Mluví se hodně o rozdělení společnosti – či společností, protože podobný jev pozorujeme ve většině demokracií. Někdy se zdá, že proti sobě stojí dvě nesmiřitelné bubliny. Existuje ovšem skupinka nezařazených, případně lidí, kteří zčásti patří do obou bublin, a proto jsou někdy z obou vehementně vylučováni. Zdá se mi, že je to i můj případ. Jedněm se zdá, že patřím mezi sluníčkáře, jiným, že mezi xenofoby. Pro jedny jsem „soudruh Drápal“, pro druhé jsem fašista.
Jsem nepřítelem genderové ideologie, považuji ji za blud a za velké neštěstí. Domnívám se dokonce že má na svědomí řadu lidských životů. Z hlediska mnohých lidí by mě to mělo pasovat na Putinova příznivce. Jenže já si myslím, že jak Rusko, tak Čína jsou říše zla. A děsím se toho, že asi polovina členů Alternativy pro Německo Putinovi „důvěřuje“. Spolu s jakýmsi šamanem z Jakutska považuji prezidenta Putina za koncentrované zlo.
Pranic se mi nelíbí samolibé vystupování Donalda Trumpa, ani jeho tweetová politika. Jenže kdybych žil ve Spojených státech, asi bych ho opět volil za prezidenta, jakkoli se skřípěním zubů. Proč? Protože všechny dosavadní alternativy vůči němu považuji za mnohem nebezpečnější. Přitom bych na Slovensku volil Zuzanu Čaputovou. Proč? Viz předchozí věta, jen s drobnou obměnou: Protože všechny dosavadní alternativy považuji za nevěrohodné. Zvážím-li, jak mafiosi ovládli slovenskou politiku i soudnictví do té míry, že mafián si instaluje kameru a odposlech přímo do kanceláře generálního prokurátora Dobroslava Trnky, a jak se před několika lety pravice nedokázala distancovat od všeho, co zjevila aféra „Gorila“, vychází mi z toho, že prezidentem či předsedou vlády by měl být člověk, který s dosavadní vládnoucí garniturou nemá pokud možno nic společného. Jsem si jist, že to dopadne dobře? Nejsem; pouze se rozhoduji mezi několika značně nevábnými alternativami.
Se Slovenskem sousedí Maďarsko. Oceňuji, že Viktor Orbán se jednoznačně a důrazně zastal pronásledovaných křesťanů, a také se pro ně snaží něco praktického udělat. Osud křesťanů v mnoha zemích Afriky a Asie je takovému Macronovi nebo paní Merkelové srdečně ukradený; zmohou se nanejvýš na pár obecných odsudků bez jakýchkoli konsekvencí. Oceňuji Orbánovu inspirativní a odvážnou prorodinnou politiku. Přitom mi velice, velice vadí, že se vládnoucí garnituře podařilo v Maďarsku ovládnout všechna významná média – na svobodě slova mi velmi záleží, a když jsou v nějaké zemi všechna média „na jedno brdo“, moc nevěřím, že je tam ještě skutečná demokracie. No, v případě Maďarska vlastně nevím, jak se k němu postavit. Pohleďme na „blízký sever“: Líbí se mi polská prorodinná politika, ale mám obavy z latentního antisemitismu ve vládní straně.
Tak, už jsem asi naštval hodně lidí. Věřte ale, není jednoduché v této poloze vydržet, protože lidé mají rádi jasné linie. Jsi proti sňatkům homosexuálů? Tak to jsi jistě i pro Putina. Vadí ti ruská anexe Krymu? Tak to jsi jistě i proti tradiční rodině.
Jsou situace, kdy je potřeba udělat jednoznačnou politickou volbu. Takovou, jakou udělala Británie a Spojené státy, když se s Ruskem (pardon, se Sovětským svazem) spojily v boji proti Hitlerovi, ačkoli Stalinův režim byl stejně ďábelský jako Hitlerův. Nejsme-li ale v takto vyhrocené situaci, je dle mého názoru dobré naslouchat těm, kteří mají téměř vždy nějako to „ale“, ačkoli nám jejich pochybnosti a upozorňování narušují jednoduché vidění světa. Připojit se k jednomu ze znepřátelených táborů je jistě snadnější. Pro mnohé lidi je složitost současného světa břemenem k neunesení. Málokdo si přeje patřit k hrstce, která se staví proti všem.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor je teolog a publicista Datum: 15. ledna 2020 Foto: Wikimedia Commons – Vladimir Putin
33 Komentáře
Jiří Aron
Už zase ta politika. Teolog v podpisu je trvale matoucí, přesnější by bylo ‚aktivní politik KDU-ČSL‘. Je to ta hrstka, která sbírá politické body do příštích voleb, komentováním politiky na webech určených křesťanům.
Viz heslo Wikipedie a to pěkné druhé místo zde: https://www.kdu.cz/regiony/olomoucky-kraj/jesenik.
Honza Hučín
Dan Drápal aktuálně píše teologickou knihu o biblické knize Zjevení. Každoročně mu někdo vydá teologickou knihu, viz bibliografie (http://dan-drapal.cz/bibliografie/). Působí ve sboru KS Jeseník a jako cestující kazatel. Myslím, že označení „teolog“ si zaslouží právem.
Jiří Aron
Nedokážu posoudit knihy pana Drápala, protože jsem ještě žádnou nečetl a zatím se k tomu nechystám. Obsah jeho hojných článků zde na webu posoudit naopak mohu.
Neprojevuje v nich navenek, jako teolog, výraznější snahu „patřit k hrstce, která se staví proti všem“. Naopak.
Současná zoufalá situace v západní i v české viditelné církvi přitom nám všem poskytuje hojnost nejrůznějších témat. Například nejsme například už zralí na Boží soudy tím, čím a jak trávíme čas, co čteme, na co se díváme, na co myslíme a o čem spolu mluvíme? Jsme slaní, nebo už skoro na vyhození, aby po naší soli lidé šlapali? Kdo je pro nás skutečně Kristus a těšíme se na Jeho příchod? Nebo věříme a mluvíme pořád dokola o tom, že nás zachrání z této bídy dobré politické volby a že se konečně někde vynoří kvalitní politické strany a osoby? Politik ex machina? O jednom takovém vládci je řada biblických proroctví, ale křesťany tento mít v lásce nebude. Nalezne Kristus víru i mezi teology, až přijde podruhé?
Olga Nedbalová
Plně souhlasím s panem Aronem. Sám Ježíš Kristus měl k politické garnituře neutrální postoj. Co je císařovo, císaři, co je Božího, Bohu. Vyučoval všechny bez ohledu na příslušnost, ať stavovskou, politickou, náboženskou. Kdo máš uši k slyšení, slyš. My jsme křesťané, následovníci Kristovi. Kristus po nás nechce, abychom kritizovali politickou scénu, ale máme nést jeho evangelium. Tuto odpovědnost samozřejmě nemají jen teologové, ale všichni křesťané. A také nemyslím, že by sám Kristus nabádal k politické kariéře. Pokud se budeme plně držet evangelia, budeme ve své podstatě i společensky odpovědní občané. Raději pracujme sami na sobě, a tím myslím i sebe. Naučme se plně důvěřovat Hospodinu, chodit po Jeho stezkách, slyšet Jeho slovo. To je jediná spolehlivá cesta, jak se vyhnout zmatkům tohoto světa.
Honza Hučín
Dovolím si nesouhlasit. Dejte si vyhledat spojení „Dan Drápal“ na tomto webu (odkázal bych vás na články, ale komentář s více odkazy mi to odmítá jako spam). Zjistíte, že duchovních článků z poslední doby je tu dost. A přitom leckdy na ožehavá témata.
Olga Nedbalová
Pane Hučíne, myslím, že nám nejde o to, napadat p. Drápala jako teologa nebo politika. Alespoň bych se nerada účastnila „kamenování“. Já sama pracuji v oblasti regionálního rozvoje, sice ne jako politik, ale alespoň něco málo o této oblasti vím. Vím také, že tato oblast je někdy bohužel, někdy bohudík odkázána na politiky a jejich názory. Spíše se tady odkazujeme k tomu, že se jedná o křesťanský web. A my jako křesťané máme svými postoji a názory hlavně ukazovat na Ježíše Krista. Blíže rozvedeno v příspěvku p. Arona 16. 1. v 19:48.
Eva Hájková
Já nesouhlasím s tím, že Rusko a Čína jsou říše zla. To je černobílé vidění světa – dobrý západ versus zlý východ. Žijí tam samí zlí lidé? I když samozřejmě uznávám, že na západě je život mnohem lepší, je zde demokracie a uznávají se lidská práva. A vím, že v Číně je to asi hodně drsné pro ty, co nějak „nezapadají“ do tamější společnosti. Bohužel, taková je realita. Svět se nějakým způsobem vyvíjel. Všechno má své příčiny a následky.
Já bych do toho moc nevrtala, i když proti nabízení azylu či jiné pomoci nejsem. Nevěřím ale, že svět může změnit politika. V tom souhlasím s panem Aronem i s některými jinými křesťany.
Dan Drápal
Vážená paní Hájková, kolik milionů lidí by muselo být zavřeno do koncentráku, abyste souhlasila s tvrzením, že Čína je říší zla? V žádném jiném státě se nekoná tolik poprav, jako v Číně. Živým lidem jsou odebírány orgány k transplantaci.
To přece nemá co do činění s „dobrý západ zlý východ“. Vždyť celý občas mého článku rozhodně neříká, že západ je dobrý. Samozřejmě, že v Číně a v Rusku nežijí samí zlí lidé. Píšu o „říši“, nikoli o občanech nebo poddaných.
Ano, politika nezmění lidské srdce. Přesto může být politika dobrá nebo špatná. A politická rozhodnutí mají své důsledky. Jistě, můžeme to nechat na „nevěřících“. Moc odpovědné mi to ale nepřipadá.
Eva Hájková
Chápu, že situace v Číně je tristní. Tedy věřím tomu, co říkáte vy, protože žádný objektivní přehled o tamní situaci nemám. Proto jsem napsala, že nemám nic proti tomu, aby se tamním křesťanům pomáhalo, jak se dá, včetně podpory udělení práva azylu v Evropě. Ale ostatek si musí vyřešit Číňané sami. Oni musí sami poznat, v čem žijí a zda je to pro ně snesitelné. Jinak se tam nic nezmění. Řekla bych, že velká část tamního obyvatelstva zatím souhlasí s vládní politikou. Chápu, že si myslíte, že jde o vliv komunismu, ale Číňané jsou odedávna čistě kolektivistický národ, kterému jsou naprosto cizí evropské hodnoty včetně individuální svobody.
Mimochodem, v Rusku jsou dnes také koncentráky a popravy na denním pořádku, že je řadíte do stejné sorty „říší zla“?
V Íránu prý to teď vře, něco se tam děje. Mladí Íránci však odmítají jak útlak ze strany státních a jiných struktur, tak cizí intervencionismus.
Konečný Fr.
To jsou zase nálepky. Říši zla mohu vidět i v EU nebo v opozici proti Trumpovi v USA, pochopitelně Írán nebo africké země nebo Kosovo.
Adam Hladky
Fenomén, kdy jedna diskriminovaná minorita souhlasí s diskriminováním jiné .. většinou ještě menší minority, je pro mne naprosto nepochopitelný.
Ale .. jak říká Martin Niemöller
„Als die Nazis die Kommunisten holten,
habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Kommunist.
Als sie die Sozialdemokraten einsperrten,
habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Sozialdemokrat.
Als sie die Gewerkschafter holten,
habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Gewerkschafter.
Als sie mich holten,
gab es keinen mehr,
der protestieren konnte“
Eva Hájková
A opravdu je vás aspoň ta hrstka „proti všem“, která ovšem drží pohromadě? Nebo je spíš každý sám „proti všem“, protože ani v té hrstce lidí se nenajdou úplně stejné názory?
Dan Drápal
Je to tak, ani v té hrstce se nenajdou úplně stejné názory. Ale o to také nejde. Vlastně naopak: Jde o to, abychom byli schopni vyrovnávat se s tím, že máme různé názory. Abychom nejednali podle hesla „nepřítel mého nepřítele je i nepřítelem mým“ a „přítel mého přítele je i mým přítelem.“ A abychom se i nepřátelům snažili porozumět. Mohu totiž vědět něco, co my nevíme, jak říká Jordan Peterson.
Eva Hájková
Předkové spíš říkávali nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. Přece minus a minus se vyruší, ne?
Svět ovšem tak matematicky jednoduchý není.
Dan Drápal
Máte pravdu, zmýlil jsem se.
Konečný Fr.
USA a EU se nechovají k Rusku zrovna přátelsky a Putin si na ně musí dávat pozor. Kdyby Rusové neměli jaderné zbraně mohlo by s nimi být zle. Místo strašení Ruskem je lepší spolupráce. Poláci a Maďaři by si neměli nechat diktovat Němci, co mají dělat. Zeman je pořád lepší než Čaputová, Slovákům rozhodně nezávidím. V Terezíně to tehdy Zeman řekl pěkně – Nacismus, komunismus a islám – to jsou ty zrůdné ideologie. A přidejme gender a zelené šílení.
Eva Hájková
Existuje ještě jiná varianta, než být proti všem. A tou je – všechno chápat, všem rozumět. Ale pochopitelně, oni nebudou rozumět vám. Takže je možné, že budou proti vám.
Karel Krejčí
Překvapuje mě tvrdohlavá zaujatost autora vůči dvěma světovým velmocem, jmenovitě k Rusku a Číně. Jako by v této skutečnosti ztrácel nadhled a víru v Boží svrchovanost a nechal se strhnout mocným vírem politiky a vším dějem, který k tomu „patří“. Je plně jeho právem sdělovat své názory a pohledy na dění ve světě ať se to týká čehokoli – a nepochybně jsou také čtivé – ale zároveň se takto zaměřenou aktivitou dostává do situace, v níž balancuje mezi světem a duchovnem. Jedno míchá s druhým a výsledným produktem je sice zajímavý, ale rozporuplný výsledek.
Konečný Fr.
USA by se hodilo, aby v Rusku a Číně došlo k destabilizaci, aby vypukl chaos. K tomu také směřuje činnost Š.Pánka a jeho Člověka v tísni – podrývat Putinův režim. Může být rád, že neskončil v Rusku ve vězení. Měli bychom si zamést před vlastním prahem. U nás máme také koncentráky, ale humánní – věznice, pomalu už se začínají stavět nové. Za minulého režimu jsem se na Šumavě dostal k hraničnímu pásmu a dál bych kvůli strachu nešel. Sice jsem s tím nesouhlasil, ale nedalo se nic dělat. A tak jsme tady žili. Kdo respektoval pravidla, tak neměl problémy. Myslím, že nějak podobně je to v Rusku a Číně.
Jiří Aron
To je právě ten důvod, proč jsem nedokázal nenapsat své komentáře k článku pana Drápala. Čtu v něm, mimo jiné, že se nálepkováním přidává k současnému politickému trendu zvyšování napětí vůči zemím Rusku a Číně.
V mnoha ohledech průměrný Čech či Evropan není lepší než průměrný Číňan. Jak by se panu Drápalovi líbilo, když by např. našel v čínských novinách článek o Evropě jako o říši zla?
Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim.
Pokud se v našich myslích, díky nalepkám pana teologa o koncentrovaném zlu či o říši zla, uhnízdí tyto jeho představy, může to někdy v budoucnu znamenat, že křesťané budou opět žehnat válečným kanónům. Půjdeme do těch zemí nastolit demokracii a všichni budou vojákům tleskat.
Něco podobného už tady jednou bylo, za posledních Habsburků. Teologové nadšeně žehnali zbraním a církve pak měly z ostudy kabát.
Místo míchání politiky světa do teologie bychom měli být vyslanci Kristova pokoje. Nepřidávat se v žádném případě k rozpoutávání napětí mezi státy, k válečnému bubnování.
Eva Hájková
Pravdu mají ti, kteří tvrdí, že křesťané musí dnem i nocí volat maranatha! Protože svět už není dobré místo k životu.
Olga Nedbalová
Já už si podruhé čtu knížku Hlubina bezpečnosti od J. A. Komenského, nádherná knížka, na kterou mě navedla paní Hájková:-) Svět byl a bude pořád stejně zmatený. Ale Komenský dává krásnou radu, najít střed (centrum) svého života v Bohu. Nenechejme se odhazovat odstředivými silami kola do vnějšího zmatku a nechme své neklidné srdce spočinout v Bohu. Myslím, že Kristus již v tu chvíli je s námi. Mám zkušenost, že když jsem již byla téměř na dně, umořena vnějšími okolnostmi, zmatená, zraněná, tak Ježíš přišel. Ano, volejme, Pane, přijď a on přijde. Ano, svět je hříšný, my často také na tom nejsme lépe, ale on je přece naše naděje. Nebojme se, radostná zpráva o našem vykoupení je přece potvrzena zástupy svědků. A dotvrzujme si navzájem evangelium, vždyť od toho jsme bratry a sestrami v Kristu.
Eva Hájková
To jsem ráda, že jsem vám tu knihu poradila, když se vám tak líbí, paní Nedbalová.
Máte pravdu. Bůh je naše opora, jako skála v moři. Můžeme se přese všechno radovat.
Nedávno jsem četla větu, kterou napsal jeden křesťanský mystik: „Člověk putuje se srdcem v Božím ráji, zatímco nohy rozdírá trní a bodláčí.“
Karel Krejčí
Sláva, velice výstižné! Když porovnáme začátek, který představuje náplň vlastního komentáře, přes čtenářské příspěvky a dojdeme až na konec k tomu Vašemu, uvědomíme si ten kvalitativní rozdíl a odloučení od slávy Krista, který je vládcem všeho a nade vším 🙂
Olga Nedbalová
Doufám, že tady moc nenarušuji diskuzi a neodvádím od tématu článku. Já si z paní Hájkové dělám takovou soukromou poradkyni přes literaturu 🙂
Jiří Aron
Děkuji za sebe i za ostatní za duchovní povzbuzení paní Nedbalové (i paní Hájkové). Také mám rád knihu Hlubina bezpečnosti a také se modlím maranatha. Přijď Pane Ježíši. On nás zachránil a potěšuje nás teď v tomto životě. On bude naším světlem a slávou v budoucím světě, až úplně odstraní zlo hřích bolest.
Olga Nedbalová
Je opravdu nejlepší mít své srdce ukotvené v Hospodinu. Nenechávat se příliš ovlivnit světskými názory. Do jisté míry chápu i pana Drápala, je opravdu hodně náročné být kazatel, politik, teolog. Od nich lidi očekávají „dokonalost“, kterou jim ovšem ze své podstaty oni dát nemohou, to může jen Bůh. Vidím to u nás ve sboru, někteří členové by nejraději všechno hodili na kazatele a starej se. Také politici jsou u nás oblíbeným terčem, my za nic nemůžeme, za to všechno mohou přece oni. Bůh nám nenakládá břemena, které bychom nemohli unést. Ty si bohužel často naložíme my sami a když je nemůžeme unést, tak hledáme viníky. Stačí ovšem pohledět na Ježíše a do srdce se nám navrátí radost. Naše spasení Díky Bohu nespočívá na nás, ale na Něm.
Jiří Aron
Panu Drápalovi reakce na jeho příspěvek dnes v 10:49: Ano, nepřátelům bychom se měli snažit porozumět. Této snaze pomůže nepřemýšlet ani nevyjadřovat se v kategoriích nálepek typu „říše zla“, „koncentrované zlo“ či „latentní antisemitismus“.
Píšete, že je dobré naslouchat těm, kdo nám “ narušují jednoduché vidění světa“ a přitom sám jednoduché vidění světa máte. Viz tyto a další Vaše nálepky, které brání porozumění. Pro mnohé lidi je složitost současného světa břemenem k neunesení.
Existuje např. jistá velká země za mořem, která předstihuje Čínu a Rusko co se týče těchto statistik:
– v počtu vězňů na počet obyvatel,
– ve spotřebě tvrdých drog na obyvatele,
– ve výrobě a v konzumaci pornografie,
– v počtu rozvodů na obyvatele (pozn. loni byla ČR čtvrtá)
– ve výrobě a vývozu zbraní do světa a ve vývozu zahraničních válečných konfliktů,
– v sexuálním zneužívání dětí
atd. atd.
Vyrobíte si další podobnou nálepku i pro tuto zemi? Měříte všem stejným metrem?
Hřích zotročuje v první řadě lidi, ne země. Vykoupení Kristem potřebují stejně pánové Putin, Drápal, Aron; Američan, Číňan i Rus. Nikdo z nás není lepší/horší než druhý.
Olga Nedbalová
Ano, pane Arone, opět souhlasím, vykoupení Kristem potřebuje i paní Nedbalová :-). Když jsem si toto, díky Bohu, uvědomila. změnil se radikálně můj pohled i na hříchy druhých.
Realtoltek
Výborný článek do pana Drápala. Souhlasím s ním, že jsou jakoby +- tři názorové skupiny. Slepí zastánci východu, slepí zastánci západu a pak celkem objektivní lidé, kteří se nenechají opanovat jakoukoliv ideologií a vše zkoumají a na základě toho si udělají svůj názor.
Říše zla je jednoznačně nově budovaný Babylón – EU. Nekřesťanská EU pomocí dotací, které jsou ve skutečnosti peníze nás všech uplácí a korumpuje politiky a jiné funkcionáře ze všech zemí a vyrábí z nich takzvané „soudruhy“. Takoví soudruzi už pak nezastávají zájmy dané země ale prosazují pokyny politruků z Bruselu a oslabují vlastní národ a jeho demokracii, kulturu a tradici.
Cílem EU je tedy postupem času přenést moc vykonnou, moc soudní a zákonodárnou do Bruselu. Poté zřejmě vydá svou EU ústavu a zruší ústavy členských zemí.
Realtoltek
Od Ježíše víme, že nepřátelé nemáme zabíjet ale naopak je skrz lásku měnit. Pokud by Rusko a Čína byla říši zla tak většina mocností jedná přesně naopak to tak, že jen hloubí příkopy a straší válkou. Z toho lze usoudit, že takové vnímaní světa je zcela černobílé. Celý svět je totiž říši zla Satana a Satan se ho snaží globalizovat aby mohl usednout.
Petra R. Kaprálová (PRK)
Skoro bych řekla, že Rusko i Čína opravdu mají mocenské ambice, což se nijak nemusí vylučovat s tím, že v EU a USA taky opravdu hrozí duhová totalita…
Pavel Kalaš
Měl bych na autora otázku. Z čeho vyvozujete, že Orbán ovládl média? Nemohu toto tvrzení rozporovat, maďarsky neumím a maďarská média nesleduji. Zajímalo by mne pouze je-li to pouhé převzetí tendenčního názoru proevropských médií, nebo zda stojí na reálných faktech.