáchali v Německu nebo v Británii lidé, kteří byli již dávno odsouzeni, někteří dokonce opakovaně, a kteří měli být dávno vyhoštěni. Já vlastně nevím, zda jsou zákony v těchto zemích dobré nebo špatné; vím ale s jistotou, že nejsou dodržovány. Což je nepochybně demoralizující pro všechny zúčastněné, zejména asi pro policii.

Až jako třetí bod bych uvedl legislativní změny. 

Ale abych uvedl i něco trochu pozitivnějšího. Nedávno jsem se dozvěděl, že Londýn, který má opakovaně zvoleného muslimského starostu, je město dnes mnohem zbožnější (zřejmě ve smyslu religióznější) než před dvaceti lety. A není to dáno jen vzestupem islámu. Je to dáno i prudkým nárůstem letničních křesťanů v početných afrických komunitách, zejména prý v jižním Londýně. A co myslíte, pro koho budou hlasovat umírnění muslimové (ano, vím, že je jich jen zlomek, ale existují), pro liberály nebo pro konzervativce? A máte odpověď na otázku, proč bude v letošních volbách pro Trumpa hlasovat dvakrát tolik černochů než v těch minulých?

Evropské i americké elity mají o čem přemýšlet. Jak to dopadne, netuším, ale jsem si jist, že politika „více téhož“ vede jen ke zkáze. Naděje ale pořád trvá, byť léčba západní civilizace bude s každým rokem těžší a těžší. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 9. října 2024 Foto: Wikimedia Commons – Keir Starmer

Tags: ,,,,

14 Komentáře

  1. >>>A máte odpověď na otázku, proč bude v letošních volbách pro Trumpa hlasovat dvakrát tolik černochů než v těch minulých?<<<
    Ano, to je proto že nečtou krestandnes.cz!

    Odpověď
  2. 29.7.2024 v anglickém Southportu napadl 17letý mladík Axel Rudakubana malé děti v taneční škole. Tři z nich ubodal, 8 dalších těžce zranil. Narodil se v Cardiffu – byl to Brit. Jeho rodiče pocházeli ze Rwandy, hodně se angažovali v místním kostele. Mladík zpíval v kostelním sboru a pravděpodobně trpěl duševní chorobou – autismem.

    Falešné informace o útočníkovi začaly šířit brzy po útoku různé dezinformační weby. Jeden z nich podle konzervativního serveru The Telegraph označil za útočníka Aliho al-Shakatiho, sedmnáctiletého muslimského žadatele o azyl. Ten ale ve skutečnosti neexistuje. Dezinformační web Channel3 Now a další, které tuto lež šířily, jsou podle The Telegraph napojené na Rusko, které se snaží těmito způsoby ovlivňovat a rozdělovat společnost západních zemí. Channel3 Now citovala i oficiální státní ruská média. Tvrzení se chytily také britské krajně pravicové osobnosti, například Tommy Robinson, zakladatel protiimigrantské Ligy na obranu Anglie (English Defence League), která tento týden sehrála významnou roli při podněcování nepokojů v Southportu i jinde, či známý influencer Andrew Tate, který je obviněný z obchodování s lidmi a ze znásilnění a momentálně čeká na soud v Rumunsku.

    Na základě uvedených dezinformací vypukly v řadě anglických měst demonstrace doprovázené žhářstvím, rabováním, zapalováním aut a popelnic, útoky na policisty, při nichž byli desítky z nich zraněny. Britský premiér řekl: „Toto nejsou protesty, nýbrž organizované násilnictví, které nemá v našich ulicích ani na internetu místo“. Výslovně pak odsoudil útok na hotel žadatelů o azyl, když uvedl, že ti, kteří se ho zúčastnili, i ti, kteří akci propagovali na internetu, budou svých činů litovat. Policie v souvislosti s nepokoji zatkla 779 osob, přičemž nejméně 349 podezřelých bylo obviněno z různých trestných činů. Analýza jednotlivých složek zjistila, že během nepokojů bylo napadeno nebo zraněno nejméně 200 policistů.

    Posuďte sami, kdo v Británii páchá kriminalitu. Zda jsou to migranti nebo konzervativní extrémisté. Posuďte rovněž, co může způsobit do extrému zahnaná svoboda projevu – svoboda neomezeně lhát.

    Odpověď
  3. Po anšlusu Rakouska v roce 1938 bloudilo po Evropě 200 000 židovských migrantů, které nikdo nechtěl (vypudilo je i Československo). V červenci 1938 se konala v Evianu konference za účasti 32 států z celého světa, kde se jednalo o budoucím přijímání migrantů. Závěrečné prohlášení sdělovalo opatrným byrokratickým jazykem, co vzaly zúčastněné státy na vědomí:

    „Nedobrovolná emigrace velkého množství lidí různých vyznání, ekonomických podmínek, profese a řemesla, ze země nebo zemí, které byly stanoveny, je znepokojující pro celkové světové hospodářství, neboť tyto osoby musí hledat útočiště, a to buď dočasně nebo trvale, v jiných zemích v době, kdy existuje vážná nezaměstnanost, kdy v důsledku toho se země útočiště potýkají s problémy nejen hospodářské a sociální povahy, ale i veřejného pořádku, a těžké zkoušce je vystaveno jejich administrativní zázemí a absorpční kapacity; nedobrovolné vystěhování velkého počtu lidí, který by byl tak velký, že by vyostřil rasové a náboženské problémy, zvyšuje riziko mezinárodních nepokojů, a může být překážkou vážným procesům uklidnění v mezinárodních vztazích.“

    Většina zastoupených vlád jednala rychle – zabouchla před židovskými uprchlíky dveře. Hitlerův režim tak slavil triumf: přesvědčil se, že žádná výraznější mezinárodní solidarita s pronásledovanými Židy neexistuje, že při jejich persekuci má volné ruce. Čtyři měsíce po neúspěchu Evianské konference se v Německu uskutečnil pogrom Křišťálové noci – vražedná předzvěst budoucí, ještě mnohem větší židovské tragédie.

    Důvodem proti přijímání migrantů byla „kulturní nekompatibilita“ a riziko kriminality. Ti, kdo dnes horují proti přijímání migrantů jsou stejní jako ti, kdo odmítli pomoc Židům. Je až směšné, když lidé odmítající pomoc, považují sami sebe za křesťany.

    Odpověď
  4. A víte, kolik z těchto odsouzených bylo jiné barvy pleti než bílé?… nikdo … jestli tomu nekdo veri tak je naivni … pritom to pujde lehce overit. Politiku je na krestanskem webu skoda resit…to bychom museli resit amoralniho rudeho kmera na hrade s jeho nenasytnou vojandou atd. A ikdyz narokovat si 100 tis mesicne v dobe krize .. to muze je absolutni ..loutka satana..tak by se tady nasli lidi co by zde toho rudeho kmera adorovali,uctivali a obhajovali. No a to je asi tresnicka na dortu nasi mistni politiky…ktery predcil i stavebni portal a svazacka a loutku v podobe ministra zahranici.. Jinak zidi nebyli nikdy ekonomicti migranti atd…. spojovat je se soucasnymi migranty je absolutni nepochopeni problemu… Migrace je rizena a ucelova stejne jako green deal… A ridi to soucasny vladce sveta.

    Odpověď
  5. Po revoluci hlavním heslem bylo – Na Západ. Autor správně píše, že na tom úžasném Západě to jde od pěti k šesti. V minulosti nás Západ zradil a ti dnešní západní politici nejsou o nic lepší, než ti před 2.sv.válkou. Zradí nás znovu. Beneš se po válce vcelku logicky obrátil k Východu. Orbán i Fico jednají správně – je třeba jednat s Ruskem i Čínou a navázat přátelské vztahy na všech úrovních.

    Odpověď
  6. Samozřejmě, Ježíš a apoštol Pavel se zajisté starali o to, co se děje v římském senátu a který císař je zrovna u moci a že jiný císař by byl určitě lepší, a jak by se mohly zlepšit občanské a trestní zákony atd. Vždyť je toho plný celý Nový zákon… 😊

    Odpověď
  7. Autor apeluje na elity západní společnosti, aby nepodceňovaly problém migrace. Ten je podle něj příčinou vzestupu populistických stran v Evropě. Je to skutečně tak?

    Populismus není ve společnosti nijak nový. Jeho vyznavačem byl Julius Cesar či Oktavianus Augustus. Populisté dělí společnost na lid a elitu. Lid je v jejich podání ze své podstaty dobrý, zatímco elita se stará jen o své vlastní zájmy a zájmy lidu ignoruje – lid přehlíží. Populista nabízí zkorumpovanou elitu odstranit a následně „nepoliticky“ hájit zájmy lidu. Populista zakládá „catch all party“, stranu pro všechen lid. Odmítá takzvané politikaření, má totiž snadné řešení všech problémů, s nimiž tradiční strany nedokázaly pohnout.

    Populismus je odvěká strategie k ovládnutí lidu, založená na nesplnitelných slibech nádherných zítřků. Když se populisté dostanou k moci, nějakou dobu rozdávají z podstaty a zadlužují stát. Následuje pádivá inflace, chudoba a zaostalost.

    V Evropě je pro populisty kořenem elit Brusel. Podle populistů se nedokáže vypořádat s nelegální migrací, která ujídá lidu z jeho chlebíčka. Populisté existující problémy migrace uměle nafukují, ba dokonce si je vymýšlejí, aby získali oprávnění pro svoje štvaní a zvýšili své preference.

    Odpověď
  8. Karel Konečný

    K té události v Southport je třeba ve vyjadřování zachovat zdrženlivost. Důvody pro zdrženlivost jsou ty, že informace z médií nemusí být pravdivé. Jsou tu silné motivy strany, která utrpěla porážku ve volbách pro účelové akce, které mají za úkol obrátit mínění lidí. Boj o moc je velmi tvrdý.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář