Dan Drápal / Fake video

Přiznám se, že lehkověrnost mnohých křesťanů mě zaskočila. Ochota šířit různé nesmysly, které zaplavují sociální sítě, mě už dlouhou dobu trápí. Pán Ježíš – a nejen on, ale nejrůznější částí Písma, zejména Přísloví a list Jakubův – nás přece nenechávají na pochybách, že není jedno, co říkáme a jaký máme vztah k pravdě. Pán Ježíš jasně říká, že budeme vydávat počet nejen z každého lživého, ale i z každého marného nebo prázdného slova. Už to by nás mělo vést ke snaze řídit se pokynem z knihy Kazatel 5,1: „Neukvapuj se v řeči a tvé srdce ať nepospíchá vynést slovo před Bohem, protože Bůh je na nebesích a ty na zemi; proto ať jsou tvá slova nemnohá.“ Nerozvážnost a ukvapenost křesťanů v této oblasti vidím jako v současnosti hlavní důvod nemohoucnosti církve.

 Související Dan Drápal / Vztah ke komunistům

Úsilí o pravdivost bylo nesnadné ve všech dobách; domnívám se však, že v dnešní době je ještě těžší než jindy. Kombinace kláves Ctrl-C a Ctrl-V umožňují slova replikovat tak rychle, že hodnota slov se pro jejich inflaci asymptoticky blíží nule. Různými studiemi bylo prokázáno, že lež se šíří mnohem rychleji než pravda, a proto mohou slova přes jejich téměř nulovou hodnotu hodně škodit (proto mohl Goebbels mylně usoudit, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou). Lidé prázdná slova stále více šíří, a přitom jim samým stále méně věří. (Jistě, těm, které šíří, patrně věří, ale obecně klesá důvěra ke slovům, která slyšíme či čteme.) Některé lidi to vede k cynismu: „Všichni lžou!“ (varianta našeho premiéra zní „všetci kradnú!“) Odtud je blízko k určitému pohledu na svět, v němž vládnou stoprocentně lumpové. „COVID si vymyslely farmaceutické firmy, aby se napakovaly.“ Na varování před nepříjemnými účinky některé vakcíny jsem slyšel komentář: „Sami přiznávají, že to škodí.“ 

 

Jistě, opačný extrém, tedy naivita a důvěra v to, že všichni myslí všechno dobře, je rovněž smrtelně nebezpečná. Zlí lidé existují a mají velkou moc. Všemocní ale nejsou. A stačí pár spravedlivých, aby hodili vidle do systému, který si zlí lidé snaží vybudovat. K té spravedlivosti je ale třeba přidat ještě notnou dávku statečnosti. 

 Jak to všechno souvisí s názvem tohoto článku?

 Chci upozornit na to, že pravdivost bude brzy ještě těžší. Zatím máme fake news, tedy nepravdivé zprávy. Technologie ale postupuje mílovými kroky a brzy bude možno upravovat nejen obrázky, ale i videa tak, že vaši hlavu nasadí na cizí tělo, a divák nic nepozná. (Takový závdavek jsme mohli vidět ve velmi užitečném filmu „V síti“, byť okrajově – tématem filmu bylo něco jiného.) Pak bude možno vytvořit důvěryhodně vypadající video o tom, jak třeba nějaký Dan Drápal osahává malé holčičky nebo někde vykrádá kasičku. Nebo sype jed do poháru. To bude jiné kafe, než když o vás někdo napíše a vydá hanobící pamflet. Obrazy se vtiskávají hlouběji do paměti než písmenka v knížce či článku.

  SouvisejícíNesnesitelná lehkost kliknutí

Jak se nám podaří vítězit v úsilí o pravdivost, když tolik selháváme už nyní, kdy jde spíše jen o ty články nebo audionahrávky? Ne, nebudu lkát, nebudu si stěžovat. Jen nás všechny vyzývám: Trénujme se v pravdivosti – i v kritickém rozsuzování. A snažme se vytvářet ostrůvky důvěry.

 Ostrůvky důvěry nejsou stejnonázorové bubliny. Je dobré začít v rodině. Spolu s bráchou máme dohromady deset dětí (a čtrnáct vnoučat, ale ta se zatím nepočítají). S partnery nás a našich dětí je nás dvacet. V této množině najdete široké spektrum politických názorů, které se v průběhu času postupně mění, a to nejrůznějšími směry. Mezi extrémy jsou rozdíly opravdu značné. Nicméně přes tyto rozdíly se máme rádi a jsme spolu schopni komunikovat. Ale hlavně se známe. Takže když by se někde objevilo video, jak Dan Drápal sype jed do poháru, nebál bych se, že by tomu někdo z mých blízkých mohl uvěřit. Možná by si řekli: „Ten Dan má spoustu chyb, ale tohleto je nesmysl!“ 

 Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Podobné ostrůvky důvěry je třeba vytvářet v církvi. A nesmíme podléhat klamu, že takový ostrůvek máme, protože přece chodíme do kostela. Vytvořit ostrůvek důvěry vyžaduje mnohem více času a úsilí než účast na bohoslužbách. Zítra jdu za svým přítelem, pastorem Pavlem. A už vím, co mu vyznám jako hřích, kterého jsem se dopustil od minulého setkání. A vím, kde bota tlačí jeho. Ale kdybyste mi pustili fake video, jak mlátí svoji ženu, tak bych tomu nevěřil. Ano, potřebujeme důvěrné přátele, kteří „chodí v pravdě“, abych se vyjádřil biblicky.

  Podobně jako u rodiny, i u takové křesťanské skupinky nejde primárně o shodu v politických názorech. Dokonce nemusí jít ani o shodu ve věroučných názorech, i když tam nepochybně určité mantinely jsou. V totální rozplizlosti se důvěra pěstovat nedá. Absolutní shodu ve věrouce ale nepředpokládejme a ani nevyhledávejme. Pěstujme přátelství. 

  SouvisejícíDan Drápal / Jak jsem objevil den odpočinku

Konec konců, jde o vztahy. Podobně jako mezi Otcem, Synem a Duchem svatým. Jen v obecenství s naším Pánem budeme mít sílu nepodlehnout fake news a fake videím. Všechno, co je fake, má jiného otce. Ano, myslím na „otce lži“. 

  Čekají nás nesnadné doby. Věřme ale slovům, z nichž je vzat nápis na naší prezidentské standartě: „Pravda Páně vítězí, i když na čas poražena bývá.“ 

Autor je teologa a publicista Datum: 21. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,

25 Komentáře

  1. Kritický rozum je důležitý. Zeman nekřičí dopředu, ale nejdříve se snaží zjistit stav věci. Rozumné. Pan Koudelka je britský a kanadský špion. To může být pravda i nemusí, jisté na 100% však je pro koho pracuje – USA, EU nebo globalisté. Prosazuje zájmy těchto lidí a teprve až pak jsou nějaké zájmy české. Ta služba také nemá příznačně v názvu – česká. Takže pan Koudelka tady něco sestrojil s jasným cílem. To je na první pohled jasné. V Iráku měly být chemické zbraně a po tisíci mrtvých se přiznalo, že tam žádné zbraně nebyly. Omluvil se americký prezident Iráčanům, že omylem zabil jejich občany? Vina za Vrbětice padá na MNO, které mělo sklad dozorovat a nepřipustit tak katastrofální stav. Sklad munice není sklad sýrů.

    Odpověď
  2. Miroslav Kantor

    Napsal jste: Kritický rozum je důležitý. Tak se zariďte dle vlastní rady a nešiřte zde pomluvy o p. Koudelkovi . Pomluva je na pokání.

    Odpověď
    • Konečný Fr.

      Já Vás nenutím myslet si, že je pan Koudelka britský nebo kanadský špion. Já to skutečně nevím. Ono je to vcelku jedno jestli na to má papír nebo ne. Jisté je to, pro koho pracuje, když bojuje proti Zemanovi. To ani jinak být nemůže. Divím se, že se divíte.

      Odpověď
      • Miroslav Kantor

        Začnu od konce vašeho komentáře. Nikde nepíšu, že se divím – nepodsouvejze mi, co jsem nenapsal. Když nevíte, jestliže je Pavel špión, proč tedy zveřejňujete vaše domněnky a špiníte člověka? Taky bych mohl napsat: „Pan Fr. Konečný je ruský agent a vrah“ No vlastně to nevím, ale napsal jsem to. Nenutím nikoho, aby tomu věřil. A perlička s vaším guru Zemanem je opravdu „třešnička“😁 Vy zase bojujete proti EU, takže dle Vaší logiky – pro koho pracujete?

        Odpověď
  3. Kazatel našeho sboru podporoval Milion chvilek. Jeden bratr volí ODS jiný KDU, když jsem byl pro Trumpa, pomalu jsem byl za exota. Asi jsem v menšině, ale není zájem se bavit o politice, lidé mají strach.
    Pražské jaro trochu pamatuji, ale politice jsem tehdy nerozuměl. S kamarády jsme malovali vápnem na mostu nápisy v azbuce. Prověrky jsem nezažil, pouze na vojně něco podobného. Kdyby mi někdo donesl Chartu a věděl bych jaký má podpis následky, tak myslím, že bych asi nepodepsal. 1989 jsem šel hned manifestovat a na náměstí jsem do mikrofonu prohlásil, že musíme komunistům odpustit a ozval se pískot. A druhý den se do mně pustil ředitel-komunista. Tehdy jsem šel s davem a mnozí seděli doma a čekali jak to dopadne. Asi 1970 u nás byli na návštěvě manželé z Mariupolu, dříve Ždanov. To byla doba kdy každý řekl – Rusáci a někteří to říkají dosud. Již nežijí, ale zbyla po nich fotografie a pěkná vzpomínka, pro mně jsou to Rusové. Vždy jsem byl prozápadní, ale po vstupu do EU mě to nějak přešlo. Tenhle Západ se mi nelíbí. Takže jdu proti proudu na základě svého přesvědčení a ne z nějakého trucu. Mám svůj názor a když prohraji, tak jsem zvědavý jaký ráj tady vypukne.

    Odpověď
      • Konečný Fr.

        Ve slově břeh je ta souhláska, kterou máme jen my Češi. O to nejde. Rusky se to řekne bereg a všichni tomu rozumíme, protože jsme z jedné rodiny Slovanů. Němčina nebo angličtina – to už není naše rodina. Satan a jeho služebníci zasévají mezi bratry sváry. To je jejich práce. Někdo třetí řekne: Hele Pepíku, Ivan o tobě říká, že seš hovado. A Pepík s Ivanem už se mydlí mezi sebou a ten třetí se směje, protože přesně o tohle mu šlo.
        Politika je prostředí lžím zaslíbené. Proto jsem se přestal dívat na ČT. Totiž, že platím poplatky ještě neznamená, že jsem povinen se na to dívat. Křesťané mají být služebníky pokoje a ne nenávisti.

        Odpověď
  4. Díky za tento článek.

    Můj spolužák z průmyslovky se dal na cvičení jógy, ale nejen to, dal se i na spiritualitu, což je u jógy její původní smysl. Cílem je dosáhnout mystického zážitku – návrat ke Stvořiteli. Jogíni ctí každé monoteistické náboženství, nepovažují svou víru za jedinou správnou. I když můj přítel není křesťan, byl jsem rád, že se stal věřícím v Boha a že studuje Bibli. Diskutovali jsme spolu na jednom webu o duchovních otázkách, ale občas tam pronikla i politika. On byl obhájcem Ruska a Číny a tak občas citoval z Aeronetu, Sputniku či Zvědavce (z dezinformačních webů). Dal jsem si práci, abych citované nesmysly vyvrátil a napsal jsem mu, že jako spirituální člověk by měl být schopen rozeznat evidentní lež. Přesto znovu a znovu reprodukoval kremelské dezinformace s tím, že on ty dezinformace nevytvořil, že on je pouze a jen reprodukuje. Tady se ukázal celkem běžný úkaz, že lidé se rádi vzdají vlastní odpovědnosti na úkor někoho jiného – viz. například Milgramův experiment. To má obrovský význam pro šíření oněch fake news. Kdyby si křesťané, kteří je přeposílají, uvědomili, že budou skládat účty z oněch lží, jako kdyby je vytvořili sami, možná by si jejich přeposílání rozmyslili. V každém případě se jedná o velmi závažný hřích.

    Odpověď
  5. Karel Krejčí

    Autorův úmysl pozastavit se nad vzrůstajícím chaosem v reálné informatice tohoto současného světa je jistě potřebný a nevyhýbá se samozřejmě ani křesťanům. Je zde ale jedno zcela zásadní úskalí – být křesťanem – vůbec nekvalifikuje mít správný názor na dění tohoto světa, protože už samotný svět je jeden velký fake news. A tato skutečnost se jistě bude projevovat čím dál výrazněji, což autor potvrzuje. Kristus ani Bible však neposkytují návod ani konkrétní příklady, jak se zachovat v té či oné situaci, na čí vládnoucí stranu se přiklonit, jakému politikovi dát přednost, komu věřit atd. Svět se pomalu „otřepává“ z covidu a spásonosná vakcinace zdárně pokračuje. Bylo by třeba si zpětně připomenout, jak se svět hroutil. Ale jak můžeme pozorovat ani počet těch, kteří podlehli epidemii, nemůže ve skutečnosti odradit nadšení pro hrozící vojenský konflikt, jehož výsledkem by bylo všechno to, co se doposud odehrálo ,opravdu velice slabým odvarem. Až příliš jsme si zvykli na digitální a neosobně-virtuální svět a přestali si uvědomovat a připouštět reálný, katastrofický dopad. Jsme nepoučitelní hazardéři …

    Odpověď
  6. Říkáte, že svět je velký fake news. To je velmi nebezpečná myšlenka. Navozuje totiž představu, že se nedá nikomu věřit, že všichni lžou. A to není pravda. Nikdo, kdo podává informaci, není zcela objektivní. Je docela běžné, že zamlčí něco, co je pro něj nepohodlné. Tak to ve světě je a není správné před tím zakrývat oči. Není to správné, ale žel, my lidé nejsme andělé. Na druhé straně jsou lidé, kteří vytvářejí „čisté“ lži. Lži zcela úmyslné s cílem manipulovat dav. Vysoce sofistikované lži už nejsou jen pouhou politickou propagandou. Jsou to lži, které se jakoby ani netýkají politiky. Je to záplava protichůdných informací a konspiračních teorií. Cílem je navodit stav, kdy si člověk řekne, že není nikdo, komu by se dalo věřit. Pokud však není žádné důvěryhodné médium, proč se zajímat o společenské dění? Pokud se podaří přesvědčit společnost, že sledovat zprávy je ztracený čas, je to ideální stav pro manipulátora mas. Nejlépe lze manipulovat člověka, který nic neví. Ten totiž nejsnáze uvěří na nějaké jednoduché (populistické) řešení složitých společenských problémů. Historie zná řadu takových manipulátorů a hrůzy, které způsobili. Více na toto téma v knize Alexandry Alvarové Průmysl lži.

    Píšete o hrozícím válečné konfliktu. Ten však nehrozí, ten právě probíhá na Ukrajině. Anexe Krymu je totéž jako když Hitler zabral v naší zemi Sudety. Máte však pravdu, že Putin se asi chystá zavést na Ukrajině svůj protektorát. Jsem rád, že stejně jako já chápete, jakým rizikem je Putin pro svět.

    Odpověď
    • Karel Krejčí

      Ano, Hitlerem vysněné tisícileté království, jehož krásu poněkud kalily vyhlazovací tábory, násilí, zotročené obyvatelstvo a ohromné materiální škody, lze patrně přirovnat k novodobé Putinově vizi. Jste opravdu bystrý a fantazií rozhodně neošizený pozorovatel.

      Odpověď
    • Ing. Pavol Krištof

      Anexe Krymu je totéž jako když Hitler zabral v naší zemi Sudety. Když si čtu historii Krymu, řekl bych, že toto přirovnání silně pokulhává. Sudety byly vždy součástí historického území dnešního Česka, Krym se stal součástí Ukrajiny až roku 1954: Wikipedie – 19. února 1954 byl Krym z iniciativy Nikity Chruščova vyňat z Ruské SFSR a administrativně přičleněn k Ukrajinské SSR při příležitostí třístého výročí Perejaslavské rady — příklonu Kozáckého hejtmanátu k Ruské říši. Důvodem byly „blízké ekonomické a kulturní vztahy Krymské oblasti s Ukrajinskou SSR“. To bylo předzvěstí problémů, jež vyvstaly při rozpadu SSSR, neboť na převážně ruskojazyčném Krymu existovaly a dosud existují separatistické tendence.

      Odpověď
      • Srbové osídlili území Lužice v době stěhování národů. V 7. století je zde zmiňován kníže Dervan. Od 14. století do roku 1635 byla Lužice součástí Zemí Koruny české. Navzdory uvedeným skutečnostem by jen naprostý hlupák požadoval, aby se Lužice a Slované tam sídlící přičlenili zpět k českému území.

        Ukrajina se vydělila ze SSSR referendem za podpory 90% voličů. Rusko garantovalo územní celistvost Ukrajiny v budapešťském memorandu o jaderném odzbrojení Ukrajiny z roku 1994. Tedy za to, že se Ukrajina vzdala jaderných zbraní, Rusko slíbilo, že nebude vůči Ukrajině vznášet územní požadavky. Na Krymu se nedostává pitná voda. Jelikož mezi Ruskem a Krymem leží moře, není snadné tam tu vodu přivést.

        Na území Moravy se také vyskytly separatistické tendence. Ač Moravák, vždy jsem moravské separatisty považoval za spolek pomatenců.

        Odpověď
  7. Konečný Fr.

    Za minulého režimu někteří naši občané poslouchali štvavé vysílačky s cílem dozvědět se, jak to vlastně je a co se děje. A ty rušičky se snažily, aby nebylo slyšet. Moc se nezměnilo. Až na ten internet – to je problém. A tak vidíme ty snahy ovládnout internet, aby na něm zazníval pouze ten jediný správný názor. V Bělorusku se údajně připravoval atentát na Lukašenka a Rusové to údajně zmařili. Myslete si o tom, co chcete a nemusíte tomu věřit, ale pokud vás některá média informují vyloženě selektivně, tak si lidé rádi přečtou o tom, co nám zatajují. To je normální, stejně jako bylo normální poslouchání štvavých vysílaček. Mohu asi číst všechno, ale určitě nemusím všemu věřit.

    Odpověď
    • Pane Konečný, vy lžete. Nikdo nic nezatajuje. V naší zemi je svoboda slova. Nikdo vám nebrání napsat, že se připravoval atentát na Lukašenka i když se jedná o neověřenou informaci. Můžete sem napsat jakoukoliv lež a nemusíte se bát, že si pro vás přijdou. Komunisté prováděli tvrdou cenzuru a rušení západních vysílačů bylo vemi silné. Kdy konečně přestanete lhát?

      Odpověď
  8. Řekněme, že pravda je relativní. Slyšela jsem mnohokrát dva zcela protichůdné názory.
    Jeden je takový, že globální kapitalismus umožnil velké části lidstva dostat se z chudoby.
    Druhý názor je, že globální kapitalismus prohlubuje sociální rozdíly mezi lidmi (a soustřeďuje bohatství u malé menšiny), tedy uvrhává většinu lidí do chudoby.
    První názor je pravicový. Druhý je levicový. Ale myslím, že pravda je obojí.
    Záleží vlastně jen na tom, z jakého úhlu se díváme.

    Odpověď
    • Karel Krejčí

      Paní Hájková, všechno jsou to slepé uličky až do té doby, dokud konečně tímto nekonečným, bláznivým koloběhem nebudeme unaveni a přiznáme si náš beznadějný omyl a stav. Ta správná cesta je jen a jen pouze jedna …

      Odpověď
    • Paní Evo,

      globalismus udělal ze světa „velkou vesnici“. Díky lepší informovanost se obrovsky rozšířil okruh našich bližních (za bližního ve smyslu Písma považuji člověka, který trpí a já o tom vím, nebo vědět mohu). To je pro nás (v Čechách), co se topíme v přepychu (například se přejídáme) výzva, které byli naši předkové „ušetřeni“.

      Kapitalismus (spíše však tržní systém ekonomiky) umožnil racionalizaci práce a díky tomu společnost zbohatla. Chudoba v celosvětovém měřítku radikálně poklesla. Chudobou rozumím opravdovou chudobu, kdy člověku schází základní životní potřeby – jídlo, ošacení, střecha nad hlavou, teplo, atd. Podle odhadů žilo na začátku 19. století v extrémní chudobě více než 80 % světové populace. Na začátku 20. století to dle dat Světové banky bylo 36 %. Toto číslo se následně podařilo snížit na 8 % (přibližně 623 milionů) v roce 2018. Na začátku roku 2020 pak tato hodnota dále klesla na 600 milionů. Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Extr%C3%A9mn%C3%AD_chudoba

      Myslím, že díky kapitalismu méně lidí trpí. Kapitalismus je tedy svým způsobem naplnění Boží vůle. Bůh si nepřeje, aby člověk trpěl.

      Relativita pravdy je z filozofického hlediska nonsens. Tak jako v celém vesmíru platí stejné fyzikální zákony, tak i pravda je vždy jen jedna. Před objevem teorie relativity byly pozorovány astronomické jevy odporující Newtonově mechanice, což představu pravdy nezávisle na poloze ve vesmíru narušovalo. Einstein ukázal, že šlo jen o nedostatečnou informovanost, že fyzikální zákony jsou opravdu všude stejné. Pravda se jakoby vyvíjí s tím, jak roste naše poznání. Lze říci, kvůli omezenosti poznání pravdu neznáme – jen se k ní blížíme.

      Odpověď
      • No právě. Lidské poznání pravdy je vždy pouze přibližné, podmíněné a nepřesné – tedy jde o pravdu relativní. K absolutní, tedy k úplné pravdě se jako lidstvo možná blížíme, ale nikdy jí nedosáhneme.

        Odpověď
        • Paní Evo, s ohledem na to, co píšete, vědci dnes nemluví o vědecké pravdě, mluví o teoriích. Tak většina kosmologů „věří“ na teorii velkého třesku, ale stále je to pro ně pouhá teorie a jsou ochotni se jí vzdát, když se objeví nová měření či pozorování. Když však píší vědecké pojednání, zachází s teorií velké třesku jako by to pravda byla – v návaznosti na ni vytvářejí další teorie. Stále jsou si však vědomi, že pokud výchozí teorie padne, padnou i teorie navazující. Co to znamená? Že to, co se momentálně považuje za pravdu, protože je to ve shodě s pozorováním, pravda ve skutečnosti není. Bylo by ideální, kdyby lidé byli tak poctiví jako fyzici a nezaměňovali pravdu s teorií.

          Když se dva lidé budou dívat na kužel, jeden řekne, že je to trojúhelník a druhý, že je to kruh. Třetí řekne, že každý z těch dvou má „svou pravdu“. Ve skutečnosti však nemá pravdu ani jeden. Pravda není závislá na (nepřesném) pozorování. Relativizace pravdy je nebezpečná, protože omlouvá špatné jednání tím, že ten, kdo se dopustil, měl „své důvody“.

          Odpověď
          • O podobě kuželu se lze ovšem snadno přesvědčit, například když vstaneme a obejdeme si ho. Pokud je ten kužel pro nás nepřístupný, pak nemá smysl přít se o to, jak vypadá, nebo si dokonce o něm vytvářet „vědecké teorie“, zda je takový nebo onaký.
            Na slově „relativní“ nechci nijak bazírovat. Chápu, že to může být zavádějící.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář