Dan Drápal / O modlitbě v jazycích

Modlitba v jazycích bývala v naší zemi – a nejen v ní – velmi kontroverzním tématem. Dokonce jsem slyšel o jednom evangelikálním sboru, v němž kandidáti na členství museli podepsat, že nikdy nemluvili jazyky. Nějaká poklidná rozprava na toto téma byla velmi vzácná, skoro nemožná. 

Dnes je jiná doba a mnohé sbory různých denominací snáze přijímají skutečnost, že nemáme na vše stejné názory, že některým místům Písma rozumíme odlišně, ale také že teologické rozdíly nás nemusí nutně rozdělovat. Jistě, jsou určité pilíře, které nesmíme opustit: Ježíš jako Boží Syn, Spasitel a Pán, autorita Písma, které nám přináší život, nezbytnost pokání… 

 SOUVISEJÍCÍ –

Josef Bajzík je hlavním vedoucím iniciativ Connect Disciples a Národní probuzení. Od roku 2020 vydává brožurky pojednávající o základních tématech charismatické teologie i životní praxe. (Tyto spisky jsou volně ke stažení na adrese connectdisciples.eu/publikace/) Nedávno vyšla poslední z jeho prací, nazvaná Jinými jazyky budu mluvit k tomuto lidu s podtitulem O modlitbě v jazycích a jejich výkladu. Podobně jako jiné Bajzíkovy knížky i tato je založena na biblických místech, pojednávajících o daném tématu. Knížka se věnuje všem biblickým místům, na nichž je o jazycích řeč, a vysvětluje, jakou hrají jazyky roli a jaký je jejich význam. V závěru popisuje několik situací, v nichž v jeho životě sehrály jazyky důležitou roli. Víc vám nebudu prozrazovat – jistě si o nich přečtete, budete-li chtít. Dovolím si pouze přidat jednu vlastní zkušenost, kterou Josef Bajzík naštěstí nemohl prožít: Za komunistů jsem byl mnohokrát volán k výslechu na StB. Prvně ještě na studiích, pak během dvouleté vojenské služby, a pochopitelně i v době, kdy jsem působil jako vikář Českobratrské církve evangelické. Ty výslechy byly samozřejmě nepříjemné. Estébáci měli ve zvyku předvolat mne na osmou hodinu dopoledne, ale pak mě nechali třeba dvě hodiny čekat, než začal výslech. Tyto hodiny čekání nebyly nijak příjemné, ale když jsem se během nic potichu modlil v jazycích, byla to velká úleva. A zcela potichu jsem se mnohdy modlil i během samotného výslechu.

Duch svatý si vždycky nějak poradí. Musím se přiznat, že po jejím přečtení jsem se začal modlit v jazycích více než dříve, alespoň v poslední době. 

Knížka má 145 stran a je zdarma ke stažení na již uvedené adrese connectdisciples.eu/publikace/. Na této adrese si můžete knížku rovněž objednat v papírové podobě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 7. ledna 2025 Foto: Pixabay

Tags: ,

3 Komentáře

  1. 13 Kdybych mluvil v jazycích lidí i andělů, bez lásky je to jen dunění zvonu, řinčení činelů. 2 Kdybych uměl prorokovat, rozuměl všem tajemstvím, měl všechno poznání a víru, že bych i hory přenášel, bez lásky nejsem nic. 3 Kdybych rozdal vše, co mám, kdybych dal i vlastní tělo, abych se proslavil, [a] bez lásky je mi to k ničemu.

    Odpověď
  2. Zrovna nyní nad tím uvažuji. Mám kolem sebe spoustu lidí, kteří jsou pokřtěni Duchem, ale jazyky prakticky přestali používat. Jsou to letniční i charismatici. Nedovedu si to nijak vysvětlit. I já jsem se k této praxi v poslední době mnohem více vrátil. Myslím, že se tato modlitba ďáblu moc nelíbí. Zřejmě jí nerozumí a navíc je nemožné se takto modlit špatně.

    Odpověď
  3. Motlidba v jazycich prichazi z usidleneho Svateho ducha v chramu. Bohuzel nekteri lide tak mluvi ze sve vlastni vule a farizejstvi. Jdu se treba sprchovat a mam radost ze jsem s jedinym bohem a on pak takhle promlouva….jak kdyby promlouval k chramu a pomahal ho budovat.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář