Dan Drápal / Můj život s StB II.

V prvním článku této série jsem toho o StB mnoho nenapsal. I v tomto pokračování toho o StB nebude mnoho. V prvním článku jsem toho napsal mnoho o rodičích a prarodičích; tento článek bude především o mé výchově. S kým se to StB vlastně setkala, když mne její agenti poprvé kontaktovali?

Myslím si, že si pamatuji poměrně dobře na mnoho věcí. Často se nestačím divit, jak si někteří příbuzní a známí málo pamatují z událostí, které mám v živé paměti. Nicméně určité okno mám. Vůbec si nepamatuji, co se se mnou dělo, když mé rodiče zatýkali. Naprosté okno. Na „útulek“ pro děti zatčených mám jedinou vzpomínku. Byli jsme v jakési středně velké místnosti a bylo nás tam asi dvacet. Byli to vesměs kluci starší než já. Starší děti tam hrály hru „hoří, hoří, přihořívá“, které jsem se nezúčastnil, jen jsem pozoroval starší děti.

SOUVISEJÍCÍ Dan Drápal / Osud malých národů

Po nějaké době mne vyreklamovala „brněnská“ babička Lucie Václavíková, dcera Františka Urbánka, jednoho z otců zakladatelů tehdejší Církve českobratrské (roku 1960 přejmenované na Církev bratrskou). Bude o ní ještě řeč v jiných souvislostech. Pak jsem se ocitl – nepamatuji se jak – v jakési rodině v Libčicích nad Vltavou. Na pobyt v této rodině mám několik vzpomínek spíše příjemných. Měli dcerku s krásným jménem Majolenka, zhruba stejného věku se mnou, a dědečka, který se věnoval kaligrafii. Často jsme ho s Majolenkou pozorovali. Fascinovalo mě, že kromě běžných barev měl i zlatou a stříbrnou. Dále si pamatuji, že v jednom pokoji měli jeřáb ze stavebnice Merkur, kterou jsem už jako malé dítě obdivoval. Jeřáb byl skoro tak vysoký jako já.

 Když jsem začal chodit do školy, vrátil se z vězení strýc Radovan (pro nás „Radík“. Podařilo se nám získat větší byl v Kouřimské ulici v domě, kde bydlel herec Radovan Lukavský. Byl to krásný byt, o který projevila zájem Správa služeb diplomatickému sboru, která pečovala o byty diplomatů z východu i ze západu. Dostali jsme za tento pětipokojový byt dva byty, jeden v novostavbě na nám. Dr. Holého, hned vedle proslulého bufetu Svět, který proslavil Bohumil Hrabal. Radík s manželkou a „pražskou“ babičkou dostali byt na Žižkově.

V oněch šesti až devíti letech jsem se o politiku nezajímal. Nicméně připravil jsem svým rodičům několikrát těžké chvilky. Například ve zpěvu jsme se učili písničku „Vyletěla holubička ze skály“. Já jsem se přihlásil, že tu písničku znám, ale s jiným zakončením: „Nebyla to holubička ani pták, byl to ale americkej bombarďák.“ Když jsem to pak vyprávěl doma, maminka málem omdlela. Rodiče byli velmi vděční soudružce učitelce Podrázské, že je neudala. 

 SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Nespokojení lidé ve skvělém státě

Když se vstupovalo do Pionýra, vstoupil jsem do něj s nadšením. Obdivoval jsem našeho pionýrského vedoucího, sympaťáka z osmé třídy. Naši to brali na vědomí, tehdy mi nic nevysvětlovali, nic moc nekomentovali, v ničem mi v tomto ohledu nebránili. A myslím, že dobře udělali, později snad vysvětlím, proč.

Když tátu vyhodili ze studií, pracoval nejprve v továrně na nábytek zvané Interier. A udělal tam „kariéru“ Už druhým rokem psal projev předsedovi místního výboru ROH (Revolučního odborového hnutí). Lidé méně obdarovaní si ničeho nevšimli. Lidé vnímavější si říkali: Myslí to vážně? Nebo si dělá legraci? 

            Jeho mistr z fabriky dohodil tátovi „vedlejšák“. Nedaleko od Interieru bydlel Emanuel Famíra, starý komunista, účastník odboje za protektorátu, který ovšem přes své komunistické názory dosáhl toho, že jeho maminka mohla mít soukromý obchůdek s galanterií – snad jediný v celé Praze. Byl v Libni, nedaleko dnešní stanice tramvaje „Libeňská sokolovna“.

            Pan Famíra byl sice komunista, ale snažil se lidem pomáhat. Začal se zajímat o tátův osud a pak se postaral snad přímo na ÚV KSČ, aby táta dostal lepší práci. Kromě toho mu daroval obraz – pohled na Prahu od Dejvic. Kdo byl u mne doma, tak si ho jistě vybaví – visí v obýváku nad pohovkou. 

            Táta pak dostal místo ve Výzkumném ústavu A. S. Popova na Novodvorské.

            

Maminka začala koncem 50. let pracovat v administrativě Křesťanské mírové konference, kterou vedli J. L. Hromádka a farář Lubomír Miřejovský, který měl za manželku velmi levicově smýšlející Američanku. Křesťanská mírová konference byla kolaborantská organizace, která si později v ničem nezadala s katolickou kolaborantskou organizací Pacem in terris (mí přítelé rádi říkali „pláčem in terris“. Nicméně kdy byla KMK zakládána, vstoupila do ni řada osobností i třetího světa, a tito lidé v té době nebyli agenty Kremlu. Hromádkovi šlo o to, aby se křesťané z východu i západu, ze sever a jihu mohli stýkat i v době studené války. Nicméně maminka tam nepracovala dlouho – po nějaké době ji propustili s tím, že má nevhodný kádrový profil. Ostatně, už po propuštění rodičů z vazby prosil táta Hromádku, aby se přimluvil za vězněného otce. Hromádka to odmítl s tvrzením, že otec (můj dědeček) určitě musel něco udělat, když ho zavřeli na tak dlouho.

Paradoxně maminka nedlouho na to získala místo na kulturním oddělení iráckého velvyslanectví. A to musel nepochybně schválit nějaký komunista. 

 Kulturní oddělení iráckého velvyslanectví sídlilo v Petrské 24, nedaleko tehdejšího nádraží Florenc. Tam ale bylo pouze kulturní oddělení, velvyslanectví samo bylo někde jinde, tuším, na Praze 6. Maminka měla na starosti všechny irácké studenty ve východním bloku. (Ti Iráčané mi asi byli nějak souzeni – já si to nevymyslel.) Odolám chuti popsat, co vše řešila (např. výměnu české manželky za čtyři velbloudy), ale jeden detail si neodpustím.

 Irácký velvyslanec jednou pozval celou naši čtyřčlennou rodinu k sobě domů na večeři. Připravila ji jeho šestnáctiletá (!) manželka a byla výborná. Později se maminka náhodně od sousedů doslechla, že jeho mladá žena na pana velvyslance křičí a někdy ho i bije. To jsou paradoxy, paní Müllerová, že?

V polovině 50. let byla finanční situace naprosto zoufalá. Táta měl minimální plat, maminka příležitostně učila angličtinu, posílaly se balíčky dědečkovi do vězení. Ale už počátkem šedesátých let se situace výrazně zlepšila a myslím, že to byl rok 1964, kdy si rodiče pořídili auto, Renault 8.

V roce 1961 vyšla v Sovětském svazu i u nás Solženicynova kniha Jeden den Ivana Denisoviče, zcela pravdivě líčící poměry v Gulagu, kde byl Solženicyn vězněn. Tatínek z ní předčítal mamince a pak si o tom povídali. Já jsem tu knihu četl také a byl jsem zděšen. Rozhovor rodičů mě jednou docela vytočil, už nevím proč. Zakřičel jsem na rodiče: „A to jste to nevěděli, když se to dělo?“ Maminka na chvíli zmlkla, a pak s velice vážnou tváří tiše řekla: „My jsme to, Danečku, věděli.“ Teď jsem byl zaražený já. Houby jsem tušil, co se dělo s dědečkem. A naši se mi to nesnažili vysvětlit.

V té době jsem už o politice hodně přemýšlel. Kdykoli jsem něco řekl, rodiče mi odpověděli otázkou. Vzpomínám si, jak jsem jednou na rodiče zakřičel: „Proč mě nenecháte být fašistou nebo komunistou?“ Opět pár vteřin pauzy a pak maminčin tichý hlas. „My dobře víme, Danečku, proč.“ 

Prostě mě vedli k poznání, že věci jsou někdy složitější. Zůstalo mi to do teď. Vím, že některé lidi tím štvu. Oni něco řeknou, a ve mně se hned rozsvítí červená světélka a v duchu formuluji otázky, které by položila protistrana. Když otázku položím, oni si myslí, že jsem tedy jejich oponent. Třeba Putinovec nebo progresivista. Například použije obrat „zkorumpovaný ukrajinský režim“. Zeptám se ho, který režim je zkorumpovanější – ruský nebo ukrajinský? Většinou zastánce Putina neví, že Ukrajina je na 105. místě v měřítku zkorumpovanosti, ale Rusko na 154. místě. (Obě země si pohoršily: předloni byla Ukrajina na 104. místě, Rusko si ovšem pohoršilo ještě víc – předloni bylo na 141. místě.)

Dnes jsem za výchovné metody svých rodičů vděčný. Nenechali mne být ani fašistou, ani komunistou. Byť jsem měl silně levicové období, kdy jsem chtěl zakládat ČSM na teologické fakultě, a kdy jsem se účastnil nepokojů v Berkeley v říjnu 1968. Radši to na sebe vybalím hned. 

 A za čtrnáct dní se konečně dostaneme k té StB. Slibuji.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 19. února 2025 Foto: Pixabay

Tags: ,,

9 Komentáře

  1. Pekne cteni. Je zajimave ze si clovek z detstvi neco pamatuje a neco ne. Ja si z detstvi taky neco pamatuji a neco ne. Pamatuji si i veci pred tim nez jsem se …narodil… Probihala nebeska rada, stali jsme v kruhu a probirali s jedinym bohem prichod Jezise na zemi.

    Odpověď
  2. Martin Hambálek

    Jen malá oprava a upřesnění: církev, ve které působil František Urbánek, se jmenovala Jednota českobratrská, v r. 1967 přejmenovaná na Církev bratrskou. Díky moc za stručný a zajímavý životopis.

    Odpověď
  3. Mám za to, že mistrem světa v korupci je Ukrajina.
    Věci jsou někdy složitější. Trump říká, že Ukrajina neměla tu válku začínat. Nepodmíněná agrese Ruska je lež.

    Odpověď
  4. První vzpomínky z dětství se mi vynořují až z doby, kdy jsem začal chodit do školy. Žil jsem na vesnici. V první třídě všechny děti byly přihlášeny do vyučování náboženství, ale také do Jisker a později do Pionýra. Mě otec Pionýr nedovolil a nepomohlo, že maminka se přimlouvala. Učitelé na mě byli naštvaní a já jsem byl mezi děckama černá ovce. Ve škole jsme zažili vymývání mozků. Uvěřil jsem, že sovětský člověk je „svatý“. Když jsem se naučil číst, četl jsem jen knížky od sovětských autorů. Paní učitelka, která byla zároveň knihovnice, mi podstrčila Dobrodužství Toma Sawyera, ale nejvíce se mi líbilo dobrodružství Huckleberryho Finna. Huck byl grázl, ale nebyl pokrytec. To byl asi ten důvod, proč mě zaujal. Malí vesničtí kluci spolu neustále zápasí. Kdo viděl Knoflíkovou válku, ví, o čem je řeč. Mezi námi byl v první třídě kluk o hlavu vyšší než my a také 2x těžší. Každého „zbil“ a to i tehdy, když jsme (proti pravidlům) na něj šli dva. Vymysleli jsme pro něj nejhorší možnou přezdívku – Džon. Tehdy byl totiž největší a nejhorší imperialista John Kennedy, byl pro nás tedy největší ničema na světě. Otec nám vyprávěl zážitky z konce války kdy prodělával základní vojenskou službu. Líčil svou zkušenost s Rusy, že když jako český voják jednal s Rusem, tak ten na něj nejdříve namířil pistoli. Nevěřil jsem mu. Ani to, že nějaký Rus měl celou paži pokrytou hodinkami. Rusové pro mě byli polobozi.

    Odpověď
  5. Ještě za Rakouska se kazatel Urbánek nabídl, že pohřbí jednoho člena Masarykovy rodiny, protože v Praze se žádný duchovní nenašel – ze strachu z vrchnosti. Pak dostal nabídku vyučovat Jana a Alici Masarykovy náboženství. Do přízně TGM se Urbánek nevetřel.

    Odpověď
  6. Drobná poznámka: On se nenabídl, on byl požádán. Šlo o pohřeb Herberta Masaryka. Ostatní evangeličtí duchovní odmítli. Za trest byl Fr. Urbánek poslán na frontu, tam byl raněn a mohl se vrátit ke své práci. Masaryk mu po návratu poděkoval a mnohokrát se setkali. To je ale zase jiný příběh, snad to taky někdy popíšu podrobněji.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář